Search
Close this search box.
Search

بازسازی خانه ای برای کودکی پریا | امیرحسین رفعتی

بازسازی خانه ای برای کودکی پریا | امیرحسین رفعتی
موقعیت: ایران، شیراز
معمار: امیرحسین رفعتی
مساحت: ۲۶۰ مترمربع
سال: ۱۳۹۷
جوایز کسب شده: جایزه معمار ۹۷

پروژه ی حاضر شامل بازسازی و تعمیرات ساختمان مسکونی می باشد. این پروژه با عنوان “خانه ای برای کودکی پریا” با متراژ ۲۶۰ مترمربع در شهر شیراز واقع شده است. سازه قدیمی پروژه حدود شصت سال پیش دقیقا در زمانی که اولین ساختمان های مسکونی در شیراز با طرح مدرن ساخته می شدند. متاسفانه زندگی شهرنشینی و مدرن این نوع خانه ها را فرسوده و بی ارزش می شمارد و سعی نمی کند تا آن ها را حفظ کند. اما طراحان معتقد بودند که این خانه بخشی از میراث معماری بومی است و به جای تخریب شدن می تواند نمونه موفقی برای بازسازی به شمار آید.

خانه ی پریا یک ساختمان دو طبقه با “حیاط خصوصی” که یک عنصر مهم در خانه های ایرانی است، می باشد. متأسفانه در روند توسعه شهرنشینی و جایگزینی خانه ها با آپارتمان ها این عنصر مهم و اساسی در معماری ایرانی از بین رفته است. خانواده پریا که کارفرمای پروژه بودند، خاطرات شیرین و به یادماندنی بسیاری از خانه های حیاط دار قدیمی داشتند و قصد داشتند تا دخترشان نیز در خانه ای حیاط دار بزرگ شود و فرصتی را ایجاد کنند تا دخترشان نیز لحظات دلنشینی همانندخودشان را تجربه کند. از این رو آن ها تصمیم به خرید خانه ای قدیمی و حیاط دار گرفتند و آن را بازسازی کردند.

عقیده عموم در شهر چنین است که این نوع خانه ها، طراحی قدیمی داشته و بی ارزش تلقی می شوند و نمی توان آن ها را بازسازی کرد. از این رو آن ها تخریب کرده و از نو به صورت آپارتمان های چند طبقه ساخته می شوند. اما طراحان معتقد بودند که این نوع خانه ها بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ معماری شیراز را شکل می دهند و نباید از بین بروند. از این رو طراحان به این می اندیشیدند که بازسازی و تعمیرات این ساختمان مسکونی باید به گونه ای باشد که علاوه بر برآورده ساختن ملزومات یک زندگی مدرن، نمونه ای زیبا و دلچسب در همسایگی اش باشد.

طراحان در دو طبقه ی این ساختمان، هرجا که از لحاظ ساختاری امکان پذیر بود، تغییرات لازم را انجام داده و بدین صورت سالن نشیمن مدرن، اتاق های خواب و آشپزخانه با پلان باز را جایگزین اتاق های متعدد کوچک کردند. نکته اصلی و جالب در این پروژه حذف پله ی قدیمی و طراحی نمونه جدید آن در جایی دیگر به منظور ایجاد فضای باز در طبقه ی اول بود.

نمای این ساختمان مسکونی قدیمی نیز با حفظ طرح اصلی و قدیمی اش، جهت ارائه ظاهری زیبا و جذاب بازسازی شد. پنجره های قدیمی ساختمان با نمونه‌های دوجداره جدید جایگزین شدند و بر روی آن ها پرده های متخلخل آلومنیومی نصب شد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

گالری و شوروم آزیدهاک | گروه طراحی امرداد

شوروم و گالری آزیدهاک | گروه طراحی امرداد موقعیت: ایران، اصفهان معمار: کامران کوپایی تیم طراحی: الهام آذرنصب مساحت: ۴۰۰ مترمربع طراحی و دکوراسیون داخلی: کامران کوپایی عکس: کامران کوپایی، بهنام مؤذن سال: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

خانه اردیبهشت | مهندسان مشاور فرم

خانه اردیبهشت | مهندسان مشاور فرم موقعیت: ایران ، اصفهان ، خیابان آذر ، خیابان نگارستان ، پلاک 5 معماران: علیرضا اقدامی ، سپیده شکرچی زاده همکاران طراحی: فرناز ناصری بروجنی، سمیه سعیدی، نسیم عبدلی، پریسا حیدری، سمیرا بدری طراحی و دکوراسیون داخلی: مهندسان مشاور فرم نوع تاسیسات: چیلر و

ادامه مطلب »
خانه اصالت، امیرعلا فیروزی نیاکی

خانه اصالت | امیر اعلا فیروزی نیاکی، ندا بخشنده

خانه اصالت | امیر اعلا فیروزی نیاکی، ندا بخشنده موقعیت: مازندران، شهرک دریاکنار، خیابان پنجم ، کوچه سوم ، پلاک 286 تیم طراحی،نظارت و اجرا: امیر اعلا فیروزی نیاکی، ندا بخشنده سرپرست کارگاه : شهاب سازه: دکتر طیبی تأسیسات مکانیکی : آقایان اصغریان و حسینی تاسیسات برقی: برارنیا کارفرما :

ادامه مطلب »

ویلای M&G | دفتر معماری آربا

ویلای M&G | دفتر معماری آربا موقعیت: ایران، کرج معمار: آرین جواهری مساحت: زمین: ۷۶۵ مترمربع مساحت زیربنا: ۱۷۲ مترمبع تیم طراحی: آرین جواهری، بابک آزمون، هادی جعفری، لیلا حجاجی، امید عطابخش تیم سازه: اصغر یونس پور، شهریار حامدی طراحی تأسیسات: بابک آزمون سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵ سال اتمام پروژه:

ادامه مطلب »

ویلای خشت باف | گروه معماری ایماژ

ویلای خشت باف | گروه معماری ایماژ موقعیت: ایران، تهران معماران: نوید تولایی، آرمین شایانپور، محمدمهدی شرافت پیما مساحت: ۹۱۲مترمربع مدیر اجرایی: الیاس دمیرچی تیم اجرایی: امیرحسین خواص صفت ناظر: گروه ED مهندس مکانیک: علی شهبازی مهندس برق: محمد براتی عکس: محمدحسین حمزه لویی، محمد مهدی شرافت پیما هشدار! تمامی

ادامه مطلب »

ویلای آسارا | جعفر لطف الهی

ویلای آسارا | جعفر لطف الهی موقعیت: ایران، کرج ، آسارا معمار: جعفر لطف الهی کارفرما: محرم احمدی تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : محرم احمدی، اصغر احمدپور، عبدالله غلامی سازه (طراحی، اجرا) : محمد ابراهیمی تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : محمد فرمند تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : اصغر سعادتی سال

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.