Search
Close this search box.
Search

خانه 244 | محمدرضا تعبدی

خانه 244 | محمدرضا تعبدی
موقعیت: ایران، شیراز
معمار: محمدرضا تعبدی
تیم طراحی: احسان نعمت الهی، مرضیه آرایش
نقشه های فاز دو: مرضیه آرایش
مساحت/زیربنا:  ۱۸۰/۳۷۸ مترمربع
عکس: امین زند شاهوار، مهسا شریف جعفری
مشاور گرافیک: پرهام استوار
سال: ۱۳۹۶

این پروژه با عنوان خانه شماره ۲۴۴ شامل بازسازی یک ساختمان مسکونی می باشد که در سطح زمینی با مساحت ۳۷۸ مترمربع قرار گرفته و دارای زیر بنای ۱۸۰ مترمربع می باشد. این ساختمان قدیمی با قدمت ۴۰ سال در خیابان عفیف آباد شیراز واقع شده است.

مراحل بازسازی

بعد از برداشت و بازدید اولیه به علت قدمت بالای ساخت پروژه محدودیت هایی در حیطه سازه پدید آمدند. بنابراین تصمیم طراحان بر آن شد تا کمترین تغییرات و جابجایی سازه ای صورت گیرد و تنها به تقویت سیستم سازه ای و دیوارها پردازند و تعویض کلیت ساختمان در جهت ارتقای سطح کیفی بنا صورت پذیرد.

در طی بازسازی این پروژه توجه ویژه ای به سرعت اجرای کار، تأمین فضاهای مورد نیاز کارفرما، تأمین نور و دید مناسب و به علاوه به کار گرفتن و بازسازی فضاهای بی استفاده و مرده و تبدیل این مکان ها به یک فضایی پویا و سرسبز شده است. بنابراین گلخانه ای که در مرکز ساختمان قرار دارد و به فضایی غیر قابل استفاده تبدیل شده بود، با تغییرات ایجاد شده در جداره ها و متریال و پوشش گیاهی به فضایی پویا و زنده با سیرکولاسیون هوای تازه تبدیل شد. همینطور در بخش حیاط ورودی فضای زیر راه پله به محدوده‌ایی غیرقابل استفاده تبدیل گشته بود که دقیقا در روبروی پنجره فضای نشیمن قرار داشت و با توجه به طراحی مورد نظر به باغچه‌ایی کوچک با چشم‌اندازی زیبا از پنجره نشیمن تغییر یافت. در بازشو‌های نورگیر مثل پنجره‌ها ی رو به حیاط کوچک ابعادها بزرگتر شده و تا نزدیکی زمین آورده شده‌اند تا فضایی دلباز و پر نور را رقم بزنند.
از آن جایی که در قبل از بازسازی پروژه فقط یک مکان برای پارک ماشین وجود داشته، بعد از بازسازی بخش ورودی ساختمان برای پارک دو ماشین تامین شده است.

در حیاط جنوبی ساختمان که حیاط اصلی ساختمان است فضاهایی بدون استفاده و مرده در بین باغچه ها وجود داشتند که با کف سازی مناسب به مسیرهایی برای تردد و نشیمن تبدیل شده‌اند، همچنین نورپردازی داخل حیاط به صورت نورهای دیواری و نورهای دفنی زیر درختان برای جلوه‎ ی بصری بیشتر انجام گرفته است، در جداره های حیاط از رنگ‌های زنده استفاده شده است تا حس شاخص بودن فضای باز را به مخاطب انتقال دهد. کف‌سازی‌ها با ادغام چمن سبز اجرا شده‌اند. باغچه‌ها به صورت کامل حفظ شده است. درختان عنصر اصلی حیاط هستند و طرح‌ها بر اساس محوریت آنها انجام گرفته است و هم‌چنین به تعداد درختان و گیاهان حیاط افزوده شده است.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

اسکچاپ پرو 2022

SketchUp Pro 2022 v22.0.316 Win/Mac + V-ray 5.20.04 + Portable طراحی 3 بعدی sketchup نرم افزار قدرتمند همراه با ابزارهای متنوع جهت ساخت، ویرایش و انتشار مدل های 3D می باشد. با استفاده از برنامه SketchUp می توانید طرح كلی یك خانه، كارخانه، كشتی، سفینه فضایی و دیگر اجسام مورد

ادامه مطلب »
باز طراحی خانه خوانا اثر پوریا احمدی جامعه معماران ایران

خانه خوانا | پوریا احمدی

خانه خوانا ،  پوریا احمدی موقعیت: ایران، اصفهان معمار مسئول:  پوریا احمدی تیم طراحی: شکیلا ریاحی زاده، شهرزاد دوازده امامی، کیمیا فولادگر مجری: محمد ابوالحسنی کارفرما: محمد ابوالحسنی نوع سازه: بتنی نوع تاسیسات: فن کویل مساحت زمین: ۲۱۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۲۷۰ مترمربع اتمام پروژه:  ۱۴۰۱ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان

ادامه مطلب »
بخارست جامعه معماران ایران

بخارست | گروه معماران و مهندسین کندو

بخارست ، گروه معماران و مهندسین کندو موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: بهادر کاشانی مدنی طراحی و اجرا: گروه معماران و مهندسین کندو همکاران معمار: بهاره خُمیری، مریم جوادیان، الما میرزایی سرپرست اجرا: بهراد کاشانی مدنی کارفرما: شرکت سرمایه گذاری کاریزما سازه: بهراد کاشانی مدنی تاسیسات مکانیکی: سینا وفاخواه عکس: استودیو دید هشدار! تمامی اطلاعات

ادامه مطلب »
طراحی داخلی دفتر بازتاب اثر نیما میرزا محمدی جامعه معماران ایران

دفتر بازتاب | نیما میرزا محمدی

طراحی داخلی دفتر بازتاب ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، نیاوران معمار مسئول: نیما میرزامحمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران سرپرست کارگاه: امیر علی کاظم تبریزی مدلسازی: ملیکا میرمیران، نگین اصانلو رندرینگ: ملیکا میرمیران ترسیمات: مهسا یادگاری، نگین اصانلو دیاگرام و گرافیک: ملیکا میرمیران، نگین اصانلو، شمیم پروانه، رعنا سیاقی مساحت زیربنا: ۳۸۰ مترمربع عکس:

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی عطار | دفتر معماری ساو

ساختمان مسکونی عطار | دفتر معماری ساو موقعیت: ایران، مشهد معمار: دفتر معماری سآو تیم طراحی: عبداله پارسا، بهروز دلاسایی، نرگس قوام نصیری طراحی سازه: محمد مقدس طراحی تاسیسات: محمد میثم پور قوام اجرا: عبداله پارسا، سبحان سرابی ارائه: کیمیا کلالی، یاسمن کرمی عکس: نرگس قوام نصیری سال آغاز پروژه:

ادامه مطلب »
مجموعه الف ، محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی

مجموعه الف | محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی

مجموعه الف | محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی موقعیت: شیراز، چهارراه خلدبرین گروه طراحی: محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی گرافیک: کیانا بابایی مساحت پروژه:300 متر مربع تاریخ شروع و اتمام طراحی: بهمن 1399- اسفند1399 تاریخ شروع و اتمام اجرا: اردیبهشت-1400شهریور1400 اجرا:محمد فرجام، علیرضا بوستانی عکس: آرش اختران هشدار!

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.