هتل آپارتمان کیان | مهندسین مشاور آتاوا

هتل آپارتمان کیان | مهندسین مشاور آتاوا
موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان زرتشت غربی
معماران: سیروس بزرگ گرایلی ، همایون مدنی
همکاران طراحی: ندا کازرانی ، هایده قاسمی ، کیانوش رئیسی
طراحی و دکوراسیون داخلی: مهندسین مشاور آتاوا
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: تهویه مطبوع، اسکلت بتنی
مساحت کل ـ زیربنا: ۳۷۷۷ متر مربع ، ۲۵۰۰۰ متر‌مربع
کارفرما: صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد
تاریخ شروع و پایان ساخت: ۱۳۸۷  -  ۱۳۸۴
عکس: شهریار خانی زاد ، طاهری

احداث ابنیه با کاربری‌های چندگانه ایده‌ای نوین محسوب نمی‌گردد، و از ایام قدیم در جوامع مختلف سهولت تامین مایحتاج مورد نیاز از یک مکان مورد استقبال عامه بوده است. در بیشتر کشورها، نمونه‌های تاریخی این تفکر را در میادین و محدوده‌های پر تراکم شهری می‌توان مشاهده نمود، که به طور معمول ترکیبی از واحدهای مسکونی کوچک و فروشگاه‌های خواروبار و اغذیه می‌باشند.
در مجتمع ساختمانی کیان عملکردهای چندگانه ساختمان بر اساس نیازهای کارفرما که نهادی غیر خصوصی است تعیین گردید، لیکن این ترکیب به طور کامل از الگوی متداول شهری پیروی نمی‌نماید و شامل سه بخش تجاری، هتل آپارتمان خصوصی و دفاتر اداری مستقل است.
مکان احداث این مجتمع در بخش تجاری شمال مرکزی تهران قرار دارد. در بررسی‌های محلی به عمل آمده، نظر به اینکه محدوده‌ی طرح به بورس فروشگاه‌های پارچه و پارچه ی پرده‌ای معروفیت دارد، لذا اختصاص بخش تجاری مجموعه‌ی کیان در مطابقت با نیازهای عملکردی فروشگاه‌های پارچه و پارچه ی پرده‌ای مورد توافق کارفرما قرار گرفت. دیگر کاربری‌های این مجموعه شامل یک مهمانسرای خصوصی برای کارکنان و کارفرما شاغل در خارج از تهران است که به ماموریت کاری عازم این شهر می‌شوند و بخش دیگر به یک مجتمع دفاتر اداری خصوصی اختصاص یافت. در نهایت با توجه به نیاز کاربران و سابقه‌ی مکانی، دو واحد رستوران عمومی و خصوصی نیز به این مجموعه اضافه گردید.

پس از تدوین و تصویب طرح، بررسی چگونگی ترکیب عناصر طرح، عملکرد مناسب اجزا، ایجاد وحدت در فرم و از بین بردن تعارض‌های عملکردی در شالوده‌ی فکری طرح مورد توجه قرار گرفت که به شرح ذیل دسته‌بندی می‌گردد:
۱. تفکیک کامل و بدون ایجاد مزاحمت در تردد و دسترسی افراد و ملزومات به بخش‌های مختلف، خصوصاً با توجه به ساعات متفاوت کاری در هر بخش؛ ۲. فراهم آوردن امکانات برای مدیریت فراگیر کل مجموعه در عین استقلال در مدیریت امور داخلی هر بخش؛
۳. تفکیک و استقلال در کاربری سیستم‌های نیرو رسانی، تاسیسات حرارتی، برودتی، آب و فاضلاب و غیره؛
۴. شناسایی سیمای مستقل و متفاوت هر عملکرد در هندسه‌ی کل بنا؛
۵. ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در حجم و فرم؛
۶. ایجاد فضای سبز در طبقات با توجه به ضوابط شهرداری که سطح پوشش ساختمانی را در منطقه معادل صددرصد سطح زمین اعلام نموده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه