راهنمای طراحی مطب‌ پزشک + نمونه موردی

راهنمای طراحی مطب‌ پزشک + نمونه موردی وبسایت جامعه معماران ایران ایزوآرک

فهرست مطالب

اطلاعات کلی

مطب یک متخصص باید دارای حداقل فضا (تقریباً ۱۵۰ متر مربع) و عملکردهای تفکیک شده در اتاق ها باشد که بر اساس تخصص متمایزمی‌شود و گسترش می یابد. یک تقسیم بندی کلی بین بخش های بیمار و کارکنان وجود دارد. معمولا بهتر است در ورودی، اتاق انتظار،رختکن و سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود و محوطه پزشک و اتاق مشاوره در نزدیکی قسمت انتظار قرار بگیرند همچنین اتاق درمان و آزمایشگاه نیز در مجاورت آن ها. گسترش فضای مشاوره و معاینه برای درمان های مکرر و یک فضای تشخیصی جداگانه را فراموش نکنید. تعداد و اندازه اتاق ها بر اساس نیازهای های خاص پزشک (پزشک داخلی و عمومی، جراح، ارتوپد، متخصص زنان و غیره) است. فراموش نکنید که در صورت امکان، مکان‌های بازی مجزای کودکان می‌تواند ایده خوبی در قسمت انتظار باشد (مثلاً متخصص زنان).

اتاق انتظار

اندازه با توجه به تعداد و دفعات مراجعه به اتاق های درمان بسته به تخصص پزشک مشخص می‌شود. اگر روابط  به گونه ای سازماندهی شود که نیاز به قرار ملاقات باشد، می توان اندازه اتاق انتظار را کاهش داد. برنامه ریزی قرار ملاقات و ثبت خدمات در پذیرش انجام می شود. کارکنان اینجا باید بتوانند اتاق انتظار و ورودی را نظارت کنند و ارتباط  به فضای پزشکی باید تا حد امکان کوتاه باشد.

اتاق مشاوره

اتاق مشاوره پزشک (۱۶-۱۲ متر مربع) یک اتاق محصور شده از نظر دیداری و صوتی است و عمدتاً برای اهداف تعیین  تاریخچه مورد، مشاوره، مطالعه یافته های تشخیصی، توسعه طرح ها و پروتکل های درمانی در نظر گرفته شده است. مبلمان باید شامل یک میز با ایستگاه کاری رایانه شخصی، حداقل دو صندلی و نمایشگر اشعه ایکس باشد.

اتاق‌های معاینه و درمان

حداقل مساحت مورد نیاز، ۲۰ متر مربع می‍‌باشد. این اتاق‌ها با توجه به ماهیت و شکل درمان متفاوت هستند. حداقل مبلمان یک صندلی و کاناپه برای بیمار، چهارپایه گردان، میز کار با سینک و میز ابزار است. فضای کافی برای حرکت باید برای پزشک و بیمار در نظر گرفته شود. اندازه سایر اتاق‌های معاینه و درمان خاص (اشعه ایکس، نمونه‌گیری خون، درمان‌های مختلف) بستگی به ابزار تخصصی مورد نیاز، دستگاه و اتاق ذخیره به‌علاوه رختکن (۱.۵ متر مربع) دارد. یک پذیرایی بزرگ با نور روز و میز (مجهز به رایانه شخصی) با دسترسی مستقیم به پرونده های بیمار بهتر است. در تمام اتاق‌هایی که با بیمار تماس و تحت درمان قرار می‌گیرند، باید دستشویی‌هایی با دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده اضافی ارائه شود.

مراکز درمانی/کارهای گروهی

ترکیبی از دو یا چند پزشک را نشان می دهد که همراه با کارکنان و امکانات مشترک خدمات ارائه می دهند.  ایجاد چنین شیوه‌هایی می‌تواند منجر به صرفه‌جویی مشهودی در فضا با بهبود عملکرد و راحتی شود، به عنوان مثال اگر بتوان از امکاناتی مانند اشعه ایکس، آزمایش‌های آزمایشگاهی و درمان‌های مختلف و همچنین اتاق‌های اداری و کارکنان به صورت اشتراکی استفاده کرد.

 در انگلستان، درمان‌های گروهی عمدتاً شامل پزشکان عمومی (GPs) است که در صورت لزوم بیماران را به متخصصان (معمولاً در بیمارستان‌ها) ارجاع می‌دهند. فضاهای  گروهی ممکن است شامل فضاهایی برای پرستاران، ماماها، بازدیدکنندگان سلامت، فیزیوتراپیست ها و سایر متخصصان سلامت نیز باشد.

راهنمای طراحی مطب‌ پزشک + نمونه موردی وبسایت جامعه معماران ایران ایزوآرک

نمونه موردی طراحی مطب پزشکی و دندان پزشکی

مطب دکتر علی بیگی | گالری ویلا صوفیا

طراحی داخلی کلینیک پزشکی با کانسپت فرم های سیال و آب روان.
این کانسپت کاملا در المانهای طراحی شده در فضاهای مختلف کلینیک قابل رویت است. با استفاده از حداقل رنگ و متریال و به وجود آوردن فضایی خنثی سعی کردیم که محیطی آرامش بخش را برای بیماران به وجود بیاوریم و آنها را از نظر روانی برای جراحی آماده کنیم. همه ی فرمها بر اساس ارگونومی بدن انسان و با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی و فایبر ساخته شده است.

ادامه مطلب »

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

یکبار برای همیشه با حساب گوگل خود وارد شوید!

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پنل کاربری شما

علاقه‌مندی ها

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

پروفایل کاربری

ارسال پروژه

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه