Search
Close this search box.
Search

مجتمع مسکونی شمس قم | رضا جعفری

مجتمع مسکونی شمس قم | رضا جعفری

نام پروژه: مجتمع مسکونی شمس

موقعیت: قم خیابان 19 دی
کاربری: مسکونی
معمار مسئول: مهندس رضا جعفری
طراحی پروژه: دفتر معماری ویرافرم
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

در این پروژه قرار بود پدری با فرزندان خود به شکل خانوادگی در آپارتمانی کنار یکدیگر ساکن شوند. در حقیقت دیالوگ با تاریخ سایت، اقلیم و همچنین ارزش‌های باقی در سبک زندگی خانواده‌های شهر قم ، برایندی را به عنوان پروژه معماری شمسه شکل داد.
ساختار فضایی پروژه مبتنی بر سبک زندگی سنتی خانواده ایرانی است. ایده شکل‌گیری خانه ایرانی بر مبنای شکل‌گیری درجات متفاوتی از فضاهای عمومی ، نیمه عمومی و خصوصی است . با الهام ازین ساختار فضایی و در نظر گرفتن محدویت در طراحی فضای آپارتمانی ، سعی بر این شد تا با ایجاد سه گونه فضای خصوصی ، نیمه عمومی و عمومی همراه با انعطاف پذیری، شرایطی مناسب جهت سناریوهای متفاوت کاربردی در فضاها فراهم آید. بدین ترتیب فضای نشیمن می‌تواند در مراسمات جمعی به صورت متصل به پذیرایی در نظر گرفته شده و در شرایط دیگر پذیرایی به صورت کاملا مستقل از نشیمن عمل نماید.
در واقع در اينجا سعي شده ؛جايگزيني فضايي ، براي فضاي اندرون و بيرون خانه هاي سنتي در قالب انعطاف پذيري فضايي در آپارتمان پياده شده و لذا فضاي پذيرايي از نشيمن مي تواند در مواقع لازم جدا شده و دوباره متصل گردد.
همچنین در پشت نشیمن ، فضایی به عنوان خلوت در نظر گرفته شده است. در نظر گرفتن مفهوم خلوت به عنوان یک فضا می تواند در برگیرنده مفهومی عمیق به لحاظ فرهنگی و همچنین سبکی شاعرانه در فضا تعبیر گردد. در این فضا ، فرصتی برای آسودن فراهم می‌شود تا بتواند مکانی برای تعمق ، عبادت و اندیشه باشد. اتاقی که در آن کاربر می‌تواند خود را از جهان پرجنب و جوش بیرون گسسته نموده و به درون خویش بپردازد.
انعطاف‌پذیری در فضاها و نمای پروژه بر مبنای ملاحظات اقلیمی و بومی در شهر قم با متریال بوم‌آورد آجر کار شده است تا با مرور زمان بنا مانند بناهای سنتی دچار فرسایش تدریجی در رنگ و بافت آجر گردد و حس گذر زمان در بنا ایجاد شود.به دلیل درخواست نور زیاد در پروژه از سوی کارفرما و پارادوکس شفافیت ، محرمیت و قوانین شهری در قم ، نیمی از جداره‌ی پنجره‌ها به صورت نیمه شفاف درآمد .با توجه به هویت شهر قم در گذشته در محل احداث پروژه در دوره قاجار باغ وسیعی قرار داشته است که به علت گسترش شهر این باغ سوزانده شده .جهت اشاره به بستر تاریخی کهن سایت پروژه در این جداره‌ی نیمه شفاف پنجره‌ها ،گره‌های شمسه کار شد تا با ایجاد سایه در فضاهاي داخلي يادآور جاي خالي سايه درختان گذشته در فضاهاي داخلي باشد. بر اين مبنا نام اين پروژه شمسه گذاشته شد. همچنين جداره هاي ستونوار منقطع جهت ايجاد نوعي حس از تنه‌های بریده درختان در نظر گرفته شده است. این حس خاطره سازی و هویت مندی در کنار ایجاد سایه اندازی در نما ، و آسایش حرارتی در فضاهای داخلی، عملکرد اقلیمی نما را نیز موجب گردید.
بنابراین در این پروژه دیالوگ‌های متنوعی میان عناصر فضایی و متریال‌ها با توجه به پایداری اجتماعی ، تاریخی و زیست محیطی در بستر شکل‌گرفت که می تواند به عنوان الگویی برای معماری زمینه‌گرا و معاصر در شهر قم نظر گرفته شود.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.