کارخانه رنگ توکارنگ | دفتر فرآیند منطقی در طراحی معماری

کارخانه رنگ توکارنگ | دفتر فرآیند منطقی در طراحی معماری
موقعیت : ایران ، اصفهان ، شهرک صنعتی رازی
معماران : الهام گرامی‌زاده ، احسان حسینی
کارفرما: شرکت توکارنگ اصفهان
سازه: محمود نجفی
نظارت: الهام گرامی‌زاده ، احسان حسینی
اجرا: کمال صالحی
زیربنا: ۶,۰۰۰ مترمربع
تاریخ طراحی و ساخت: ۱۳۹۳-۱۳۸۶

طراحی کارخانه‌ها معمولاً از قرارگرفتن دو عملکرد اصلی “خط تولید و ساختمان اداری” در کنار یکدیگر تعریف می‌شود. در ایران عمدتاً ساختمان خط تولید از قبل طراحی شده و از طراح انتظار می‌رود که ساختمان اداری فاخری به سوله‌های قبلاً ساخته‌شده اضافه کند. در این پروژه نیز، که بنای یک کارخانه‌ی تولید رنگ ورقه‌ای مجتمع فولاد در مجاورت جاده‌ی اصفهان-شهرضا است، قبلاً سه دهنه سوله به‌عنوان خط تولید کارخانه پیش‌بینی شده بود، بنابراین سعی شد تا با تعریف احجام اداری و خدماتی در کنار آن‌ها و ترکیب دو عملکرد اداری و صنعتی از لحاظ فرم، عملکرد و سازه، گونه‌ای متفاوت از ساختمان‌های اداری-صنعتی ارائه شود. طراحی پروژه در سال ۱۳۸۶ انجام شد و ساخت آن با وقفه‌های فراوان، اخیراً به اتمام رسید.


“هویت سازمانی” از مؤلفه‌های اصلی مجموعه‌های تولیدی است و طراحی بنای کارخانه، نقش بسیار مهمی در ایجاد این هویت بر عهده دارد. با الهام از محصول این کارخانه، ورقه‌ای صنعتی و استفاده از تنها سه رنگ تولیدی این کارخانه –یعنی زرد، آبی و سفید- احجام سنگین بنا شکل گرفتند و توسط یک ورق تاخورده به یکدیگر دوخته شدند. ورق تاشده، در ضلع غرب و در مجاورت خیابان، بدون هیچ گشودگی و نمادی از هویت مجموعه است که حیاط‌های شفاف و پرسایه‌ی داخلی را در برمی‌گیرد و از این رو تهویه‌ی طبیعی و استفاده‌ی حداکثری از سایه را در اقلیم گرم‌وخشک منطقه مهیا می‌سازد. زیربنای تقریبی پروژه ۶۰۰۰ مترمربع بوده و سیستم سازه از اسکلت فلزی، سرمایش از چیلر و گرمایش از موتورخانه‌ی مرکزی تأمین می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه