Search
Close this search box.
Search

مطب دندانپزشکی | گروه معماری روشن

مطب دندانپزشکی ، گروه معماری روشن
موقعیت: ایران، رشت
معمار مسئول: روناک روشن گیلوائی
دفتر معماری: گروه معماری روشن
تیم ارائه: مه آذر پولاب، سعیدحقدوست
مهندس تاسیسات الکتریکی: حامد دائمی
مهندس تاسیسات مکانیکی: سعید بابایی
شرکت سازنده- اجرا: گروه معماری روشن
مدیر اجرایی پروژه: روناک روشن گیلوائی
تیم اجرایی پروژه: نجار:مرتضی هوشیار
پیمانکار: روناک روشن‌گیلوائی
طراح سه بعدی: سعید حق دوست، مه آذر پولاب
گرافیست: احمد مومن نیا
کارفرما: دکتر پدارم جاویدی
مساحت زیربنا: 65 مترمربع
عکس: استودیو دید

مطب دندانپزشکی جامعه معماران ایران

ترکیب رنگ‌ها باعث ایجاد سکونت، رشد و احساسات درونی در انسان می‌شود. کاری که در برخورد اولیه با این پروژه به عنوان رکن اصلی قرار داده‌ایم، با در نظر گرفتن اولویت‌بندی کاربر در این فضا، مشخصه‌ای ماندگار و در عین حال ایستا شکل می‌گیرد، ویژگی که در آن دیده نمی‌شود.
یک واحد تجاری به مساحت 58 مترمربع در یک ساختمان 5 طبقه که نمونه‌ی ساختمان پزشک است دارای دو اتاق و یک اتاق نشیمن با سرویس بهداشتی و یک آشپزخانه کوچک می‌باشد. یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما موانع پوسته‌ی داخلی فضا بود که با ستون‌های 40*40 و ابعاد مشابه در طراحی این‌گونه کاربری‌ها با مقوله درمانی شکل گرفت، جدای از اینکه باید تجهیزات تخصصی ایجاد شود؛ گردش با توجه به استفاده و در نظر گرفتن سایر کاربرانی که اغلب بین 15 تا 25 سال سن دارند در این پروژه بسیار مهم است.
فضای نشیمن را به سه قسمت تقسیم کردیم، دو قسمت برای بازدیدکنندگان و یک قسمت برای پذیرایی و میز پذیرایی. با توجه به فرم و مبلمان اولیه، یک پوسته فرم کاربردی که شامل ستون‌ها و ستون و در فضای نشیمن تعبیه شده است به همراه چند صندلی تکی در فضا طراحی شد که به کاربران حق انتخاب برای نشستن در فضای مجزا را می‌دهد.

مطب دندانپزشکی جامعه معماران ایران

درب اتاق‌ها بدون فرم برای حفظ یکپارچگی انتخاب و اجرا شد. یکی از اتاق‌ها مستر بود که با نصب تجهیزات دندانپزشکی و یونیت به همراه فضای کار تبدیل به اتاق معاینه پزشک شد. اتاق دیگر با اضافه شدن تجهیزات و یونیت‌های دندانپزشکی و داشتن کمدها، بیشتر فضای درمان اصلی را تشکیل می‌داد.
پالت رنگ پرانرژی طرح شامل رنگ‌های آبی و قرمز به همراه ترکیب خنثی خاکستری با میزان روشنایی مناسب پخش شده در تمامی فضاها در نظر گرفته شد. پالت رنگ با توجه به میزان روشنایی و با توجه به کاربرد هر رنگ استفاده شد تا ما را به ویژگی‌های مورد نظر برساند. دیوارهای خاکستری با پوست آبی روی آنها به همراه نقاط نشیمن و قسمتی از فرم که با رنگ قرمز مشخص شده است، نه تنها فضای نشیمن را پویا می‌کند، بلکه با این همراهی در فرم، به ایستایی نیز اشاره دارد. بازی رنگ‌ها در اتاق‌ها. تمدید شد و تمام مبلمان را پوشاند و در نهایت قرار دادن کاربر در یک محیط درمانی متفاوت از آنچه که تجربه کرده بود.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.