Search
Close this search box.
Search

ویلای دوگانه صفادشت | علیرضا تغابنی ، Next office

ویلای دوگانه صفادشت | علیرضا تغابنی ، Next office
موقعیت: ایران ، تهران
معمار: علیرضا تغابنی
مساحت: 1025 متر مربع
سال: 2016
عکس: استودیو دید , هامون مقدم , پرهام تقی اف , مجید جهانگیری
مشاور فضای سبز: بابک مستوفی صدری
سازه: شرکت باستانپل (وحید قره خانی نیا)
تاسیسات مکانیکی: پایابانا آفرین مجتبی عرب پور
لوازم برقی: پایابانا آفرین ، سعید افشار
سرپرست: مهرداد مکارمی
اجرا: علی اکبر بلوکی، علیرضا سیب سرخی، محسن شمشیری
کارفرما: فرهاد وفا
گرافیک: عسل کرمی ، فاطمه طباطباییان ، نگار درزی
مدل: سجاد حسینی
طراحان: علیرضا طاغوبانی با سپیده صراف زاده، مژگان ضیایی، شهاب رمضانی، پیمان نوذری، مروارید ممیزان، مهرداد مکارمی

شکاف نسلی که همیشه یک موضوع بحث برانگیز بوده، امروزه حتی بیشتر شده است. این شکاف در کنار سایر شکاف‌های فرهنگی و اجتماعی این باور را به وجود آورده است که زندگی در ایران، همزیستی سبک‌های زندگی متنوع یا حتی متضاد است که جامعه‌ای ناهمگون را ایجاد می‌کند. این تنوع در سبک های زندگی، به ویژه در مواردی مانند خصوصی در مقابل عمومی، متعارف در مقابل مدرن، مردانه در مقابل زنانه، جسورانه تر به نظر می رسد که تأثیرات آن را در رویکردهای طراحی معماری در طول تاریخ، می توان بر رابطه بین جرم و خلاء مشاهده کرد. ، سلسله مراتب و توالی فضایی. این تفاوت‌ها را می‌توان در معماری مناطق مختلف ایران مشاهده کرد، تفاوت‌هایی که معمولاً از ایدئولوژی‌های فرهنگی و مذهبی مختلف در کنار مناطق متنوع ایران سرچشمه می‌گیرد.


این موضوع به دلیل تأثیرپذیری از دیدگاه مذهبی و شرایط منطقه ای در معماری نواحی مختلف جغرافیایی ایران، خود را نشان داده است. در مناطق شمالی که تعاملات اجتماعی می توانست آزادانه تر توسعه یابد، زندگی در مناطق عمومی و فضاهای نیمه عمومی اطراف قلب های سفت و سخت خانه ها بیشتر جریان داشت. اما در نواحی مرکزی ایران، فضاهای خالی در داخل ساختمان‌ها قرار می‌گرفت و برای دسترسی به آن‌ها باید از فضاهای پیچیده عبور کرد. در پروژه دوگانه صفادشت تمام تلاش خود را کردیم تا این تفاوت‌ها را دریابیم و روش‌های متنوعی برای هماهنگی با تمرکز بر تفاوت‌های سبک زندگی ارائه کنیم و آنها را پیوند دهیم.


خواست کارفرما:
مشتری تقاضای یک عمارت در زمین اول برای خانواده مذهبی خود که در ماه های قمری محرم و رمضان انجام می دادند و یکی دیگر در زمین مجاور که برای مهمانی های آخر شب در نظر گرفته شده بود، داشت. این بنا که در دو سازه مجزای مجزا ساخته شده است از دو ساختمان تشکیل شده است که توسط یک پل به هم متصل شده اند. ساختمان اول که از آجر ساخته شده بود برای والدین طراحی شده بود، در حالی که ساختمان دوم که برای مهمانی ها در نظر گرفته شده بود و عمدتاً از شیشه ساخته شده بود، بیشتر در اختیار اعضای کوچک خانواده بود. ساخت و ساز به گونه ای طراحی شده بود که در صورت ایجاد فرصت می توان آن را جدا کرد و به فروش رساند.
نمودار ساختمان اول بر اساس یک حیاط مرکزی با ساخت و ساز اطراف آن است و برای پذیرش مرزها از دیوارهای آجری و پنجره های متعدد استفاده شده است. نمودار ساختمان دوم دارای یک هسته صلب است که توسط فضاهای عمومی و نیمه عمومی احاطه شده است. علاوه بر این، در ساختمان حزب سعی شده است با اتصال هسته صلب به سقف کاذب، فضای باز سیال ایجاد شود تا بر عدم شباهت این دو سازه تاکید شود. نمایش و انعکاس پارادوکس رایج در زندگی روزمره ما چالش اصلی در این پروژه بوده است و ناهماهنگی موجود در ساختار پروژه کاملاً با کاربردهای متضاد آن مطابقت دارد به گونه ای که هر گروه با ویژگی های متضاد خود قادر به بدون مزاحمت برای دیگری زندگی کنید،درست همانطور که در زندگی روزمره یک خانواده می گذرد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

خانه میوه های باربد | گروه طراحان و بناکنندگان زاو

خانه میوه های باربد | گروه طراحان و بناکنندگان زاو موقعیت : ایران ، گرگان معماران: محمدرضا قدوسی، پارسا اردم وضعیت : تکمیل شده مساحت : ۱۸۰ مترمربع کاربری : مسکونی تاریخ: ۱۳۸۷ سازه: احمد علی‌آبادی تاسیسات مکانیکی: اکبر اصغرزاده اجرا: حسن کلانتری، حمید علی‌آبادی جوایز: رتبه سوم ﮔﺮوه مسکونی

ادامه مطلب »
گالری و اقامتگاه هنرمندان جامعه معماران ایران

گالری و اقامتگاه هنرمندان | استودیو باغ ایرانی

گالری و اقامتگاه هنرمندان ، استودیو باغ ایرانی موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: مهسا مجیدی تیم طراحی: پانته آ پرهامی، انوشه احمدی، هومن نوری دوست، مینا نبوی، کتایون تهرانی تیم سازنده: کاوه معادی، نعیمه بیگی مهندس سازه: مسعود داریوشی مهندس برق: اشکان سجادی مهندس مکانیک: دانیال کمیلیان گرافیک و ارائه: نیلوفر

ادامه مطلب »
ویلا مظفر آرش خطیر جامعه معماران ایران

ویلا مظفر ، آرش خطیر

ویلا مظفر، آرش خطیر موقعیت: ایران، مازندران، بابلسر معمار مسئول: آرش خطیر مدیر طراحی: موژان بهرو سرپرست تیم فنی: یاسمن تقی نیا تیم طراحی: پرهام کلانی، مهران مکارم مدیر اجرایی: امیر خطیر سرپرست تیم اجرایی: نادر پیچکا مساحت زمین: ۴۱۲ مترمربع مساحت زیربنا: ۱۸۴ مترمربع عکس: استودیو دید اتمام پروژه:

ادامه مطلب »

بازسازی خانه خورشید | استودیو راوی

بازسازی خانه خورشید | استودیو راویموقعیت: ایران، تهرانمعمار: خوشید مظاهریگرافیست: معصومه شفیعیمساحت: ۸۲ مترمربعسال: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. خانه خورشید بازسازی یک واحد مسکونی با مساحت ۸۲ متر مربع بود.

ادامه مطلب »

ویلای کوشه | دفتر معماری کارناکو

ویلای کوشه | دفتر معماری کارناکو موقعیت: ایران ، کرج ، میدان حافظ، خیابان دهخدا معماران: محسن تاجیک، سارا خسروی‌پور، محیا قنبری، رضا عامریان کاربری : مسکونی، ویلایی سطح زیربنا: 600 متر‌مربع تاریخ شروع پروژه: 94/2/25 تاریخ اتمام پروژه:94/12/5 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه

ادامه مطلب »

نمازخانه صفه | دفتر معماری و شهرسازی حامد فتوت

نمازخانه صفه | دفتر معماری و شهرسازی حامد فتوت مکان: ایران ، اصفهان معمار: حامد فتوت مساحت: ۶۰۰ مترمربع سال: ۱۳۹۴ تیم طراحی: علیرضا نایینی ، ندا واقعی عکس: تحسین بلدی ، صدف خادم بهشتی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.