Search
Close this search box.
Search

مجموعه باکویه شیراز | دفتر طراحی وارتا و همکاران

مجموعه باکویه شیراز | دفتر طراحی وارتا و همکاران
موقعیت: ایران، شیراز
معمار:محمد وارسته
تیم طراحی: راضیه تبادار
طراحی و دکوراسیون داخلی: دفتر معماری محمد وارسته و همکاران
مساحت کل: ۱۰۰۰ مترمربع
عکس: آرش خواجه اختران، امیرعلی غفاری
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷

در این پروژه رویکرد طراحان به صراحت بیان و تعریفی نو از فضای طبیعی موجود بود نه آفرینش آن، همچنین بیانی صریح و صداقانه از فرهنگ اجتماعی و حفظ و احترام به بستر کوه. اولین سوالی که برای طراحان ایجاد شد این بود که آیا معماری طراحی توده است یا بنای یک بستر برای موضوعات و رخدادهای اجتماعی و فرهنگی می باشد؟

از گذشته های دور از ویژگی های مهم در معماری سنتی ایرانی، عدم تعرض به طبیعت خارج از محل احداث بنا به حساب می آمده است. علاوه بر این کارشناسان بر این باورند که سرنوشت انسان ها در گرو ایجاد هارمونی و هماهنگی میان نیازهای بشر و طبیعت بوده و در این میان نقش معماری ایجاد فضایی در راستای ایجاد تعامل برای این دو عامل می باشد.

نتیجه اولیه درخواست طراحان از پروژه در راستای قرارگیری کل مجموعه در بستر طبیعت مواردی از قبیل شفافیت، پویایی بصری، سیالیت فضایی و امکان افزایش ارتباط میان فضای درون و بیرون بود. اگر به پیشینه ی خود در معماری ایرانی مراجعه کنیم، خواهیم دید که فضا و محیط از نوعی وحدت برخوردار بودند. در زیست جهان سنتی با توجه به این که منشأ معماری طبیعی و تابع محدودیت های بومی بوده اند، عناصر و عوامل اثر گذارنده محدود بوده اند. از این رو میان آن ها نوعی پیوستگی وجود داشته و به دنبال تفکر عرفانی در این دیار، نوعی تمثیل عالم مثال یا به عبارتی همان عالم فصل و یا وصل مابین عالم آسمانی و خاکی ایجاد شده است.

پروژه ی حاضر در دامنه ی کوه شمالی شیراز و در بخش ورودی شهر که صبوی نامیده می شود، قرار دارد. این مکان شهرتش را وامدار شاعر معروف ایرانی با نام باکویه شیرازی (باباکوهی) می باشد. همانطور که می دانید وی پس از سال ها جهانگردی و بازگشت به شیراز، مدتی را به دور از مردم و شهر در غاری در این کوه اقامت داشت و پس از فوتش در نزدیکی آنجا دفن شد. از این رو آن کوه به نام باباکوهی شهرت دارد. به علاوه یکی از کهن ترین چشمه های ایران در این منطقه قرار دارد.
یکی از غارهای این کوه برای راه اندازی مجموعه فرهنگی و رستورانی در نظر گرفته شده بود. در وضعیت کنونی پروژه غیر از غار طبیعی که در میان کوه قرار داشت، دو پی سیمانی و یک ساختمان شیروانی که از قبل وجود داشته؛ برای داشتن حداقل مداخله در وضع حاضر و گریز از کلیه قید و بندهای معمول و قرارگیری کل مجموعه در بستر طبیعی و همچنین ایجاد گستر ‌هایی وسیع و چند منظوره و  ایجاد حس تعلق به مکان، ساختمان اصلی بر روی پی‌های موجود در بستر مجموعه قرار گیرد و حداکثر استفاده از بناهای موجود شود.

یکی از مهم ترین مسائل در این پروژه فضای درونگرای آن می باشد. بدین صورت که مخاطب در اولین برخوردش با مجموعه، از فضای درونی هیچ گونه اطلاعاتی بدست نمی آورد. آن ها به محض ورود به غار به سمت ایوان غار که تراسی رو به شهر است حرکت می کنند، حرکت در این راستا موجب ایجاد تجربه ی متفاوت از فضا و ارتباط متفاوت از تجربه‌ی درون و بیرون می‌شود. وجود غار طبیعی و فرم منحصر به فرد آن، به ‌عنوان منبع اصلی شکل‌گیری، مجموعه را به صورت نمادین تأمین می‌کند. جالب است بدانید که این کوه و غار کاملا زنده است به طوری که در فصل بهار گیاهان خودرو در آن رشد می کنند. سر در ورودی غار، علاوه بر ایجاد حس دعوت کنندگی و سایه، برای ممانعت از ریزش سنگ، قرار گرفت. پلکان ورودی غار با چرخش های برگرفته از بستر موجود کوه و حداقل اتصال به آن از ورودی تا غار امتداد دارد، تا ضمن لمس و تجربه‌ی کوه با حرکت بر روی شیب موجود، مخاطب را مشتاق به استفاده از خود کند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

بوتیک هتل هفت پیکر | دفتر معماری زِما

طراحی بوتیک هتل هفت پیکر | دفتر معماری زِما موقعیت: ایران، گرگان معمار: رضا مفاخر مدیر طرح و اجرای مرمت: حسین راعی مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع سال آغاز: ۱۳۹۶ سال اتمام: ۱۳۹۹ عکس: احمد آق هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

ساختمان اداری بهتاش | امید شفیعی

ساختمان اداری بهتاش | امید شفیعی موقعیت: ایران، اصفهان معمار: امید شفیعی مساحت زیربنا: ۵۰۰۰ مترمربع سال آغاز پروژه: ۱۳۹۲ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۵ عکس فرشید نصرآبادی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

دبستان زنده یاد شهاب‌الدین خسروانی و هاشم خسروانی | گروه معماری پادیاوپارت

دبستان زنده یاد شهاب‌الدین خسروانی و هاشم خسروانی | گروه معماری پادیاوپارت موقعیت: ایران ، خمین ، روستای شهابیه معماران: بهرام شکوهیان، امیر فاضلی همکار طراحی: کوروش ناظم‌پور نوع تأسیسات ـ نوع سازه: رادیاتور و کولر آبی، اسکلت فلزی مساحت کل ـ زیربنا: 1100 متر مربع، 1100 متر مربع کارفرما: هاشم خسروانی

ادامه مطلب »

ساختمان اداری کشیشی | گروه معماری آرکا

ساختمان اداری کشیشی | گروه معماری آرکا مکان: ایران ، تهران ، مجیدیه معمار:مازیار بهرامی مساحت زمین: ۱۰۰ مترمربع سال: ۱۳۹۶ گروه طراحی: نگین بهرامی ، شهرام آرشزاد مجری بتن اکسپوز: گروه مهندسی تندیس آرا طراح استراکچر نما: بهرنگ بنی آدم هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح

ادامه مطلب »

ساختمان اداری بوش | دفتر معماری باغ ایرانی

ساختمان اداری بوش | دفتر معماری باغ ایرانی مکان: ایران ، تهران معماران: مهسا مجیدی ، انوشه احمدی مساحت کل: ۷۶۰ مترمربع سال:‌ ۱۳۹۲-۱۳۹۱ عکس: علی دقیق هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.