Search
Close this search box.
Search

خانه آینه ورزان | دفتر طراحی مان

خانه آینه ورزان | دفتر طراحی مان
موقعیت: ایران . تهران . دماوند
معماران : مجید زمانی، محدثه یونسی
تیم طراحی: حامد کرمی، حمید کرمی، سارا محمدی
مساحت زمین: ۵۳۰ مترمربع
مساحت زیربنا: ۳۸۵ مترمربع
مشاور سازه: مجید کولیوند
تاسیسات الکتریکی: پیروز معصومی
تاسیسات مکانیکی: علی نظری
اجرا: گروه معماری مان
مدیر اجرایی: جواد هداوندی
عکاس: حمید طوری کرمی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸
جوایز: رتبه سوم جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی، ۱۳۹۸
عکس: حمید طوری کرمی، حامد طوری کرمی

خانه آینه ورزان دفتر طراحی مان جامعه معماران ایران ایزوآرک (21)

پروژه ی معماری خانه آینه ورزان محل اقامت دائمی یک زوج جوان با بستر فرهنگی و هنری خاص است که با بافت اجتماعی محله ای که پروژه در آن قرار دارد متفاوت است. در ابتدا، این تفاوت فرهنگی و خواسته ها و انتظارات مشتری پروژه را به طرحی درونگرا هدایت کرد. طرحی که ساختمان را به عنوان یک واحد جداگانه در نظر نمی گیرد.

این پروژه حول محور حداکثر استفاده از نور خورشید و چشم اندازهای زیبای کوه های البرز و همچنین سایر پتانسیل هایی شکل گرفت که ما را از زندگی شهری به محیط های روستایی جذب می کند. این سایت در حاشیه روستا واقع شده است، دورترین نقطه ای که ساخت و ساز مجاز است. این مکان نیاز به رویکردی داشت که بتواند احساس امنیت را برای ساکنان ایجاد کند.

بر اساس اندازه گیری های سایت، طراحان سه لایه کاربردی برای فضاهای داخلی خانه تعریف کردند. دو محور در دو طرف ساختمان لایه ای فرورفته ایجاد کرد که از پنجره ها ، نورگیرها و راهروها تشکیل شده است. این استراتژی دید فضاهای داخلی را از بیرون به حداقل رسانده و قرار گرفتن در معرض نور روز و چشم اندازهای اطراف را به حداکثر رسانده است. نقش این دو محور فراتر از تأمین نور و دید روز است. به صورت افقی، دو محور بین سه لایه کاربردی طرح تعریف شد. شفافیت ویژگی اصلی این محورها است که کل ساختمان را قابل مشاهده و کنترل می کند.

علاوه بر این، تقاطع این محورها و فضاهای داخلی باعث ایجاد حفره های عمودی می شود که طبقات مختلف را از نظر بصری به هم متصل می کند و در نتیجه احساس ایمنی و کنترل را افزایش می دهد. جدا از این اتصال بصری (اعم از عمودی و افقی)، ساکنان می توانند به راحتی از این محورها عبور کرده و بین لایه های کاربردی حرکت کنند. عناصر مختلف این امکان را در طبقات و لایه های مختلف ایجاد می کنند:

_ بازشوهای شیشه ای بین فضاهای داخلی در طبقه همکف امکان دسترسی از ناهار خوری و اتاق پذیرایی به آشپزخانه و بالعکس را فراهم می کند.

_ در طبقه اول، پل هایی که بالکن را به کتابخانه و اتاق نشیمن و همچنین اتاق نشیمن را به اتاق خواب و راه پله متصل می کند، نقش مشابهی را ایفا می کنند. این فضاهای انتقالی با اتصال به خارج، عملکردهای مختلف را به هم پیوند می دهند.

_ راه پله واقع در محور ورودی اجازه حرکت بین لایه های عمودی را می دهد. همچنین دسترسی به دفتر در طبقه بالا را بدون آسیب رساندن به حریم خصوصی ساکنان تسهیل می کند.

دو بالکن، در دو طبقه مختلف و در دو نمای متفاوت، نشان دهنده دو رویکرد است. راه پله مرکزی به بالکنی در طبقه آخر منتهی می شود که از سه طرف محصور شده است و چشم انداز فوق العاده ای فقط به مزارع آبسرد دارد و نه به اطراف. این محل تجمع برای معاشرت و برگزاری مهمانی ها است. از سوی دیگر ، بالکن طبقه اول پس از عبور از اتاق نشیمن و کتابخانه قابل دسترسی است. با ارائه اتصال بصری به طبقات دیگر، در نمای غربی سقف با یک طناب نصب شده است و به عنوان امتداد کتابخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.