پاویون چند قطره | گروه معماری اشعری و همکاران

پاویون چند قطره | گروه معماری اشعری و همکاران
موقعیت: ایران ، شیراز ، جلو خان باغ عفیف آباد
معمار: امیرحسین اشعری
تیم طراحی: زهرا جعفری، نیلوفر عسکری
تیم همکار و اجرایی: احسان شبانی، زهرا رحیمی، ملیکا خورشیدیان، انیس انباز، امین رضایی، رضا شیبانی، مطهره فخاری، الناز پیوند، نازنین سلیمانی، آناهیتا نیک‌نام، پیمان باقری، سارا قنواتی، سعید نصیری، محمد مسرور
مسئول اجرایی: سعید جمالی
نورپردازی: محمد حسین نورزاد
مساحت: ۱۶ مترمربع
سال شروع و پایان ساخت: اردیبهشت ۱۳۹۷
کارفرما: رویداد معماری قوام‌الدین شیرازی،
وهاب زنگنه، مهدی پیروی
گرافیست: نیلوفر عسکری
مطالعات: الناز امینی خانیمنی
عکس: امیرعلی غفاری، احمد آگاه
فیلم: احسان شبانی، زهرا جعفری
هماهنگ کننده: اسما سیرجانی اصل

پاویون چند قطره یکی از پاویون‌های شرکت‌کننده در کارگاه-مسابقه قوام‌الدین شیرازی با محوریت بحران‌های زیست محیطی است. رویکرد ما در این مسابقه بیانی انتقادی به تولید آلودگی‌های محیطی و زباله توسط بشر است. سی دی به عنوان بخشی از پسماندهای الکترونیکی، به طور انبوهی در سرتاسر جهان تولید می‌شود که در پروسه‌ی تولید آن علاوه بر سوخت‌های فسیلی و فلزات معدنی مقدار زیادی آب مصرف می‌شود.

در ابتدا ما فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی انتشار دادیم و از مردم خواستیم سی دی‌های دوریزشان را برایمان بیاورند. هدف از این کار علاوه بر آموزش همگانی، جمع‌آوری بخشی از زباله‌های دوریز آن‌ها و تامین بدون هزینه‌ی مصالح مورد استفاده در پروژه بود. ما از مردم خواستیم تا در ساخت پاویون نیز با ما مشارکت کنند. سی دی‌های مورد استفاده با خود بخشی از خاطرات گذشته‌‌ی افراد را به همراه داشت که استفاده از آن باعث ایجاد حس تعلق خاطر افراد به پاویون می‌شد.

پاویون “چند قطره” در چارچوب شبکه‌ای از داربست با ابعاد ۴×۴×۴ متر‌مکعب شکل گرفت. داربست‌ها از یک کارگاه ساختمان‌سازی به محل مسابقه آورده شد و قرار است که دوباره به مکان اولیه‌ی خود بازگردد. سی دی‌های جمع‌آوری شده با کمک مردم در نخ‌های ماهیگیری بافته شد. جایگذاری یک استاپر بین هر سی دی باعث چرخش آن‌ها در جای خود گردید و همین امر موجب حرکت سی دی‌ها هنگام وزش باد و ترغیب افراد به تجربه‌ی فضای درون پاویون می‌شود. در هر رشته ۱۴ تا ۲۲ عدد سی دی وجود دارد. ما به کمک قلاب فلزی وصل شده به انتهای هر رشته توانستیم حدود ۴۵۰ رشته سی دی را در مدت چند ساعت بر روی شبکه‌ی مش قرار گرفته بر روی سقف نصب کنیم. سی دی‌ها برای ما بیانی استعاری از قطرات باران هستند. سعی ما در یادآوری آن با برانگیختن و تشدید حواس افراد به کمک مشابه‌سازی بارانی از جنس زباله شکل گرفته است. شخص با ورود به پاویون با رشته‌های سی دی برخورد می‌کند. از به هم خوردن رشته‌ها با یکدیگر صدایی شبیه صدای بارش باران شنیده می‌شود و با عبور نور از بین رشته‌ها، تلالو آن در کف ایجاد می‌شود.

درباره‌ی مسابقه‌ی قوام الدین شیرازی:
چهارمین دوره‌ی کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی با هدف ارتقا فرهنگ معماری شهری و تعامل مستقیم میان جامعه‌ی معماری و شهروندان در اردیبهشت ۱۳۹۷ در گذر قوام‌الدین شیرازی (جلوخان باغ عفیف آباد) در شهر شیراز برگزار گردید. موضـوع رویـداد امسـال باتوجـه بـه اهمیـت تغییـرات اقلیمی در ایران و بحران‌هـای زیست محیطی بـه وجـود آمـده در سـال‌هـای گذشـته بـه تعامـل میـان محیـط زیسـت بـه عنـوان بسـتر بـه وجـود آورنـده‌ی تمدن بشری و معماری بـه عنـوان شکل‌دهنـده‌ی اصلـی بـه تمـدن، مـی‌پـردازد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه