ویلای ونوش | دفتر معماری ۵۱-۳۵

ویلای ونوش | دفتر معماری ۵۱-۳۵
موقعیت: مازندران، نوشهر، ونوش
معماران: حمید عباسلو، عباس یاقوتی، ندا ادیبان راد
تیم طراحی: محمد رضا آقایی
طراحی منظر: ندا ادیبان راد
تاریخ: ۱۳۹۳ – ۱۳۹۶ 
مساحت زمین: ۲۰۵۰ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۳۳۱ مترمربع
نوع کاربری: مسکونی
مشاور سازه: مجید کولیوند
تاسیسات مکانیکی: علی غنی زاده
تاسیسات الکتریکی: علی پیلتن
مدیر اجرایی: عباس یاقوتی
تیم اجرایی: فرج الله هزار جریبی، حسین قاسم خان، امیر شعبانی، فریدون قوامی، کمیل خاکپور، وحید بور، احمدرضا بور، عبدالله نورنژاد، سروش علیپور، رضا میربابایی ، آرش اسداللهی، سعید حسینی
طراح سه بعدی:‌ محمد رضا آقایی
گرافیست: مریم شیخی
عکاسان: محمد حسن اتفاق، محمد غفوری، عباس یاقوتی
جوایز:‌ رتبه دوم مشترک جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی، ۱۳۹۶ ، فینالیست گروه مسکونی تک واحدی، مسابقه آزور ۲۰۱۸ کانادا
مصالح: بتن، چوب

از معماری گذشته مان قابلیت جا به جا شدن در فضاها و توانایی فضاها برای پذیرش این جا به جایی و تغییر، و همچنین احساس امن بودن را آموختیم و از معماری جدید آموختیم که می شود آنچه ضروری نیست را، نه از زندگی که از فرم کم کرد. و می شود باز با فرم، اضافه کرد به زندگی آنچه را که ضروری ست. ویلای ونوش تلاشی است برای استفاده از این آموزه ها.

در صحبتهای کارفرما سه خواسته برای گروه ما پررنگ تر جلوه گر شد:
۱- محدود نبودن به زیربنا در هنگام استفاده از ویلا
۲- اتاقی امن (با توجه به حجم زیاد مهمانها و استفاده کنندگان از ویلا )
۳- محرمیت

محدود نبودن به زیر بنا:
برای رسیدن به این خواسته از ساختار پراکنده و جدا در شکل گیری طرح کلی ویلا استفاده شد . به طوری که این احساس منتقل شود به جای داشتن یک ویلا در یک قسمت از زمین ، چند ویلا درچند نقطه زمین داریم. در ادامه ، فضاهای عملکردی ویلا به ۳ فضای بنیادین هر خانه ای کاهش پیدا کرد : محلی برای پخت و پز، محلی برای خوابیدن و محلی برای دورهم بودن . هر کدام از این عملکردها خود را در این ساختار پراکنده و جدا به صورت لکه ای جدا از باقی عملکردها پیدا کردند. به طوریکه با راهروهایی با قابلیت باز و بسته شدن کامل (برای استفاده از شرایط آب و هوایی متنوع اقلیم شمال کشور و همچنین تداعی بیشتر احساس جدا بودن ویلاها از یکدیگر) به هم ارتباط پیدا کردند.
طراحی بدنه هایی ( با در نظر گرفتن نوع عملکرد فضاها) با قابلیت باز شدن و کم رنگ کردن خط محصور کننده ی لکه های ساختمانی نیز تلاش دیگری ست برای رسیدن به خواست اولیه. این نحوه ارتباط و قرارگیری لکه های ساختمانی ( باز بودن جبهه شمال غربی ویلا) باعث ایجاد جریان بهتر و قویتر باد غالب شمال غربی منطقه بروی سطوح خارجی و داخلی بیشتری از ویلا می شود. که به نوبه خود ، احساسِ بودن در نقاط مختلف ویلا را با آسایش بیشتری همراه می کند.

اتاق امن:
این اتاق نیز بر اساس ایده کلی طرح ، همانند ویلای جدای کوچکی دیده شد. اما در موقعیت قرارگیری و نحوه ارتباط با لکه های دیگر سعی به کم کردن حضور حسی آن شد.


محرمیت:
برای این منظور سعی شد ساختار پراکنده و جدایِ کلی طرح اولیه به شکل ساختارهای رو کرده به درون نزدیک شود. کشیده شدن سقفی (منعطف و باز) بر روی کل پروژه نیز تلاش دیگریست در همین راستا .که با توجه به اقلیم شمال کشور بستری برای رشد گیاه بر روی خود فراهم می کند. تا پروژه با جدا نشدن از محیط اطراف خود به حریمی بزرگتر از لکه های ساختمانی تبدیل شود. شاید بتوان گفت آنچه به دنبالش بودیم آفریدن جهانی درونی بود که قدرت ارتباطی باز و امن با محیط بیرون از خود را داشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه