خانه پانزده_بیست | عارف مجیدی

خانه پانزده_بیست | عارف مجیدی
موقعیت: ایران ، خُنج ، بلوار امام حسین، خیابان ایمان ، کوچه ۳
معمار: عارف مجیدی
کارفرما: آقای عبدالغفور مجیدی
همکاران طراحی: مریم زارع، مرضیه قائدی، سپیده بابویی، پیمان کوه نبرد، مریم طراویان، حدیث رضازاده
تهیه نقشه‌های فاز ۲: دفتر معماری رسم خاک
مساحت/زیربنا: ۲۵۴ مترمربع
جزئیات طبقات و کاربری آنها: خانه پانزده-بیست در دوطبقه (همکف و اول) و جمعا یک واحد مسکونی طراحی گردیده است. طبقه همکف شامل پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه و دو اتاق خواب، و طبقه اول شامل نشیمن خصوصی، کتابخانه، تراس ها و دو اتاق خواب دیگر می باشد.
طراحی و دکوراسیون داخلی: طراحی داخلی: دفتر معماری رسم خاک ساخت و اجرای مبلمان: گالری مبلمان بریا
مشاوران و اجرای نورپردازی: دفتر معماری رسم خاک
اجرای پروژه: عبدالغفور مجیدی
طراحی سازه: مهرشاد محرابی
اجرای سازه: عبدالغفور مجیدی
نوع سازه: اسکلت بتنی
نوع تأسیسات: سرمایش: اسپلیت گرمایش: شوفاژ
نظارت پروژه: عارف مجیدی
تاریخ طراحی: ۱۳۹۵
تاریخ شروع ساخت: ۱۳۹۵
تاریخ پایان ساخت: ۱۳۹۸
عکس: تیم عکاسی دفتر معماری رسم خاک

خانه “پانزده-بیست” در زمینی به مساحت ۳۱۲ متر مربع، در دوطبقه، جمعا با زیربنای ۲۵۴ مترمربع در شهرستان خنج احداث گردید. تفکیک عرصه‌ی خصوصی و عمومی از یک سو، و از سویی دیگر هماهنگی با هنجارهای رفتاری در تعریف فضاهای خانه، از مهم‌ترین دغدغه‌های معمار در شکل‌دهی فضا بود. با توجه به ویژگی‌های فرهنگی-اجتماعی بستر طرح، کنترل ارتباط بصری بین فضاهای مختلف در این طرح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. در این راستا، طراحی و جانمایی عناصر مختلف در طرح داخلی با نگاهی متفاوت همراه بود. از عنصر پله، علاوه بر استفاده‌ی فرمال، در تفکیک فضاها و محدود ساختن دید نیز استفاده گردیده است. علاوه بر آن طراحی و استفاده از تیغه‌های قابل چرخش به منظور بهره‌گیری از قابلیت آن در کنترل دید در دستور کار قرار گرفت. جداره‌ی طراحی شده برای قرارگیری تلویزیون نیز به صورتی طراحی گردید که مانع از دید بین فضای خصوصی و عمومی گردد. از سوی دیگر تمام این محدودیت‌های بصری نمی‌بایست با محدودسازی فضا همراه می‌بود به‌صورتی که مقیاس فضا در نگاه مخاطب نمی‌بایست کوچک‌تر و محدودتر جلوه نماید. معماری بنا در طراحی جداره‌ی واسط بین فضای داخلی و حیاط نیز از این مهم غافل نبوده است و با توجه به اهمیت حیاط در این بستر، بین نشیمن خصوصی با محوطه، جداره‌ای شفاف‌تر، و بین فضای عمومی با حیاط جداره‌ای بسته‌تر طراحی گردیده است. در نهایت در کل روند طراحی، تلاش معمار بر آن بوده است تا خانه “پانزده-بیست” پاسخ مناسبی باشد در چشم‌داشت طرح از اقلیم و بوم-فرهنگ.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه