ماسو ویلا | استودیو معماری دیم

ماسو ویلا | استودیو معماری دیم
موفعیت: مازندران، ساری
معمار: آزاده خرم
سازه: مهندس علی توکل
تاسیسات مکانیکی: مهندس دوانلو
تاسیسات الکتریکی: مهندس ایزدی
سال ساخت: ۱۴۰۰-۱۳۹۹
متراژ زمین : ۲۰۰ متر مربع
زیربنا: ۳۱۰ متر مربع
کارفرما: مهندس نظری راد
عکس: استودیو دید

ماسو ویلا درشمال ایران و حاشیه  شهر ساری در خیابان فرح آباد که انتهای آن به دریا ختم می شود ، در زمینی محدود به مساحت ۲۰۰ متر مربع (به عرض ۱۱ متر و طول ۱۸.۲) در کوچه ای آرام با ساختمان های ویلایی واقع شده است.
روایت اولیه طرح ، خلوص خانه های شمال با سقف های شیروانی بدون تزئینات اضافی بود : ساختمان هایی  کاه گلی، تک فام و تک مصالح که پاسخگوی ساکنان بوده.
در این خانه معمار با اطلاع از الگوهای محلی تلاش کرده به سنت و زمینه و بافت محلی وفادار باشد و از پتانسیل های آن با تغییر فیگور های حجمی و جابجایی فضاهای داخلی استفاده نماید.
تجمیع سه ریز دانه که هر کدام با حفظ هویت و شخصیت مستقل خود به تبعیت از فرم زمین ( جابجایی افقی) و به دلیل کم بودن مساحت زمین( جابجایی عمودی) در کنار هم قرار می گیرند و نظام فضایی خانه های محلی شمال که طیفی از فضاهای باز و نیمه باز به همراه سایه انداز بود را تشکیل می دهند.
در واقع پروژه در لایه ساختار و سازمان دهی فضا، خود را در دیالوگ با بستر جغرافیای خود بازآفرینی می کند.
با در نظر گرفتن سه ریز دانه به صورت صفحه و قرار دادن صفحات بر روی هم فصل مشترک آن ها در دو بعد و در سه بعد دسترسی عمودی از همکف تا اتاق زیر شیروانی را تشکیل میدهد.
همچنین از لحاظ معضل منظر شهری، خط آسمان شهر های گذشته، عموما با خانه هایی با سطوح شیبدار شکل می گرفت ، که هم اکنون در پی ساخت و ساز های جدید برای استفاده حداکثری از  مساحت  به صورت خطی ممتد و یک پارچه در آمده است. تلاش معمار بر این بوده است که با الهام از الگوهای رایج و سنتی گذشته در بازگرداندن منظر شهری و خط آسمان فراموش شده در میان انبوه جعبه های مکعبی همسایگی ها آن را باز آفرینی کند.
نمای سوم و چهارم که عموما در ساختمان های جدید نادیده گرفته و تبدیل به یک دیوار صلب ساده می شود ،  در این پروژه علیرغم مساحت کم زمین برای ساخت، مورد توجه معمار بوده به گونه ای که به جای لکه گذاری ساختمان دریک طرف زمین که منجر به  تک جهت بودن نمای ساختمان می شد، با متمرکز کردن ترکیب سه ریز دانه در قسمت میانی زمین، چهار جهت نمای شهری زنده را به نمایش می گذارد.
 همچنین ساخت خانه های سقف شیبدار در گذشته صرفا پاسخی  به مسائل اقلیمی بوده و فضاهای زیر شیروانی به عنوان فضای انبار محصولات و غذای دام مورد استفاده قرار میگرفت و برای سکونت در نظر گرفته نمی شد ،  در این پروژه سعی شده با یک پارچه در نظر گرفتن فضاهای داخلی  با سطوح شیبدار ، از کیفیت سقف های شیبدار برای فضاهای اصلی مانند اتاق خواب استفاده شود تا کیفیت فضایی این سطوح شیب دار داخلی، در زندگی روزمره ساکنین احساس شود.

×
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
کافه تراول، امین ترکان

کافه تراول | امین ترکان

کافه تراول | امین ترکان موقعیت: اصفهان، ایران سرپرست طراحی: امین ترکان همکار طراحی: عالیه نادری مساحت: ۹۴ مترمربع تاریخ شروع  پروژه: ۱۳۹۹ تاریخ پایان پروژه: ۱۳۹۹ عکس: نگار صدیقی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
مسکونی ماهان، BA design Studio

مسکونی ماهان | BA design Studio

مسکونی ماهان | BA design Studio موقعیت: اصفهان، خانه اصفهان طرح:  BA design Studio /  بابک کریم پور، علی شفیق کارفرما: آقای حموله اجرا و نظارت: بابک کریم پور، مجتبی خسروی گرافیک : رامتین میر محمد صادقی طراح سازه: سهیل اولادنیا نوع سازه: بتنی نوع تاسیسات: پکیج، اسپلیت مساحت زمین:

ادامه مطلب »
ویلا ‘DE’، دفتر معماری RJ

ویلا ‘DE’| دفتر معماری RJ

ویلا ‘DE’| دفتر معماری RJ موقعیت: قم، روستای دستجرد معمار مسئول: رضا جعفری گروه طراحی: سید محمد مهدی معصومی، امیرحسین شریفزاده، بهار جوادزاده گروه ترسیم , فنی و مدل سازی : فاطمه شعرباف ، زینب رجایی ، محمد فراهانی ٫ نرگس رمضانی ، احسان بخشنده ، سمیرا موحدی، مهدی بداقی

ادامه مطلب »
خانه اصالت، امیرعلا فیروزی نیاکی

خانه اصالت | امیر اعلا فیروزی نیاکی، ندا بخشنده

خانه اصالت | امیر اعلا فیروزی نیاکی، ندا بخشنده موقعیت: مازندران، شهرک دریاکنار، خیابان پنجم ، کوچه سوم ، پلاک ۲۸۶ تیم طراحی،نظارت و اجرا: امیر اعلا فیروزی نیاکی، ندا بخشنده سرپرست کارگاه : شهاب سازه: دکتر طیبی تأسیسات مکانیکی : آقایان اصغریان و حسینی تاسیسات برقی: برارنیا کارفرما :

ادامه مطلب »
خانه سوده، فرهاد ابطحی

خانه سوده | فرهاد ابطحی

خانه سوده | فرهاد ابطحی موقعیت: کرج،تهران ویلا، شهرک درخشانیه معمار: فرهاد ابطحی طراح سازه: بهرام شاهپوری رندر خارجی: آرت ویز استودیو رندر داخلی: حسین صادقی دیاگرام: مرجان سیاوشی کارفرما: سوده مهابادی سال طراحی: تیر ۱۴۰۱ مساحت زمین: ۱۵۰۰ متر مربع مساحت بنا: ۷۷۵ متر مربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »
ویلاوا VILLAVA، گروه معماری شهر آ شیر

ویلاوا VILLAVA | گروه معماری شهر آ شیر

ویلاوا  VILLAVA | گروه معماری شهر آ شیر موقعیت: ایران، نوشهر معمار مسئول: شهرام شیر همکار طراحی: پریناز چرم دوز مجری: ابولفضل مختاری فر سال ساخت: ۱۳۹۹-۱۴۰۰ مساحت زمین : ۴۲۰ متر مربع زیربنا : ۲۶۰ مترمربع کارفرما: اقای شاه بخت عکس: محمد امینی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات،

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه