Search
Close this search box.
Search

ویلای بلند پرواز | دفتر معماری مهیار

ویلای بلند پرواز ، دفتر معماری مهیار
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار مسئول: مهیار عرب بوربور
تیم طراحی: مهدی خانی
لنداسکیپ: مهیار عرب بوربور
همکاران: بهرام عرب، علیرضا علیدوستی
مساحت: ۷۶۵ مترمربع
عکس: استودیو دید
اتمام پروژه: ۱۳۹۸

ویلای بلند پرواز جامعه معماران ایران

آرزوهایمان تمام زندگی ما را احاطه کرده اند، گذشته شیرین ما به امید یک آینده می گذرد و تبدیل به یک خاطره می شود و روزهای ما با لذت خاطرات گذشته و امید به آینده احاطه شده است.  (ایده اصلی این پروژه از موزیک (بلندپروازی) high hopes  گروه Pink Floyd  برگرفته شده است، این پروژه قسمتی از آلبوم حیوانات خاکستری می باشد.)

از سوی دیگر مالک ویلا علاقه بسیاری به گذشته داشت و از مرور خاطرات گذشته لذت می برد. این علاقه کارفرما به گذشته طراح را یاد موزیک (بلندپروازی) High hops  انداخت و شروع به فرآیند طراحی با ایده مرور در زمان های مختلف و علاقه به گذشته کرد.

طراحان برای تبدیل این ایده به حجم از دو فرآیند مجزا برای پلان و حجم استفاده کرده اند و سپس نتیجه این دو فرآیند را با یکدیگر ترکیب کرده اند. ایده اصلی پلان، خطوط اصلی رودخانه زاینده رود می باشد که بعد از چند مرحله تبدیل به پلان و لنداسکیپ می شود و در نهایت پلان نهایی تقسیم به سه جریان اصلی یعنی گذشته، حال و آینده می شود. ایده اصلی حجم، ابتدا یک مدول از ترکیب کوه که به عنوان سمبل آرزوها و منحنی یک قوس قدیمی که به عنوان سمبل معماری سنتی ایران می باشد، بدست آمده است. (یعنی ترکیبی از آینده و گذشته)  این هسته در ۶ فاز در جهت یک محور حرکت کرده است که سمبل این موضوع می باشد که آرزوها در تقابل با گذشته همیشه زندگی افراد را احاطه کرده اند.  همچنین برای بیان حس نوستالژی و بیان شیرینی دوران کودکی از بعضی از سمبل های خانه های قدیمی استفاده کرده که در تقابل با معماری مدرن می باشد که در زیر چند نمونه ذکر میشود:

۱_ آتریوم و یا باغچه های دو طبقه در خانه های قدیمی (Sunken courtyard)

۲_ استفاده از رنگ سفید، قهوه ای و سبز

۳_ کاربرد آجر در کف ساختمان مانند خانه های قدیمی

۴_ سکو برای نشستن و دیدن فضای بیرونی

ویلای بلند پرواز جامعه معماران ایران

به عبارتی دیگر طراحان برای بیان فرآیند زندگی در نماهای اصلی ساختمان و Section  ها، به تعریف سه زمان گذشته، حال و آینده پرداخته و تفاوت های هر کدام را نشان داده اند.

۱_ گذشته: یک پرسپکتیو می باشد و همه چیز از افراد دور می شود، دارای کشش است، زندگی شخصی و سرگرمی

۲_ حال: همه چیز نامرتب است چون گذشته و آینده در هم ترکیب شده است، ترکیب ارتباط درونی و بیرونی

۳_ آینده: همه چیز ایده آل و مرتب است، همه چیز مخفی است، بزرگ و هیجان انگیز است، شامل زندگی اجتماعی است.

این پروژه در شهرک تفریحی، در منطقه کوهستانی چادگان اصفهان ( ایران ) بر روی شیب دامنه یک تپه قرار دارد. همچنین دید مناسب روز به سمت سد (دریاچه) و دید مناسب شب به سمت شهر می باشد، استفاده از  آتریم به منظور جذابیت بصری می باشد.

از سوی دیگر شهرک دارای مقررات می باشد :

۱_ دید به سمت ساختمان دو طرف ممنوع است.

۲_ ارتفاع ساختمان از کد صفر نباید بیشتر از ۳ متر باشد.

۳_ طول حیاط جلو ساختمان نباید کمتر از ۱۲ متر می باشد.

ویلای بلند پرواز جامعه معماران ایران

جهت گیری ساختمان برای جذب نور خورشید به گونه ای می باشد که دهنه های ساختمان به سمت آفتاب صبحگاهی جنوب شرق می باشد، و بیش از دو سوم از حجم آفتابگیر می باشد، وجود سایه بان ها در دهانه ها باعث شده است که بتوانند در زمستان بیشترین مقدار آفتاب و در تابستان کمترین مقدار آفتاب را جذب کنند. از سوی دیگر برای تامین نور در فضاهای مرکزی از آتریم شیشه ای استفاده کرده اند.

این ساختمان دارای تهویه طبیعی می باشد یعنی از جریان هوا طبیعی و فیلتر کردن آن به وسیله گیاهان جلوی پنجره ها استفاده می کند.

۱_ جهت دهنه های ساختمان به سوی جریان اصلی هوا می باشد.

۲_ هوای ورودی در هنگام ورود  از پنجره ها در اثر گذر کردن از روی گیاهان جلو پنجر مطبوع و خنک می شود.

۳_ هر اتاق دارای یک پنجره ورودی و یک پنجره خروجی هوا می باشد.

۴_ آتریم به عنوان یک دود کش عمل می کند و باعث مکش و خروج هوا می شود.

۵_ شیار بین تراس جهت حرکت داشتن هوا در میان ساختمان می باشد.

با توجه به کوهستانی بودن منطقه، طراحان برای برف نیز برف گیرهای متنوعی در جهات مختلف قرار داده اند. افقی، عمودی و هیبریدی

تقسیم بندی فضایی ساختمان بر اساس عملکردشان به دو دسته خصوصی و عمومی تقسیم شده که این دو فضا از یکدیگر جدا باشند. این موضوع در دسترسی فضاها نیز رعایت شده است و هر فضا بر اساس عملکردش دارای دسترسی منحصر به خود می باشد. مانند دسترسی مخفی آتریم از بین دو ساختمان و یا دسترسی دو جانبه به موتورخانه.

قرار گیری این ساختمان بر روی شیب به گونه ای می باشد که باید محدودیت ارتفاعی ساختمان (بیشتر از ۳ متر نباشد)  نیز در نظر گرفته شود، طراحان برای حل این مشکل زمین را با خاکبرداری به صورت پله ای اجرا کرده  و از فضاهای پله ای بدست آمده به عنوان چند نوع فضای سبز استفاده کرده اند. در این فضا چهار تیپ فضای سبز وجود دارد: دیوارهای سبز، آتریم، تسویه کننده، زمین بازی


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.