Search
Close this search box.
Search

ویلا آرام | آتلیه مکعب سفید

معماری ویلا آرام | آتلیه مکعب سفید
موقعیت: ایران، ماکو
معمار: شبنم خلیل پور، رضا اسدزاده
تیم طراحی: محمد اسدزاده، کامران محمدنژاد، هنگامه رضایی، ثمین بابازاده، مهدی نیک خواه
مساحت: ۱۷۰ مترمربع
عکس: محمدحسن اتفاق
سال: ۱۴۰۰

پروژه ی معماری ویلا آرام در بافت روستای قره خاچ در ارتفاعات جنوبی ماکو – شهری در شمال غربی ایران در نزدیکی مرز ترکیه قرار گرفته است که به دلیل مجاورتش با مرزها و حضور اقلیت های مهاجر از دیرباز با ارزش های مدرن آشنا بوده است. علاوه بر این موضوع، آب و هوای این منطقه با فلات ایران متفاوت است، پر آب و دارای مراتع سرسبز است.

متریال و جغرافیا در همه جا یافت می شود. اینکه بگوییم ارزش معماری در جغرافیایی است که در آن واقع شده است، یا اینکه بگوییم بر پایه فولاد، بتن و عناصر دیگر می باشد، موضوعی پیش پا افتاده است. معماری مبتنی بر شگفتی و رمز و راز است. و داستان تلاش و مبارزه با ناممکن هاست. در داخل خانه، تسلط منظر منجر به ارتباط گسترده و متوالی برای نفوذ طبیعت اطراف، نور، صدا و هوا می شود. این ساختمان به آغوشی باز برای کل دنیای اطراف تبدیل می شود…

یکی از مهمترین مسائل در معماری مواجهه با بافت است. از یک منظر، توپوگرافی، جهت گیری، نماها، دسترسی ها و هر آنچه در قالب داده های بیرونی بر معماری تأثیر می گذارد و توضیح اینکه یک ساختمان پاسخی به بافت آن است، تعریف آن مکان است و نه تعریف یک اثر معماری. حالتی که در آن معماری واکنشی به محیط و پاسخی به زمینه ای است که در آن قرار می گیرد. معماری ویلای آرام در ساختار داخلی خود در قالب یک دستور زبان خاص، تکرارپذیر و مستقل دریافت شده است.

این جمله بیانگر تعامل بین فرم معماری و محیط است. رابطه ای که جدای از فرم معماری، به دنبال نوعی تعامل میان این دو است. حجمی ساده که به طور همزمان سیالیت بین فضای نشیمن و باغ موجود را افزایش می دهد. ویلای آرام با اکوسیستم طبیعی اطراف خود سازگار شده است تا امکان زندگی روزمره ساکنانش در طبیعت را فراهم کند و کمترین تأثیر را بر باغ و منظره داشته باشد.

در این خانه، فرم معماری در ترکیبی رادیکال گونه به زمین پیوند خورده است که در آن به منظره تبدیل شده است. فرمی با هندسه و تقسیم بندی یک شبکه خالص مدولار خود را در بافت بکر و کاملا طبیعی روستا و باغ قرار داده است. این یک مکعب بسته در هنگام لمس زمین است و با یک پایه مستقل، بسته و ضخیم به زمین کوبیده می شود.

بازشوها به عنوان ابزاری برای اتصال بین داخل و خارج استفاده می شوند. هنگامی که درهای کشویی شیشه ای در لبه های فضاهای نیمه باز، باز می شوند، مرزهای بین داخل و خارج، خانه و طبیعت به طور کامل ناپدید می شوند. بنابراین خانه و منظره متحد می شوند. جریان نسیم در میان فضا احساس می شود. این خانه به ساکنانش این امکان را می دهد که هم زمان روستایی و دورافتاده در جهان بزرگتر و شهری باشند.

معماری ویلا آرام محدودیت های معماری مینیمالیستی را تحمیل نمی کند. در عوض با هندسه، گسترش و تغییر سطوح درونی و بیرونی خود، فضاها و سطوحی را ایجاد کرده است که لذت و کشف را برای ساکنان خود فراهم می کند.

سیستم سازه اسکلت بتنی و سیستم مکانیکی اتاق مکانیکی محسوب می شود. متریال مورد استفاده در این پروژه بیشتر بازالت بوده که حاصل گدازه های آتشفشانی کوه های آرارات و استخراج از منشورهای بازالتی است. سنگی بسیار ارزان و موجود در ابعاد و ضخامت های مختلف که ساختمان را بیشتر به بافت خود متصل می کند و جذابیت بصری پروژه را دو چندان می کند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

مجتمع تجاری ارگ | گروه طراحی ارش بعد چهارم

مجتمع تجاری ارگ | گروه طراحی ارش بعد چهارم موقعیت: ایران ، تهران معماران : علیرضا شرافتی ، پانته‌آ اسلامی همکاران: جویا جوانشاد، محسن طلوع شریفی طراحی اولیه: مهندسین مشاور ابنیه نواندیش مساحت زیر بنا : ۷۸۰۰۰ متر مربع سال : ۱۳۹۱-۱۳۹۳ عکس : علی دقیق ، پرهام تقی‌اف هشدار!

ادامه مطلب »

دفتر مرکزی اسنپ | گروه کیوب

دفتر مرکزی اسنپ | گروه کیوب موقعیت: ایران ، تهران ، جردن معمار: گروه کیوب مساحت: ۷۳۹ مترمربع سال: 1395 عکس: استودیو دید کارفرما : اسنپ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. معماری

ادامه مطلب »

خانه گودال باغچه | استودیو معماری 13 درجه

خانه¬ی گودال باغچه
در این پروژه در راستای پاسخ به مساله تامین آسایش اقلیمی و نیز حفظ محرمیت به منظور کاهش دید از بیرون به داخل خانه با توجه به خواسته کارفرما، ایده استفاده از حیاط مرکزی مطرح شد. در فرآیند طراحی دریافتیم که با استفاده از الگوی “گودال باغچه” می توان علاوه بر پاسخ به خواسته های کارفرما ، امکان بهره مندی بیشتر از فضای باز را نیز فراهم کرد. به همین خاطر بود که ” گودال باغچه” در قلب خانه جای گرفت و امکان ارتباط حرکتی و بصری بین طبقات خانه را نیز فراهم کردو باعث پویایی محورهای حرکتی و بصری در طبقات شد.

ادامه مطلب »

ویلای چمن | استودیو فضای خاص

ویلای چمن | استودیو فضای خاص موقعیت: ایران، کرج ، مهرشهر معمار: استودیو فضای خاص مساحت: ۱۳۰ مترمربع سال: ۲۰۱۶ عکس: مجتبی تسلط هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. طراحی ویلای چمن با

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مژده | ناهید بریانی ، بیژن شافعی

ساختمان مسکونی مژده | ناهید بریانی ، بیژن شافعی موقعیت: ایران ، تهران ، نیاوران معماران: ناهید بریانی، بیژن شافعی کارفرما: کامبیز چگینی، زهره میربها مدیر طرح: ناهید بریانی همكاران مدیریت اجرایی: دانیال دانیل، هرمز توحیدی سازه: کوروش صفایی تأسیسات مکانیکی: محمد سرابی تأسیسات الکتریکی: مهدی حسین‌زاده تاریخ شروع: 1385

ادامه مطلب »

مجموعه مسکونی خواب آرام | گروه طراحی فضا،رویداد،شهر

مجموعه مسکونی خواب آرام | گروه طراحی فضا،رویداد،شهر موقعیت: ایران ، اصفهان معماران : محمد عرب، مینا معین‌الدینی، الهه حاج‌دایی کارفرما: ابراهیم محسنی و شرکاء نظارت : حمید حمیدی، غلامرضا سالکی فرد تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : ابراهیم محسنی، گروه سازه گستر هماگران سازه (طراحی، اجرا) : امیرالله دادیان تأسیسات

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.