Search
Close this search box.
Search

خانه 1330 | گروه معماری کانی سواران

خانه 1330 | گروه معماری کانی سواران
موقعیت: ایران ، مهاباد
معمار: محمد کانی سواران
مساحت: 270 متر مربع
سال: 2020
عکس: محمدحسن اتفاقی
کارفرما: شراره مسرور
مدیر هنری: گل نسا متهد
تیم طراحی: مجید کنیسواران، فاطمه حسنلو، عاطفه پرنده
ساخت: شراره مسرور
گرافیک: گل نسا متهد

خانه 1330 در شهر کردنشین مهاباد از خانه ای 70 ساله شروع شده و مساحت آن تقریباً 270 متر مربع است. این خانه قبلاً دارای کاربری مسکونی بوده و سابقه متفاوتی در پیشینه خود دارد. بخشی از ساختمان قدیمی 70 سال پیش ساخته شده است ، اما در طی مراحل بازسازی ، سرنخ هایی پیدا شده است که نشان می دهد قدمت آجرهای خشتی در برخی از دیوارها به بیش از 100 سال می رسد. در طول هفت دهه گذشته ، به دلیل تغییر شیوه زندگی ، مالکان بخشی از ساختمان را برآورده کرده یا به نیازهای خود اضافه کرده اند.

کاربری جدید خانه با حمایت و سرمایه گذاری بخش خصوصی به رهبری یک زن برای حفظ بنا و ایجاد فضایی جدید برای گسترش فرهنگ و هنر کردستان زنده شده است. نقطه قوت پروژه تقسیم خلاقانه فضاها و تعریف کاربری ها در فرآیند طراحی بود تا فضاها بتوانند تعریفی جدید و متفاوت از گذشته خود داشته باشند. به عنوان مثال ژیرخان که در گذشته و در فصل زمستان به عنوان منطقه مسکونی مورد استفاده قرار می گرفت به مرور زمان به انبار تبدیل شده بود و اکنون با افزایش ارتفاع به عنوان فضای اصلی گالری احیا شده است.
تمام عناصری که از ساختمان حذف شده اند (مانند انبارها) و یا اضافه شده اند (مانند سایبان و پله ها) صرفاً برای تسهیل استفاده بهینه از فضا یا پاسخگویی به شرایط اقلیمی و کنترل و مستقیم بارندگی استفاده شده اند.

طراحی حیاط خانه 1330:
برای ایجاد ترکیبی از کارکردهای متنوع و برآوردن نیازهای منطقه امروز ، استفاده ها باید متنوع و ناهمگن باشد ، بنابراین مجموعه به یک کافه و یک بخش فرهنگی/هنری تقسیم می شود که در کنار یکدیگر کار می کنند. با عبور از راهرویی به طول 13 متر ، به حیاط مرکزی خانه می رسیم که به عنوان یک هسته مرکزی انعطاف پذیر و قابل استفاده عمل می کند و ترکیبی از فضاهای ثابت و متغیر مانند موسیقی و فضای زندگی جمعی را در اطراف خود جمع می کند و مخاطب را از آنجا هدایت می کند. هسته مرکزی ژیرخان ، فضاهای گالری و سرانجام ورودی کافه و یک اتاق کوچک سینما.


بخش فرهنگی-هنری این خانه هسته اصلی تجربیات جمعی جدید است. با ورود به خانه 1330 ، صحنه موسیقی در مجاورت حیاط مرکزی قرار دارد و مکانی دنج برای گوش دادن به موسیقی کردی است که برای حمایت از خوانندگان یا نوازندگان زن کرد شکل گرفته است. برای جوانانی که 20 سال است از داشتن سینما در شهر خود محروم هستند ، فضای کوچکی به نام اتاق کوچک سینما برای نمایش فیلم در کنار کافه در نظر گرفته شده است. به دلیل کمبود فضاهای گالری هنری در این شهر ، چهار سالن اصلی این خانه به حمایت هنرمندان در نمایش یا فروش آثار خود و حمایت ویژه از زنان و گروه های آسیب دیده اجتماعی مانند زنان زندانی اختصاص یافته است.
.سرانجام ، کافه رستوران طعم بی نظیر غذاهای کردی را که با سبزیجات محلی طبخ می شوند ، با وجود کارکنان زن که می خواهند الگو برای سایر دختران جوان منطقه باشند ، با وجود محدودیت ها و دیدگاه سنتی کار در این منطقه ، امکان پذیر می کند. کافه. همچنین یک کتابخانه کوچک در کافه وجود دارد که کتاب های مربوط به هنر و ادبیات را به اشتراک می گذارد. سقف این خانه نمادی از روح مدرن و استفاده مدرن از این مجموعه در بدنه سنتی ساختمان است که برای برگزاری رویدادها در آینده مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ورودی های سقف از ادبیات معماری منطقه الهام گرفته شده است که یادآور معماری پلکانی منطقه هورامان است.


اهداف خانه 1330:
پروژه خانه 1330 سعی در ارائه روشی برای ساخت و ساز دارد که اهداف زیر را محقق کند: 1- ساخت و ساز ارزان قیمت و استفاده از مصالح بومی که از نظر اقتصادی برای کارفرما مفید باشد به گونه ای که پالت مصالح ساختمانی ادای احترام به ساختمان قدیمی و کاهش هزینه های حمل و نقل باشد. – استفاده از متریال (گچ سیمانی) با سه تکنیک خاص جهت کنترل هزینه ها و ایجاد زیبایی بصری و عدم نیاز به کارشناس اجرایی برای هر روش 3- حفظ و تقویت لایه های قبلی و افزودن لایه جدید 4- بازسازی و استفاده مجدد از ساختمان های قدیمی. به جای نابود کردن آنها به عبارت دیگر سعی کردیم به جای حرف زدن بیشتر گوش کنیم.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
اداری نشاط جامعه معماران ایران

اداری نشاط | امیرحسین علوی‌زاده

اداری نشاط ، امیرحسین علوی‌زاده موقعیت: ایران، تهران، پاسداران، گل نبی، ناطق نوری شمالی (زمرد)، پلاک 18 معمار مسئول: امیرحسین علوی‌زاده دفتر طراحی: آرکافیس کارفرما: معصومه کمالی‌خواه مجری: داود علوی‌زاده مهندس تاسیسات: حسام سیدحسینی مهندس سازه: بابک علی‌پور مساحت زمین: 380 مترمربع مساحت زیربنا: 2400 مترمربع عکس: پرهام تقی‌اف اتمام پروژه: 1395 هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
کریستال 40 جامعه معماران ایران

کریستال 40 | دفتر معماری اصفهان مهراز

کریستال 40، دفتر معماری اصفهان مهراز موقعیت: ایران، اصفهان، خیابان محتشم کاشانی معمار مسئول: سمیرا خادم القرآنی تیم طراحی: سمیرا خادم القرآنی، وحید کاظمیان مساحت زیربنا: 902 مترمربع عکس: امیر کیان ارثی،  سمیرا خادم القرآنی کارفرما: دکتر امینی همکاران: محمد باقری زفره، فرهاد ریاحی دهکردی، امید کوهی اصفهانی اتمام پروژه:

ادامه مطلب »
ویلای شماره‌ی 145 جامعه معماران ایران

ویلای شماره‌ی 145 | دفتر معماری ژاژ

ویلای شماره‌ی 145 ، دفتر معماری ژاژ موقعیت: ایران، مازندران، سرخرود، شهرک ساحلی خانه دریا معمار مسئول: قاسم نوایی تیم طراحی: محمد شالی‌کار، عاطفه پاشایی طراحی و معماری داخلی: قاسم نوایی کارفرما: مرتضی دماوندی، هنگامه قبادی مجری: قاسم نوایی نورپردازی: ستاره شمال مهندس تاسیسات: علی دماوندی نوع تاسیسات: VRF مهندس سازه: شرکت راستین سازه نوع سازه: یوبوت مساحت

ادامه مطلب »

خانه کنسول | امین حقیقت گو

خانه کنسول | امین حقیقت گومعمار: امین حقیقت گوموقعیت: ایران، تهران ،  مُشاسازنده: امین حقیقت گو، میلاد احمدیانعکس: محمدحسن اتفاقسال: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. معماری خانه کنسول در مشای دماوند

ادامه مطلب »

برج اداری بخارست | مهندسین مشاور شارستان

برج اداری بخارست | مهندسین مشاور شارستان موقعیت: ایران ، تهران مدیر پروژه: بهروز احمدی همکاران معماری: جعفر مصلح، محمد رضا برقعی، جمشید لیثی سازه: فرهاد گلشن تأسیسات مکانیکی : محمود زری‌باف تأسیسات الکتریکی : محمد حسین رهنمائی اجرا: ایرج حقیقی، کمال‌الدین ایمانی، مجید حکمت هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »

عمارت نجات | دفتر معماری نیما شیوا و همکاران

عمارت نجات | دفتر معماری نیما شیوا و همکاران موقعیت: ایران ، ساری ، جاده فرح آباد معمار: نیما شیوا همکار طراحی: مهدیس مطیعی طراحی و دکوراسیون داخلی: نیما شیوا نوع سازه: اسکلت فلزی مساحت زیربنا: 255 متر مربع کارفرما: نجات برزگر تاریخ شروع و پایان ساخت: 1395 عکس: علی اریمی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.