Search
Close this search box.
Search

موزه هنرهای معاصر و مرکز فرهنگی آرگو | دفتر معماری احمدرضا شریکر

موزه هنرهای معاصر و مرکز فرهنگی آرگو | دفتر معماری احمدرضا شریکر
موقعیت: ایران، تهران
معمار: احمدرضا شریکر
مساحت: ۱۸۹۰ مترمربع
سازه: بهرنگ بنی آدم
مهندس برق: آیدین افشار
مدیر پروژه: منا جان قربان
عکس: دفتر معماری ASA North، خانم آهنگ احمدی، کیوان رادان
سال: ۱۴۰۰

موزه و مرکز فرهنگی هنر معاصر آرگو بازسازی یک کارخانه تولید آبجوی سابق دهه ۱۹۲۰ در قلب تهران است که دفتر معماری احمدرضا شریکر شمالی (ASA North) آن را به مرکز هنرهای معاصر تبدیل کرد و اکنون خانه جدید بنیاد پژمان است که به شش فضای گالری مجزا مجهز شده و مجموعه دائمی، کتابخانه، محل اقامت هنرمندان، فضاهای رویداد، آپارتمان استودیوی خصوصی، فروشگاه هنری، سکوی تماشای VIP، دفاتر و یک بار غیر الکلی که آبجوهای آرگو را دوباره تولید کرده است.

طراحی با قرار دادن پایه های سازه ای جدید، در حالی که دیوارهای باربر آجری نمایان را حفظ می کرد، آغاز شد. پنج سازه سقف بتنی شیبدار، که به زبان محلی تاریخی سقف های همسایه شکل گرفته اند، ۵۰ سانتی متر بالاتر از دیوارهای موجود شناور می شوند و «کلاه های» معماری را برای گالری های کنترل شده آب و هوا در سطح بالایی که قبلاً در معرض دید قرار گرفته بودند، ایجاد می کنند. نور پراکنده خورشید از طریق گالری های قدیمی و جدید و نورانی به ارتفاع ۸.۵ متر به داخل راه می یابد.

زیرزمین های سابق به گالری تبدیل شده و یک فضای نمایشگاهی کاملاً جدا شده L شکل برای مجموعه دائمی اکنون در سطح زیرزمینی قرار گرفت. یک برج کپسولی جدید به مساحت ۷۰ متر مربع که بر روی ردپایی باریک در لبه جنوبی کارخانه قرار دارد، با لایه های مختلفی از بتن ریخته شده در محل، فضایی را برای هنرمندان ساکن در خود جای داده است.

با مدیریت و راهنمایی معمار ایرانی – اتریشی، احمدرضا شریکر، بنیانگذار دفتر معماری ASA North، کارخانه آرگو به موزه و مرکز فرهنگی تبدیل شد. ۸۵% به فضاهای اصلی (از ۴۸۰ متر مربع تا ۱۸۹۰ متر مربع) و دارای سه فضای رویداد متمایز است: (الف) سالنی با ظرفیت بالا، مجهز برای نمایش فیلم و انجمن ها، (ب) رصدخانه صمیمی در سطح پنت هاوس، با مناظر پانوراما از تهران. و (C) یک راه پله بزرگ و منحنی انتقالی – یکی دیگر از درج های به ظاهر شناور در ساختار موجود – که یک ارتباط تاریخی بین لابی و گالری های مدرن بالا ایجاد می کند.

شکل بیرونی کارخانه اصلی. این طرح به DNA سقف های فلزی سنتی محلی ضربه می زند و آن ها را به عنوان پنج سقف شناور اجرایی بازنویسی می کند: هر کدام یک فضای نوری تکرار نشدنی را برای برنامه فرهنگی زیر آن در نظر می گیرند.
کارخانه آرگو اولین موزه هنرهای معاصر خصوصی است که از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ در تهران ساخته شده است و همچنین یکی از اولین مکان هایی است که فرصت های فضایی انعطاف پذیرتری را برای هنرمندان ارائه می دهد – با ارتفاع سقف های متنوع تر تا ۱۵ متر. کارخانه آرگو به یکی از قطب های اصلی فرهنگی شهر تبدیل شده است و به عنوان یک جاذبه برای بازدیدکنندگان بین المللی نیز به عنوان کاتالیزوری برای نوسازی سازه های همجوار شناخته می شود و باعث احیای فرهنگی در مرکز شهر تهران می شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ویلای خطی جامعه معماران ایران

ویلای خطی | آرتور امید آذری، جعفر لطف الهی

ویلای خطی ، آرتور امید آذری ، جعفر لطف اللهی موقعیت: ایران، کرج، طالقان معمار مسئول: آرتور امید آذری، جعفر لطف الهی تیم طراحی: محسن قناد پور، کیمیا خوراکچی، شادی خاکباز، شیما شجاعی، حسین قناعت پیشه مساحت کل پروژه: ۳۵۹۰ مترمربع اتمام پروژه:  ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات،

ادامه مطلب »
خانه اردیبهشت، دفتر معماری بوژگان

خانه اردیبهشت| دفتر معماری بوژگان

خانه اردیبهشت| دفتر معماری بوژگان موقعیت: ایران، لواسان معماران: حامد بدری احمدی، فاطمه شریعتی تاریخ شروع و اتمام: 2018-2021 زیربنا: 804 متر مربع سازه: دکتر سیاوش صدوقی تاسیسات الکتریکی: مهندس حامد نیک‌خو تاسیسات مکانیکی: مهندس هادی مینایی نظارت: دفتر معناری بوژگان طراح ۳بعدی: کاوه دادگر، مریم معماریان، پریسا شیری گرافیست:

ادامه مطلب »

خانه اتفاق | مهیار جمشیدی

خانه اتفاق | مهیار جمشیدی موقعیت : ایران ، کرج معمار: مهیار جمشیدی دستیار طراحی: حانیه دانشور تیم طراحی: تینا الفیده فرد، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلو، لیلا نوری گرافیک محیطی : مازیار جمشیدی متراژ واحد: ۱۳۵ متر مربع مدیر اجرایی پروژه : مهیار جمشیدی وضعیت: ساخته شده سال طراحی و

ادامه مطلب »

خانه شماره 3 | دفتر معماری شار

خانه شماره ۳ | دفتر معماری شار موقعیت: ایران ، شیراز معمار: احمد قدسی منش مساحت: 750 متر مربع سال: 2017 عکس: پرهام تقی اف تولید کنندگان: ABK ، Berry Alloc ، Bosch ، REHAU ، Vitra ، WIEDEHOPF ، Samsung طراحی و ساخت: ShaarOffice همکار طراحی: مریم ناظملبوکا مدل

ادامه مطلب »

ویلای بافتار | دفتر معماری اول

ویلای بافتار | دفتر معماری اول موقعیت: ایران، البرز معمار: علی کاظمی طراح سازه: اکبر ترکاشوند گرافیک و ارائه : فاطمه بنایی مساحت کل: ۱۲۵۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۴۵۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق سال آغاز پروژه: ۱۳۹۸ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.