Search
Close this search box.
Search

ویلای مهرشهر | دفتر معماری هوبا طرح

ویلای مهرشهر | دفتر معماری هوبا طرح
موقعیت: ایران ، کرج
معمار: هومن بالا زاده
مساحت: 330 متر مربع
سال: 2016
عکس: بابک طوسی پور ، دید استودیو ، پویه نوریان ، پرهام تقیوف
کارفرما: شرکت آپتوس ایران
مدیر پروژه: محسن کاظمی فرد
فاز 2: داریوش قربانی
تصویر سه بعدی: مونا رضوی
ارائه: پریما جهانگرد ، آتوسا شیران ، پویه نوریان
ساختار: قاب فولادی
مکانیک و برق: آقای اعتمادی
استاد راهنما: شرکت آپتوس ایران
مبلمان: شرکت هارمونی

ایده اولیه پروژه ویلای مهرشهر طراحی یک ویلای 330 متر مربعی در حیاط خصوصی 3 هکتاری رو به دریاچه بود. یکی از معیارهای اصلی ایجاد فضاهایی بود که ارتباط نزدیکی با چشم اندازهای اطراف داشت ، ارتباط بی وقفه بین فضای داخلی و نمای بیرونی برای ایجاد ساختاری که بخشی از خود سایت شود.

توضیحات پروژه:
الف) از سازماندهی منظم فضاهای باز و نیمه باز برای افزایش حضور طبیعت در فضاهای داخلی استفاده شد. فضای نیمه باز اصلی یک خلأ در طبقه اول شکل اصلی مکعبی است. موقعیت استراتژیک این خلأ هم اتصال فیزیکی به سالن خصوصی و اتاق خواب اصلی و هم ارتباط بصری با دریاچه را فراهم می کند. فضای نیمه باز نیز به وسیله یک پل به تراس سمت دریاچه متصل می شود. این تراس یک منظره عالی از دریاچه است.

ب) سنگهای به کار رفته در نما با سنگهای موجود در باغ هماهنگی دارد. این سنگها در شکل طبیعی خود اما در الگوی افقی کنترل شده استفاده می شوند. حفره های موجود در الگوی سنگ یک چشم انداز کنترل شده و نفوذ محدود نور خورشید را به فضاهایی مانند دستشویی ها و راهروهایی که نیاز به نوردهی بیرونی کمتری دارند ، ارائه می دهد.

ادغام حفره ها و جامدات نه تنها نمای بیرونی یکدست را ایجاد می کند ، بلکه فضاهای داخلی را نیز با منظره ای سبز نشان می دهد. شبها این حفره ها احساس سبکتر نمای محکم نمای بیرونی را ایجاد می کنند. این حفره ها همچنین برای تهویه طبیعی ساختمان و همچنین اجرای تجهیزات مکانیکی استفاده می شوند .
یکی از معیارهای اصلی در فرایند طراحی حداکثر استفاده از نور خورشید بود. دو مجموعه از نورگیرها ، یکی روی پلکان اصلی و دیگری در فاصله عمودی بین دو سقف ، اجرا شد.

علاوه بر این ، تقسیم کننده های شفاف که به موازات نورگیر عمودی اجرا می شوند ، نفوذ نور خورشید را در فضاهایی که مستقیماً به نورگیر متصل نیستند ، افزایش می دهد. عملکرد اصلی نورگیر افقی روی پلکان اصلی تأمین گرمایش طبیعی زمستانی بود.

این نورگیر را می توان در تابستان سایه انداخت تا از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید جلوگیری شود. در بخش ، این سیستم ها نفوذ نور خورشید را در سه جهت عمودی ، افقی و مورب امکان پذیر می کنند.

 


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

مرمت و بازسازی خانه جلال و سیمین | مهندسین مشاور معماری و شهرسازی آمود

مرمت و بازسازی خانه جلال و سیمین | مهندسین مشاور معماری و شهرسازی آمود موقعیت: ایران، تهران، دزاشیب معمار: فرزاد رستمی‌فر مدیر پروژه : فرزاد رستمی فر کارفرما  : معاونت اجتماعی شهرداری منطقه 14 نظارت : مهندسین مشاور آمود تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : ایستا ابنیه کسری، تحکیم بنای سینا

ادامه مطلب »

خانه کبوتر | دفتر معماری فتوره چیانی

خانه کبوتر | دفتر معماری فتوره چیانی موقعیت: ایران ، تهران ، لواسان معماران: مجید فتوره چیانی، حمید فتوره چیانی تیم طراحی: روحاله کشمیری مساحت ۱۲۰۰ مترمربع طراحی سازه: وحید قراخانی نیا (شرکت باستان پل) اجرای سازه بتنی: گروه مهندسین تندیس آرا تأسیسات: امیر سادات اخوی هوشمندسازی: شرکت فنی مهندسی

ادامه مطلب »

رستوران کایسر | مهندسین مشاور نهصد

رستوران کایسر | مهندسین مشاور نهصدموقعیت: ایران، تهرانمعمار: امین ترکانتیم طراحی: عالیه نادریتیم اجرا: مهران ساکنیان، پژمان ساکنیان، علی جعفر پیشهرندر و ترسیم: مسعود هادیان، مریم اعرابی، نگین موسویگرافیست: محمدرضا محمودیمساحت زیربنا: ۲۲۱ مترمربعسال: ۱۳۹۸عکس: نگار صدیقی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »

ساختمان باران | استودیو کلوان

ساختمان باران | استودیو کلوان موقعیت: ایران، آذربایجان غربی، بوکان معمار: شورش عابد کارفرما: علی فیضی، حسین فیضی سازه (طراحی، اجرا) : محسن مجیدی، حسین محمدی ارائه : امیررمضانی عکس: شورش عابد ، فرید اسماعیلی تیم طراحی : حسام سعیدی‌کیا دوره تاریخی : جمهوری اسلامی کاربری : مسکونی، آپارتمانی، تجاری،

ادامه مطلب »

باغ ویلای تارا | گروه طراحان و بناکنندگان زاو

باغ ویلای تارا | گروه طراحان و بناکنندگان زاوموقعیت: ایران ، آمل ، لاریجانمعماران: محمدرضا قدوسی، فاطمه رضاییتیم طراحی: گلناز بهرامی، سارا جعفریمساحت: ۳۰۰ مترمربععکس: علی دقیق، سروش مجیدیسال: ۱۳۹۷ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.