پروژه خیام | شرکت ایستا

پروژه خیام | شرکت ایستا
موقعیت: ایران ، شیراز ، خیابان قصردشت ، کوچه ی ۴۶ جنگلی
معمار: اسفندیار عبدشاه
همکاران طراحی و اجرای طراحی: علیرضا قطب‌زاده ، امیرنیکداد ، محسن راسخ
طراحی و دکوراسیون داخلی: اسفندیار عبدشاه
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: مینی چیلر ، اسکلت فلزی
مساحت کل ـ زیربنا: ۴۳۷ متر‌مربع ، ۱۱۷۳ متر‌مربع
کارفرما: کوروش آگاهی
تاریخ شروع و پایان ساخت: ۱۳۹۸  -  ۱۳۹۷
عکس: بهرنگ یزدان پناه

آجر عنصری ارزشمند است که از دل خاک همین سرزمین برآمده و دارای ریشه‌های فرهنگی، بومی بوده و گذر ایام از ارزش‌های آن نکاسته است. این ماده‌ی ارزشمند ساختمانی، دارای جایگاهی والا در معماری گذشته و حال این سرزمین است، که خودبسنده بودن آن می‌تواند عاملی وحدت‌بخش بین خاک اقلیم و نمای زندگی شهری باشد.
از آنجا که با ورود مصالح مدرن و شناخته شده‌ی امروزی حضور آجر در نماهای ابنیه‌ی شهری کم‌رنگ‌تر گشته، لذا به واسطه‌ی معرفی این ماده‌ی کهن و ارزشمند بومی می‌توان نگاه‌ها را به سوی مفاهیم زیبایی‌شناسانه و معنادار آن معطوف نموده و معماری خود را به سوی احیای ارزش‌های معماری بومی که دارای هویت ایرانی می‌باشند، هدایت کرد.


آجر به عنوان سازنده‌ی نما با توجه به ابعاد و احجام آن، مدولی شکل‌پذیر و دارای قابلیت بکارگیری در جهت‌های مختلف و حتی نقش‌پذیری آن، مورد انتخاب قرار گرفت.
در گام بعد به منظور به جلوه کشیدن هنر ایرانی، با بررسی ویژگی‌های مقرنس و طرح‌های مختلف که امکان اجرا در دهانه و شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند، به عنوان ایده‌ی اولیه، در نظر گرفته شد. تقسیمات نما با ایجاد شبکه‌بندی‌های تکرار شونده و ریتم آن به منظور تجلی هنر مقرنس در مقیاس نما منطبق گردید. مدول‌های شکل گرفته و ریتم مورب باعث ایجاد حس پویایی و حرکت سیمای نما می‌شود. ایجاد اضلاع برگرفته شده از هنر مقرنس و تکرار آن با ایجاد سایه روشن در خلق فضایی منبسط و نشاط روحانی گردیده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه