Search
Close this search box.
Search

ویلای مایان | شرکت مهندسین مشاور فراطرح شرق

ویلای مایان | شرکت مهندسین مشاور فراطرح شرق
موقعیت: ایران، مشهد
معمار: افشین خسرویان
مساحت: ۲۴۲ مترمربع
تیم طراحی: علی جاوید، فهیمه کریمی
گرافیست: علی جاوید، فاطمه کریمی، سمیه اسدی
طراحی داخلی: مهسا صداقت
مشاور معماری: وجیهه حسینی ابریشمی
طراح سازه: هومن موحد اول
عکس: استودیو نیمکت
سال: ۱۳۹۸

. ویلا مایان در حومه سومین روستای گردشگری ییلاقی مشهد واقع شده است که قدمت آن ۱۸۰۰ سال است. زمینی با مساحت ۲۶۵ متر مربع با عرض ۹ متر، در زمینی صخره ای با شیب تند، که ویژگی خاص آن، چشم انداز بکر و ارتباطش با زمینه است. در نتیجه، ایجاد یک رابطه هماهنگ بین حجم و زمینه با کوچکترین تغییر در شکل تاریخی-طبیعی زمینه، مهمترین ایده پروژه برای تیم طراحی بود. در این راستا، مطالعه و شناسایی کامل الگوهای بومی، از مورفولوژی بافت روستای تاریخی گرفته تا بوم شناسی محیط طبیعی، به شکل گیری مفهوم پروژه بسیار کمک کرد.

با توجه به محدود بودن مساحت زمین، توپوگرافی شدید و آب و هوای ییلاقی منطقه، طراحی در برش به عنوان فرایند اصلی برای ایجاد اساس رابطه بین زمینه و حجم برای حل مشکلات آن مورد استفاده قرار گرفت. قرار دادن تنها دو جلد (حجم پارکینگ- ورودی و حجم مسکونی) در دو سطح مختلف و ایجاد ارتباط بین آنها از طریق فضای سبز و روف گاردن، پاسخ مناسبی به برنامه، چشم انداز و فضای باز پروژه ارائه کرد.

ایوان ها نقش مهمی در کاهش جرم حجم بازی می کنند تا با ارائه دید کافی و نور خورشید، ارتباط آن را با زمینه تقویت کنند. امتداد حیاط سبز، ایوانی نسبتاً عمیق را تشکیل می دهد که فضای نشیمن سرپوشیده و حریم خصوصی جانبی استخر را تعریف می کند. همچنین، حیاط طبقه اول، به منظور حفظ حریم خصوصی مناسب، از یک ساختار باز و بسته شونده از پوشش گیاهی بومی منطقه، به نام “درخت ارغوان” استفاده شده است که یکی از صنایع دستی ” منطقه طرقبه ” مشهد می باشد.

شایان ذکر است سایه ناشی از فضای مسقف نشیمن و آب استخر که در جهت نسیم منطقه از سوی دره قرار دارد، پدیده دودکش ایجاد می کند که با باز کردن پنجره ی طبقه ی بام تأثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی در تابستان دارد. به شکلی که مصرف انرژی در طبقه همکف نزدیک به صفر می رسد.

بر اساس الگوی ساخت و مصالح طبیعی-تاریخی زمینه، پوشش پروژه از کاهگل طبیعی منطقه با کمی خاک آهن دار و آجر انجام شده است که همگن بودن آن با بافت حس و بوی منطقه را می دهد و صمیمیت خاص آنها را با نمای ساده چوبی و جزئیات بومی به نما اضافه می کند. جزئیات دیوارکوب ها و تزئینات نورپردازی همه با جزئیات بومی و صنایع دستی منطقه اجرا شده است.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.