ماسو ویلا | استودیو معماری دیم

ماسو ویلا | استودیو معماری دیم
موفعیت: مازندران، ساری
معمار: آزاده خرم
سازه: مهندس علی توکل
تاسیسات مکانیکی: مهندس دوانلو
تاسیسات الکتریکی: مهندس ایزدی
سال ساخت: ۱۴۰۰-۱۳۹۹
متراژ زمین : ۲۰۰ متر مربع
زیربنا: ۳۱۰ متر مربع
کارفرما: مهندس نظری راد
عکس: استودیو دید

ماسو ویلا درشمال ایران و حاشیه  شهر ساری در خیابان فرح آباد که انتهای آن به دریا ختم می شود ، در زمینی محدود به مساحت ۲۰۰ متر مربع (به عرض ۱۱ متر و طول ۱۸.۲) در کوچه ای آرام با ساختمان های ویلایی واقع شده است.
روایت اولیه طرح ، خلوص خانه های شمال با سقف های شیروانی بدون تزئینات اضافی بود : ساختمان هایی  کاه گلی، تک فام و تک مصالح که پاسخگوی ساکنان بوده.
در این خانه معمار با اطلاع از الگوهای محلی تلاش کرده به سنت و زمینه و بافت محلی وفادار باشد و از پتانسیل های آن با تغییر فیگور های حجمی و جابجایی فضاهای داخلی استفاده نماید.
تجمیع سه ریز دانه که هر کدام با حفظ هویت و شخصیت مستقل خود به تبعیت از فرم زمین ( جابجایی افقی) و به دلیل کم بودن مساحت زمین( جابجایی عمودی) در کنار هم قرار می گیرند و نظام فضایی خانه های محلی شمال که طیفی از فضاهای باز و نیمه باز به همراه سایه انداز بود را تشکیل می دهند.
در واقع پروژه در لایه ساختار و سازمان دهی فضا، خود را در دیالوگ با بستر جغرافیای خود بازآفرینی می کند.
با در نظر گرفتن سه ریز دانه به صورت صفحه و قرار دادن صفحات بر روی هم فصل مشترک آن ها در دو بعد و در سه بعد دسترسی عمودی از همکف تا اتاق زیر شیروانی را تشکیل میدهد.
همچنین از لحاظ معضل منظر شهری، خط آسمان شهر های گذشته، عموما با خانه هایی با سطوح شیبدار شکل می گرفت ، که هم اکنون در پی ساخت و ساز های جدید برای استفاده حداکثری از  مساحت  به صورت خطی ممتد و یک پارچه در آمده است. تلاش معمار بر این بوده است که با الهام از الگوهای رایج و سنتی گذشته در بازگرداندن منظر شهری و خط آسمان فراموش شده در میان انبوه جعبه های مکعبی همسایگی ها آن را باز آفرینی کند.
نمای سوم و چهارم که عموما در ساختمان های جدید نادیده گرفته و تبدیل به یک دیوار صلب ساده می شود ،  در این پروژه علیرغم مساحت کم زمین برای ساخت، مورد توجه معمار بوده به گونه ای که به جای لکه گذاری ساختمان دریک طرف زمین که منجر به  تک جهت بودن نمای ساختمان می شد، با متمرکز کردن ترکیب سه ریز دانه در قسمت میانی زمین، چهار جهت نمای شهری زنده را به نمایش می گذارد.
 همچنین ساخت خانه های سقف شیبدار در گذشته صرفا پاسخی  به مسائل اقلیمی بوده و فضاهای زیر شیروانی به عنوان فضای انبار محصولات و غذای دام مورد استفاده قرار میگرفت و برای سکونت در نظر گرفته نمی شد ،  در این پروژه سعی شده با یک پارچه در نظر گرفتن فضاهای داخلی  با سطوح شیبدار ، از کیفیت سقف های شیبدار برای فضاهای اصلی مانند اتاق خواب استفاده شود تا کیفیت فضایی این سطوح شیب دار داخلی، در زندگی روزمره ساکنین احساس شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه