مجتمع مسکونی شمس قم | رضا جعفری

مجتمع مسکونی شمس قم | رضا جعفری

نام پروژه: مجتمع مسکونی شمس

موقعیت: قم خیابان ۱۹ دی
کاربری: مسکونی
معمار مسئول: مهندس رضا جعفری
طراحی پروژه: دفتر معماری ویرافرم
مساحت پروژه: ۲۰۰۰ متر مربع

در این پروژه قرار بود پدری با فرزندان خود به شکل خانوادگی در آپارتمانی کنار یکدیگر ساکن شوند. در حقیقت دیالوگ با تاریخ سایت، اقلیم و همچنین ارزش‌های باقی در سبک زندگی خانواده‌های شهر قم ، برایندی را به عنوان پروژه معماری شمسه شکل داد.
ساختار فضایی پروژه مبتنی بر سبک زندگی سنتی خانواده ایرانی است. ایده شکل‌گیری خانه ایرانی بر مبنای شکل‌گیری درجات متفاوتی از فضاهای عمومی ، نیمه عمومی و خصوصی است . با الهام ازین ساختار فضایی و در نظر گرفتن محدویت در طراحی فضای آپارتمانی ، سعی بر این شد تا با ایجاد سه گونه فضای خصوصی ، نیمه عمومی و عمومی همراه با انعطاف پذیری، شرایطی مناسب جهت سناریوهای متفاوت کاربردی در فضاها فراهم آید. بدین ترتیب فضای نشیمن می‌تواند در مراسمات جمعی به صورت متصل به پذیرایی در نظر گرفته شده و در شرایط دیگر پذیرایی به صورت کاملا مستقل از نشیمن عمل نماید.
در واقع در اینجا سعی شده ؛جایگزینی فضایی ، برای فضای اندرون و بیرون خانه های سنتی در قالب انعطاف پذیری فضایی در آپارتمان پیاده شده و لذا فضای پذیرایی از نشیمن می تواند در مواقع لازم جدا شده و دوباره متصل گردد.
همچنین در پشت نشیمن ، فضایی به عنوان خلوت در نظر گرفته شده است. در نظر گرفتن مفهوم خلوت به عنوان یک فضا می تواند در برگیرنده مفهومی عمیق به لحاظ فرهنگی و همچنین سبکی شاعرانه در فضا تعبیر گردد. در این فضا ، فرصتی برای آسودن فراهم می‌شود تا بتواند مکانی برای تعمق ، عبادت و اندیشه باشد. اتاقی که در آن کاربر می‌تواند خود را از جهان پرجنب و جوش بیرون گسسته نموده و به درون خویش بپردازد.
انعطاف‌پذیری در فضاها و نمای پروژه بر مبنای ملاحظات اقلیمی و بومی در شهر قم با متریال بوم‌آورد آجر کار شده است تا با مرور زمان بنا مانند بناهای سنتی دچار فرسایش تدریجی در رنگ و بافت آجر گردد و حس گذر زمان در بنا ایجاد شود.به دلیل درخواست نور زیاد در پروژه از سوی کارفرما و پارادوکس شفافیت ، محرمیت و قوانین شهری در قم ، نیمی از جداره‌ی پنجره‌ها به صورت نیمه شفاف درآمد .با توجه به هویت شهر قم در گذشته در محل احداث پروژه در دوره قاجار باغ وسیعی قرار داشته است که به علت گسترش شهر این باغ سوزانده شده .جهت اشاره به بستر تاریخی کهن سایت پروژه در این جداره‌ی نیمه شفاف پنجره‌ها ،گره‌های شمسه کار شد تا با ایجاد سایه در فضاهای داخلی یادآور جای خالی سایه درختان گذشته در فضاهای داخلی باشد. بر این مبنا نام این پروژه شمسه گذاشته شد. همچنین جداره های ستونوار منقطع جهت ایجاد نوعی حس از تنه‌های بریده درختان در نظر گرفته شده است. این حس خاطره سازی و هویت مندی در کنار ایجاد سایه اندازی در نما ، و آسایش حرارتی در فضاهای داخلی، عملکرد اقلیمی نما را نیز موجب گردید.
بنابراین در این پروژه دیالوگ‌های متنوعی میان عناصر فضایی و متریال‌ها با توجه به پایداری اجتماعی ، تاریخی و زیست محیطی در بستر شکل‌گرفت که می تواند به عنوان الگویی برای معماری زمینه‌گرا و معاصر در شهر قم نظر گرفته شود.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه‌ی آرمان جامعه معماران ایران

خانه‌ی آرمان | کامبیز اسکندرتبار

خانه‌ی آرمان ، کامبیز اسکندرتبار موقعیت: ایران، نور معمار مسئول: کامبیز اسکندرتبار تیم طراحی: عباس غلامی، علیرضا اسفندریاری، هیلدا تهرانی کارفرما: آرمان حسین‌زاده مجری: آرمان حسین‌زاده مهندس تاسیسات: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع تاسیسات: کولر اسپلیت و شوفاژ رادیاتور مهندس سازه: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع سازه: بتنی مساحت زمین:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »
بلو وینگز جامعه معماران ایران

بلو وینگز | زما آرکیتکس

بلووینگز ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: زما آرکیتکس مدیر پروژه: مونا بیکایی مدیر اجرا: مجتبی اسکندری همکاران اجرایی: سلمان طبسی، سارا عنبری کارفرما: آقای جلیل‌زاده مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع عکس: ۱۴۰۰ اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: ۱۲۰ متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
نگین جامعه معماران ایران

نگین | زما آرکیتکس

نگین ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: مونا بیکایی مدیر پروژه: مونا بیکایی همکار طراحی: شرکت معماری زما آرکیتکس مدیر اجرا: سلمان طبسی کنترل کیفی: ضیا مفاخر همکاران اجرایی: سارا عنبری، مریم شهرستانی، مارال وثوقی کارفرما: آقای میرحجازی مساحت زیربنا: ۱۳۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ادامه مطلب »
کتابفروشی انتشارات نگاه جامعه معماران ایران

کتاب فروشی انتشارات نگاه | دفتر طراحی امیرحسین تبریزی

خانه آجری کردان ، استودیو معماری کاوموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: امیرحسین تبریزیتیم طراحی: پریسا اله قلی، یحیی بصاممدیر اجرایی: بابک رئیس داناتیم اجرایی: آقای یوسفینظارت: یحیی بصامطراح سه بعدی: پریسا اله قلیگرافیک: نسترن دوستیکارفرما: بابک رئیس دانامساحت زمین: ۳۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۵ مترمربععکس: امید مهدی زادهاتمام پروژه: ۱۳۹۹اعتبار: شایسته کسب پلاک نقره ای، رویداد میزان معماری، فصلنامه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.