Search
Close this search box.
Search

مجتمع مسکونی شمس قم | رضا جعفری

مجتمع مسکونی شمس قم | رضا جعفری

نام پروژه: مجتمع مسکونی شمس

موقعیت: قم خیابان 19 دی
کاربری: مسکونی
معمار مسئول: مهندس رضا جعفری
طراحی پروژه: دفتر معماری ویرافرم
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

در این پروژه قرار بود پدری با فرزندان خود به شکل خانوادگی در آپارتمانی کنار یکدیگر ساکن شوند. در حقیقت دیالوگ با تاریخ سایت، اقلیم و همچنین ارزش‌های باقی در سبک زندگی خانواده‌های شهر قم ، برایندی را به عنوان پروژه معماری شمسه شکل داد.
ساختار فضایی پروژه مبتنی بر سبک زندگی سنتی خانواده ایرانی است. ایده شکل‌گیری خانه ایرانی بر مبنای شکل‌گیری درجات متفاوتی از فضاهای عمومی ، نیمه عمومی و خصوصی است . با الهام ازین ساختار فضایی و در نظر گرفتن محدویت در طراحی فضای آپارتمانی ، سعی بر این شد تا با ایجاد سه گونه فضای خصوصی ، نیمه عمومی و عمومی همراه با انعطاف پذیری، شرایطی مناسب جهت سناریوهای متفاوت کاربردی در فضاها فراهم آید. بدین ترتیب فضای نشیمن می‌تواند در مراسمات جمعی به صورت متصل به پذیرایی در نظر گرفته شده و در شرایط دیگر پذیرایی به صورت کاملا مستقل از نشیمن عمل نماید.
در واقع در اينجا سعي شده ؛جايگزيني فضايي ، براي فضاي اندرون و بيرون خانه هاي سنتي در قالب انعطاف پذيري فضايي در آپارتمان پياده شده و لذا فضاي پذيرايي از نشيمن مي تواند در مواقع لازم جدا شده و دوباره متصل گردد.
همچنین در پشت نشیمن ، فضایی به عنوان خلوت در نظر گرفته شده است. در نظر گرفتن مفهوم خلوت به عنوان یک فضا می تواند در برگیرنده مفهومی عمیق به لحاظ فرهنگی و همچنین سبکی شاعرانه در فضا تعبیر گردد. در این فضا ، فرصتی برای آسودن فراهم می‌شود تا بتواند مکانی برای تعمق ، عبادت و اندیشه باشد. اتاقی که در آن کاربر می‌تواند خود را از جهان پرجنب و جوش بیرون گسسته نموده و به درون خویش بپردازد.
انعطاف‌پذیری در فضاها و نمای پروژه بر مبنای ملاحظات اقلیمی و بومی در شهر قم با متریال بوم‌آورد آجر کار شده است تا با مرور زمان بنا مانند بناهای سنتی دچار فرسایش تدریجی در رنگ و بافت آجر گردد و حس گذر زمان در بنا ایجاد شود.به دلیل درخواست نور زیاد در پروژه از سوی کارفرما و پارادوکس شفافیت ، محرمیت و قوانین شهری در قم ، نیمی از جداره‌ی پنجره‌ها به صورت نیمه شفاف درآمد .با توجه به هویت شهر قم در گذشته در محل احداث پروژه در دوره قاجار باغ وسیعی قرار داشته است که به علت گسترش شهر این باغ سوزانده شده .جهت اشاره به بستر تاریخی کهن سایت پروژه در این جداره‌ی نیمه شفاف پنجره‌ها ،گره‌های شمسه کار شد تا با ایجاد سایه در فضاهاي داخلي يادآور جاي خالي سايه درختان گذشته در فضاهاي داخلي باشد. بر اين مبنا نام اين پروژه شمسه گذاشته شد. همچنين جداره هاي ستونوار منقطع جهت ايجاد نوعي حس از تنه‌های بریده درختان در نظر گرفته شده است. این حس خاطره سازی و هویت مندی در کنار ایجاد سایه اندازی در نما ، و آسایش حرارتی در فضاهای داخلی، عملکرد اقلیمی نما را نیز موجب گردید.
بنابراین در این پروژه دیالوگ‌های متنوعی میان عناصر فضایی و متریال‌ها با توجه به پایداری اجتماعی ، تاریخی و زیست محیطی در بستر شکل‌گرفت که می تواند به عنوان الگویی برای معماری زمینه‌گرا و معاصر در شهر قم نظر گرفته شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

خویش خانه | بهزاد یغمایی ، آزاده محمودی

خویش خانه | بهزاد یغمایی ، آزاده محمودیموقعیت: ایران، کرمانمعماران: بهزاد یغمایی، آزاده محمودیتیم اجرایی (مدیر، همکاران) : مجید کمال زادهعکس : فرشید نصرآبادیتیم طراحی: مهران عالم زادهسال : 1394کاربری : مسکونی، آپارتمانیمساحت پروژه : 1730 مترمربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »

خانه شماره 20 | آتلیه مکعب سفید

خانه شماره 20 | آتلیه مکعب سفید موقعیت: ایران ، ماکو  معماران: رضا اسد زاده، شبنم خلیل پور مساحت: ۹۰۰ مترمربع سال: ۲۰۱۷ عکس: فرشید نصرآبادی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. چنان

ادامه مطلب »

ویلای آجری مازیار | گروه معماری نقش خاک

ویلای آجری مازیار | گروه معماری نقش خاک موقعیت: ایران، نور ، شهرک رویان معماران: فرید ابراهیمی، پدرام شایگان تیم طراحی: گروه معماری نقش خاک مساحت: ۲۱۰ مترمربع سال: ۲۰۱۷ عکس: وحید جودی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی

ادامه مطلب »

مجتمع امام رضا | استودیو معماری کلوت

مجتمع امام رضا | استودیو معماری کلوت موقعیت: ایران ، تهران ،خیابان انقلاب معمار: استودیو معمار کلوت همکاران طراحی:سعید رضا بریری،سمانه قاسم پور سال: 1391 مساحت: 6500 متر مربع طراحی سازه: بهرنگ بنی آدم تاسیسات الکتریکی: محمدرضا حسینی تاسیسات مکانیکی: رضا اسدی عکس: پرهام تقی اف هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »

آپارتمان شماره 4 | مرتضی علی نیا مقدم ، حمید بابایی

آپارتمان شماره ۴ | مرتضی علی نیا مقدم ، حمید بابایی موقعیت: ایران ، قزوین معماران اصلی: مرتضی علی نیا مقدم ، حمید بابایی کارفرما: دکتر حاج سید جوادی همکاران طراحی: الهام لطفی ، محمدرضا عبداللهی ، مجید سعیدی ، مجتبی سعیدی ، الیکا زارعی تهیه نقشه های فاز 2:

ادامه مطلب »
ویلای رودخانه جامعه معماران ایران

ویلای رودخانه | ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری

ویلای رودخانه ، ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری موقعیت: ایران، تهران، اوشان معمار مسئول: ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری تیم طراحی: ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری مساحت زمین: ۲۰۰۰ مترمربع عکس: آیدین شاهی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.