Search
Close this search box.
Search

عمارت نظر | دفتر معماری میان

عمارت نظر | دفتر معماری میان
موقعیت: ایران، اصفهان
معماران: ابوذر صالحی، مهشید کریمی
تیم طراحی: نادر مالکی، نفیسه نادری
مساحت: ۱۱۵۰ مترمربع
گرافیست: مرتضی مهدوی، مریم پیراسته
مهندس مکانیک: مهندس رضایی
مهندس برق: محمدرضا کلوخی
سازه: مهندس لباف
عکس: فرشید نصرآبادی
سال: ۱۳۹۸
جوایز کسب شده: رتبه سوم جایزه معمار، در بخش مسکونی آپارتمانی، ۱۳۹۹

این آپارتمان مسکونی بر سطح زمینی به مساحت ۵۶۰ مترمربع بنا شده است. پروژه ی حاضر در خیابان کمال اسماعیل اصفهان و در مجاورت با رودخانه زاینده رود واقع شده است. یکی از ویژگی های شاخص این آپارتمان مسکونی بهره مندی از چشم انداز زیبای رودخانه ی زاینده رود و فضای سبز مجاورش می باشد، عاملی که در طراحی آن نقش مهم و موثری داشته‌ است. این آپارتمان چهارطبقه شامل بخش هایی چون زیرزمین (۲.۱۰-)، طبقه همکف (۰.۸۰+) و طبقه اول و دوم با مساحت زیربنای کل ۱۱۵۰ مترمربع است. سازه پروژه از نوع بتنی و سیستم سرمایشی و گرمایشی آن از نوع موتورخانه مرکزی، چیلر و فن کوئل می باشد.

متناسب با موقعیت قرارگیری طبقات در نسبت به زمین و آسمان، حیاط های باز و فضاهای نیمه باز در سطوح مختلف واقع شده اند که فضاهایی را برای زندگی تشکیل می دهند (رفتار- مکان) و از طرفی متناسب با مکان و شرایط سایت پروژه هستند. به عنوان مثال، در این پروژه، با وجود دید بسیار خوب به رودخانه زاینده رود و فضای سبز اطراف آن، آلودگی صوتی قابل توجهی نیز در طول روز وجود دارد. بنابراین، تراس ها و پنجره ها به دلیل آلودگی صوتی آن، در همه ساعات روز قابل استفاده نیستند.

در پاسخ به این موضوع، در این پروژه ضمن فراهم آوردن فضاها و امکانات مختلف برای بهره بردن از منظره رودخانه، حیاط هایی در قلب ساختمان ایجاد شده اند که می توانند نور و هوای تازه را بدون آلودگی صوتی (حیاط های داخلی) امکان پذیر کنند.

در طول روز، “حیاط پشتی” که چشم انداز درختان بلند کاج همسایه بهره می برد و “حیاط مرکزی”، که یک ارتباط زنده ای بین اتاق نشیمن خانواده، اتاق و آشپزخانه فراهم ساخته و یک ارتباط قابل کنترل بین واحد میانی (واحد ۲) و واحد فوقانی (واحد ۳) برقرار می سازد، جایگزین مناسبی برای فضاهای باز و نیمه باز رو به رودخانه می باشد.

یکی از ایده های مهم در طراحی این پروژه، ایجاد “کیفیت های مختلف دید” از فضاها و طبقات مختلف به چشم اندازهای زیبای محیط اطراف آن است؛ مانند مناظر دیدنی “ایوان جنوبی” و “مهتابی” کنار استخر در پشت بام سبز، منظره ی ساکن قسمت غربی بام سبز که در سطح پایین تری قرار دارد، نمای مناسب بالکن اتاق اصلی طبقه اول، نمای باشکوه پنجره پذیرایی طبقه اول و سرانجام نمای باشکوه و دلنشین سالن مرتفع مشرف به گودال باغ، که از ارتفاع کم و به روشی خاص منظره ای از درختان بلند در امتداد زاینده رود دارد.

از دیگر ایده های مهم در طراحی این پروژه استفاده از فضاهای مرزی و اتصال دهنده به جای دیوارهای جدا کننده با هدف سیالیت و گستردگی دید به فضاهای داخلی می باشد. این فضاهای مرزی علاوه بر بهبود کیفیت ارتباط بین فضاهای داخلی، به غنای و قابلیت های رفتاری قابل انتخاب توسط ساکنان می افزایند.

تمامی موارد ذکر شده منجر به این واقعیت شده است که در این آپارتمان، تمام فضاها و سطوح با یکدیگر پیوند دارند و می توان آن را “عمارت” واحد نامید. «عمارت نظر» تلاشی بوده است برای بازآفرینی کیفیت‌های زندگی در خانه‌های ایرانی در آپارتمانی امروزی.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای کوهسار | گروه طرح و ساخت ازنو

ویلای کوهسار | گروه طرح و ساخت ازنو موقعیت: ایران ، کرج ، کوهسار معماران: احسان توسلی، سولماز تاتاری تیم طراحی: زهرا جعفری، مرضیه دهقان، نیلا شاه محمدی، رعنا قمرصورت کارفرما: مهندس مجدالحسینی اجرا: گروه طرح و ساخت ازنو عکس: علی دقیق تاریخ شروع پروژه: ۱۳۹۶ تاریخ اتمام پروژه:1397 زیربنا:

ادامه مطلب »

خانه پانزده_بیست | عارف مجیدی

خانه پانزده_بیست | عارف مجیدی موقعیت: ایران ، خُنج ، بلوار امام حسین، خیابان ایمان ، کوچه 3 معمار: عارف مجیدی کارفرما: آقای عبدالغفور مجیدی همکاران طراحی: مریم زارع، مرضیه قائدی، سپیده بابویی، پیمان کوه نبرد، مریم طراویان، حدیث رضازاده تهیه نقشه‌های فاز 2: دفتر معماری رسم خاک مساحت/زیربنا: 254

ادامه مطلب »

نمایشگاه مبلمان و اثاثیه رست | دفتر طراحی وارتا و همکاران

نمایشگاه مبلمان و اثاثیه رست دفتر طراحی وارتا و همکاران طراحی داخلی نمایشگاه مبلمان و اثاثیه رست | دفتر طراحی وارتا و همکارانموقعیت: ایران، تهرانمعماران: محمد وارسته، رزا تبادارتیم طراحی: هاله شیبانی، عرفان نظامیمساحت زیربنا: ۶۰۰ مترمربعاجرا: عرفان نظامینورپردازیی: عرفان نظامی، محمد وارستهعکس: حمید کرمیگرافیک: پیمان تحقیقیسال: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »

مغازه لوازم آرایشی | دفتر معماری خانه طرح

مغازه لوازم آرایشی | دفتر معماری خانه طرح موقعیت: ایران، اصفهان معماران: ایمان امین لاری، مه لقا آسایش مساحت: ۲۷۳ مترمربع نظارت: ایمان امین لاری، مه لقا آسایش، امیر رضا صادقی مجری: جمشید پیرزاده، مهدی وحید عکس: رامین دهدشتی، فریناز تسلیمی، امیر دهقان سال: ۱۳۸۹ جوایز: طرح برگزیده در بخش

ادامه مطلب »
سینا قریشی

سینا قریشی

طراح و سی جی آرتیست شهر محل فعالیت: مازندران – بابل نام دفتر: گروه معماری کنج آدرس: مازندران-بابل-کمربندی غربی-توحید 47-ساختمان سرنبش-طبقه سوم مسلط در زمینه های:  طراحی معماری و سی جی آرت

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.