خانه افشاریان | رنا دیزاین

خانه افشاریان | رنا دیزاین
موقعیت: ایران ، کرمانشاه
معمار: رضا نجفیان
کارفرما: ماندانا افشاریان
نتیم اجرایی (مدیر، همکاران) : افشاریان
سازه (طراحی، اجرا) : علی تقوی
طراح فاز دو : مریم غلامی
تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : بهروز فقیهی فرد
تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : امیرعلی اکبرنژاد
عکس: رضا نجفیان
تیم طراحی: مریم نجفیان، مریم غلامی، محمدحسین حمزه لویی، صدف دیلمی، مینا نظم جو
سال : ۱۳۹۲
کاربری : مسکونی
مساحت پروژه : ۶۰۰۰ مترمربع

خانه افشاریان واقع در کرمانشاه در زمینی به مساحت ۳۱۲ مترمربع با زیربنای ۶۰۰ مترمربع در دو طبقه روی پیلوت (به‌صورت دوبلکس) برای خانواده‌ای دارای دو فرزند- یک پسر و یک دختر- طراحی شد.
خانه‌های منفرد طراحی شده توسط معماران، دسته ای مشخص از تولیدات فرهنگی و هنری هستند که شاید قابل مقایسه با نقاشی از مناظر طبیعی، فیلم مستند یا داستان‌های عاشقانه باشند.

از آنجایی که خواسته اصلی کارفرما ساخت یک واحد مستقل برای هر یک از فرزندان در چند سال بعد از بهره برداری بود، بنا باید به گونه ای طراحی می گردید که قابلیت تبدیل شدن از «خانه» به «آپارتمان» را داشته باشد. این خواسته کارفرما، انعطاف‌پذیری در طرح نما و پلان را می طلبید؛ به طوری که مشاور می‌­بایست طرحی ناتمام را پایه گذارد که بعدها با اضافه شدن دو طبقه تکامل یافته اما درعین حال هویت کامل و مستقلی برای امروز داشته باشد.


پروژه ای ساده و صمیمی ولیکن با نمایی خاص و متفاوت، خواسته دیگر کارفرمای پروژه بود. ازاین رو با در نظر گرفتن عرض و ارتفاع ساختمان، طراحی نمایی کاملا مربع شکل با شکافی در یک سوم این مربع در نظر گرفته شده که بنا را به تندیسی برآمده از جداره شهری کوچه، تبدیل نموده و درعین دعوت کنندگی و تعریف شاخص ورودی، وظیفه فاصله اندازی در فضاهای داخلی را نیز به نحو مطلوبی انجام می­دهد.
احترام بنا به رهگذر، آنچه که از مفاهیم و ارزش‌های معماری اصیل ایرانی است، با عقب نشینی طبقه همکف، ضمن اختصاصِ بخشی از زمین خصوصی به فضای سبز کوچه، به خوبی در این پروژه نمود پیدا کرده است. لذا بنا از یک خانه معمولی فراتر رفته و به یک منظر شهری با کیفیت بصری چشم نواز و تأثیرگذار مبدل گشته است، تا جایی که معنای نهفته در معماری پروژه را به ناظر و یا کاربر اثر، منتقل کرده و حس طراوت و شادابی را به وی هدیه می­‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه