Search
Close this search box.
Search

آپارتمان مسکونی مالک | حمیدرضا گذریان،دفتر معماری لینک

آپارتمان مسکونی مالک | حمیدرضا گذریان،دفتر معماری لینک
موقعیت: ایران، تهران
معمار: حمیدرضا گذریان، دفتر معماری لینک
تیم طراحی: مریم کریمیان، نگار عباس پور، بنفشه نصیری
مساحت: ۱۳۵۰ مترمربع
ناظر: محمدرضا ایرانی
مهندس برق: علیرضا خانی
عکس: پرهام تقی اف
سال: ۱۳۹۹

آپارتمان مسکونی مالک حمیدرضاگذریان،دفتر معماری لینک جامعه معماران ایران ایزوآرک (20)

ساختمانهای اخیر در تهران بدون رعایت اصول و معیارهای خاص در حال گسترش هستند و این موضوع باعث هرج و مرج و بی نظمی در شهر شده است. ساختمان ها بخشی از کلیت شهر محسوب می شوند. ساختار منظم و مداوم هر یک از ساختمان های موجود در منطقه تأثیر بسزایی در بهبود کیفیت خوانایی شهر در ذهن مردم دارد.این پروژه در محدوده ی منطقه ی سهروردی و خیابان ملک تهران واقع شده است. بیشتر بناهای این منطقه مربوط به دهه های ۴۰ و ۵۰ و مربوط به معماری دوره پهلوی اول و دوم است.

ساختار مشترک و اختصاصی هر ساختمان و گسترش و تداوم آن در محله ها، یک زمینه شهری خوانا و منظم را در این منطقه ایجاد کرده است. فضای نیمه باز، سادگی و پرهیز از اغراق، یکسان سازی، عدم استفاده از مصالح مختلف در نما و سایه روشن ایجاد شده توسط مواد از ویژگی های بارز منطقه است. بنابراین، سوال پروژه این است که چگونه یک بنا می تواند موثر باشد و با زمینه ارزشمند ارتباط برقرار کند.

کارفرما از طراحان خواست تا یک نمای دو بعدی از ساختار موجود همچون سایر ساخت و سازهای اخیر در محله طراحی کنند. با توجه به بافت ساختمان که نمونه ارزشمندی از کاربرد “عمق” است، طراحان سعی بر این داشتند تا عمق را به جای نمای دو بعدی ایجاد کنند. “عمق” در ساختمان های منطقه با ایجاد فضایی بین فضای داخلی و خارجی (شهر) نقش دیگری ایفا می کند. در ساختار موجود، با توجه به چیدمان فضای داخلی، شکاف هایی ایجاد کردند.

این دو فضای منفی با ایجاد یک فضای میانی برای فضای داخلی و خارجی خدمت می کنند. در فضای داخلی، با ایجاد یک فیلتر ، حریم خصوصی و مرزهای داخل و خارج را کنترل می کند و در فضای خارج، به منظور بازسازی مفاهیم فراموش شده از بافت ساختمان، به ایجاد منظر شهری کمک می کند.

مضمون “عمق” در تمامی بخش ها از کلی تا جزئی اجرا می شود و در قسمت هایی که محدودیت وجود دارد، با استفاده از بافت آجری طراحی شده سایه روشن ایجاد می کند. سازه آجری سعی در یکپارچه سازی پروژه دارد و در قسمت هایی از دهانه ها گسترش می یابد تا مرزها و حریم خصوصی داخل و خارج از خانه را کنترل کند. این یکپارچه سازی، که از ویژگی های بافت ساختمان است، در نمای سوم پروژه نیز به منظور ایجاد یکپارچگی بیشتر، برای بهبود نمای سوم ناخوشایند شهر گسترش یافته است.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.