Search
Close this search box.
Search

خانه آینه ورزان | دفتر طراحی مان

خانه آینه ورزان | دفتر طراحی مان
موقعیت: ایران . تهران . دماوند
معماران : مجید زمانی، محدثه یونسی
تیم طراحی: حامد کرمی، حمید کرمی، سارا محمدی
مساحت زمین: ۵۳۰ مترمربع
مساحت زیربنا: ۳۸۵ مترمربع
مشاور سازه: مجید کولیوند
تاسیسات الکتریکی: پیروز معصومی
تاسیسات مکانیکی: علی نظری
اجرا: گروه معماری مان
مدیر اجرایی: جواد هداوندی
عکاس: حمید طوری کرمی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸
جوایز: رتبه سوم جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی، ۱۳۹۸
عکس: حمید طوری کرمی، حامد طوری کرمی

خانه آینه ورزان دفتر طراحی مان جامعه معماران ایران ایزوآرک (21)

پروژه ی معماری خانه آینه ورزان محل اقامت دائمی یک زوج جوان با بستر فرهنگی و هنری خاص است که با بافت اجتماعی محله ای که پروژه در آن قرار دارد متفاوت است. در ابتدا، این تفاوت فرهنگی و خواسته ها و انتظارات مشتری پروژه را به طرحی درونگرا هدایت کرد. طرحی که ساختمان را به عنوان یک واحد جداگانه در نظر نمی گیرد.

این پروژه حول محور حداکثر استفاده از نور خورشید و چشم اندازهای زیبای کوه های البرز و همچنین سایر پتانسیل هایی شکل گرفت که ما را از زندگی شهری به محیط های روستایی جذب می کند. این سایت در حاشیه روستا واقع شده است، دورترین نقطه ای که ساخت و ساز مجاز است. این مکان نیاز به رویکردی داشت که بتواند احساس امنیت را برای ساکنان ایجاد کند.

بر اساس اندازه گیری های سایت، طراحان سه لایه کاربردی برای فضاهای داخلی خانه تعریف کردند. دو محور در دو طرف ساختمان لایه ای فرورفته ایجاد کرد که از پنجره ها ، نورگیرها و راهروها تشکیل شده است. این استراتژی دید فضاهای داخلی را از بیرون به حداقل رسانده و قرار گرفتن در معرض نور روز و چشم اندازهای اطراف را به حداکثر رسانده است. نقش این دو محور فراتر از تأمین نور و دید روز است. به صورت افقی، دو محور بین سه لایه کاربردی طرح تعریف شد. شفافیت ویژگی اصلی این محورها است که کل ساختمان را قابل مشاهده و کنترل می کند.

علاوه بر این، تقاطع این محورها و فضاهای داخلی باعث ایجاد حفره های عمودی می شود که طبقات مختلف را از نظر بصری به هم متصل می کند و در نتیجه احساس ایمنی و کنترل را افزایش می دهد. جدا از این اتصال بصری (اعم از عمودی و افقی)، ساکنان می توانند به راحتی از این محورها عبور کرده و بین لایه های کاربردی حرکت کنند. عناصر مختلف این امکان را در طبقات و لایه های مختلف ایجاد می کنند:

_ بازشوهای شیشه ای بین فضاهای داخلی در طبقه همکف امکان دسترسی از ناهار خوری و اتاق پذیرایی به آشپزخانه و بالعکس را فراهم می کند.

_ در طبقه اول، پل هایی که بالکن را به کتابخانه و اتاق نشیمن و همچنین اتاق نشیمن را به اتاق خواب و راه پله متصل می کند، نقش مشابهی را ایفا می کنند. این فضاهای انتقالی با اتصال به خارج، عملکردهای مختلف را به هم پیوند می دهند.

_ راه پله واقع در محور ورودی اجازه حرکت بین لایه های عمودی را می دهد. همچنین دسترسی به دفتر در طبقه بالا را بدون آسیب رساندن به حریم خصوصی ساکنان تسهیل می کند.

دو بالکن، در دو طبقه مختلف و در دو نمای متفاوت، نشان دهنده دو رویکرد است. راه پله مرکزی به بالکنی در طبقه آخر منتهی می شود که از سه طرف محصور شده است و چشم انداز فوق العاده ای فقط به مزارع آبسرد دارد و نه به اطراف. این محل تجمع برای معاشرت و برگزاری مهمانی ها است. از سوی دیگر ، بالکن طبقه اول پس از عبور از اتاق نشیمن و کتابخانه قابل دسترسی است. با ارائه اتصال بصری به طبقات دیگر، در نمای غربی سقف با یک طناب نصب شده است و به عنوان امتداد کتابخانه مورد استفاده قرار می گیرد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان موسسه آموزش عالی پیام | مهدی علیرضایی ، سمیه ابراهیمی

ساختمان موسسه آموزش عالی پیام | مهدی علیرضایی ، سمیه ابراهیمی موقعیت: ایران،گلپایگان، کیلومتر 2 جاده‌ی خمین، مؤسسه‌ی آموزش عالی پیام معماران: مهدی علیرضایی ، سمیه ابراهیمی سه‌بعدی: دفتر طراحی کار نظارت عالی: مهدی علیرضایی نقشه‌های اجرایی: دفتر طراحی کاز، سودابه مددی سازه: طه تیموری تأسیسات مکانیکی: رامین تابان تأسیسات

ادامه مطلب »

مرکز آموزشی قومی Walirumana | سالبا

مشخصات به فارسی مشخصات به انگلیسی مشخصات به فارسی معماران: سالبازیربنا : 3122 فوت مربعسال: 2020 برندهای ساختمانی استفاده شده: Terratec معمار اصلی: خوان سالامانکا بالنکارفرما: Proyecto Guajira (NGO)سازنده: SyC Light Constructions مشخصات به انگلیسی Architects: SalbaArea : 3122 ft²Year : 2020Manufacturers : TerratecLead Architects : Juan Salamanca BalenClient :

ادامه مطلب »

ساختمان تجاری اداری زمرد 11 | شرکت مهندسین مشاور آکاران

ساختمان تجاری اداری زمرد 11 | شرکت مهندسین مشاور آکاران موقعیت: ایران، تهران، خیابان پاسدارن، نبش گلنبی و زمرّد  معمار و طراح:  معین افضل خانی ، زهرا عزیزی تیم طراحی : حنا مبارکی، محمدرضا عارفیان، فرشاد صدیقی، ماهک صدیقی، مریم افشاری کیا تاریخ : ۱۳۹۴-۱۳۹۹ مساحت زمین: ۱۲۴۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۱۰۴۰۰ مترمربع نوع: اداری، تجاری مشاور

ادامه مطلب »

کیوب کلاب | دفتر معماری آن

کیوب کلاب | دفتر معماری آن موقعیت: ایران ، تهران ، خيابان ولنجک ، مجموعه توچال (بام تهران) ، بوستان سلامتی 2 معماران: روزبه قائم مقامی ، مهراد حبیبی ، زینب عابدی ، شبنم خزلی ، گیل آوا روحی پور ، سحر اسدزاده زرگر ، صبا تقی زاده ، سعید

ادامه مطلب »
بیمارستان چشم پزشکی نور البرز جامعه معماران ایران

بیمارستان چشم پزشکی نور البرز | میر احسان حسینی

بیمارستان چشم پزشکی نور البرز ، میر احسان حسینی موقعیت: ایران، کرج، جهانشهر، میدان هلال احمر، بیمارستان چشم پزشکی نور معمار مسئول: میر احسان حسینی تهیه نقشه های فاز 2: میر احسان حسینی آدرس پروژه: کرج- جهانشهر- میدان هلال احمر- بیمارستان چشم پزشکی نور طول جغرافیایی: 35.825675 عرض جغرافیایی: 50.986748 مساحت: 1500 متر مربع

ادامه مطلب »

مجتمع مسکونی رویای سپید | دفتر معماری طرح و ساخت صفحه

مجتمع مسکونی رویای سپید | دفتر معماری طرح و ساخت صفحه موقعیت: ایران، اصفهان معماران: سید ایمان طاووسی، محمد کریمی، مرضیه طبائیان تیم طراحی: راضیه آقایی، سمیرا وکیلی مساحت: ۲۵۰ مترمربع زیربنا: ۱۲۵۰ مترمربع عکس: میلاد غربی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۴ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.