Search
Close this search box.
Search

عمارت فیل | علی صفویان

عمارت فیل | علی صفویان
موقعیت: ایران، شیراز
معمار: علی صفویان
تیم طراحی: مهدی ده یادگاری
دکوراسیون داخلی: علی صفویان
مساحت کل – زیربنا: ۴۵۶ مترمربع، ۷۷۳ مترمربع
عکس: پرهام تقی اف
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷

بافت شهرها و ساختمان های قدیمی نمایانگر و معرف طرز تفکر و خرد جمعی انسان ها در هر دوران می باشد که ترکیبی از مبانی هنر، تجربه، احساسات، فراز و نشیب های فرهنگی بوده و به علاوه فضای حاکم بر شکل معیشت و زندگی افراد آن عصر را به تصویر می کشد. از این رو فراموش شدن و دور گشتن از این آثار ارزشمند که نتیجه ی سال ها آزمون و خطاست، می تواند انسان مدرن و امروزی را از چنین دستاورد با ارزشی بی بهره سازد. این تجربه که از دیدگاه متفکران این عرصه، بقایای آن اساس ماندگاری در هر فرهنگ و تمدن است.

پروژه ی حاضر شامل بازسازی ساختمانی قدیمی است که در شهر شیراز قرار گرفته است. این بنا یادگاری از دوران قاجار است و در سال ۱۳۸۲ به ثبت آثار ملی رسیده است. مرمت و بازسازی این پروژه از سال ۱۳۹۵ آغاز گشت و حدود دو سال به طول کشید. این بنا هم اکنون دارای کارکردی نوآورانه می باشد و به فضای جدید بوتیک هتل (عمارت فیل) تغییر کاربری داده است.

احیای این ساختمان ارزشمند قدیمی ثبت شده به منظور پایبندی و وفاداری به هنر و قرارگرفتن در مسیر تداوم و خلق مجدد فضاهای از یاد رفته با هدف نمایان ساختن تاریخ گذشتگان و همچنین ثبت و ادامه آن برای آیندگان می باشد.

روند شکل گیری و تأثیرگذار طرح

یکی از چالش های اصلی در طراحی و بازسازی این پروژه، گام نهادن در مسیر تاریخ و همچنین فضای جدید و با شکوه جهت منطبق شدن با طرح اصلی، سازماندهی فضایی و همچنین رفع خرابی های ناشی از فرسودگی و فراموش شدن این بنای تاریخی و در نتیجه رسیدن به وحدتی کلی و منسجم متناسب با نیازهای روز و کارکرد فضاهای نو می باشد. روند بازسازی و اجرای پروژه بعد از شناخت کامل اثر، تجزیه و تحلیل پلان های آن جهت دستیابی به خط مشی طراحی و همچنین سازگار بودن و انطباق با فعالیت ها، تعاریف جدید و به علاوه حفظ هویت ذاتی بنا (حریم خصوصی) بوده است.

اصول و قواعد تناسبات و تزئینات معماری در کل بنا حفظ گشته و در طول بازسازی سعی بر این شد که ماهیت اصلی بنا با توجه به کاربری جدید و رفع عیب های آن، آسیب نبیند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان مسکونی الکا | استودیو دال ، گروه طراحی الکا

ساختمان مسکونی الکا | استودیو دال ، گروه طراحی الکا موقعیت: ایران ، کرج معماران: احمد خسروی، علیرضا اسفندیاری، هیلدا تهرانی حوزه: 2270 متر مربع سال: 2017 عکس: پرهام تقی اف ، علیرضا اسفندیاری ، احمد خسروی تیم: هلن افضلی، محمدرضا اسفندیاری، آذین فتحی، آتوسا شیران ساخت: احمد خسروی هشدار!

ادامه مطلب »
ساختمان توسکا جامعه معماران ایران

ساختمان توسکا | پوآرک

 ساختمان توسکا ، پوآرک موقعیت: ایران، کرج معمار مسئول: حمید رضا پورافشاری تیم طراحی: دفتر معماری پوآرک اجرا: حامد پورافشاری مدیریت کارگاه: محسن عابدی مساحت زمین: ۵۳۹ مترمربع مساحت زیربنا: ۲۴۰۰ متر مربع عکس: مهدی میردامادی اتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه

ادامه مطلب »

تئاترشهر | امیرعلی سردار افخمی ، لیلا فرهاد

تئاترشهر | امیرعلی سردار افخمی ، لیلا فرهاد موقعیت پروژه: ایران ، تهران معماران: امیرعلی سردار افخمی ، لیلا فرهاد سال ساخت: 1350-1345 عکس: حسین برازنده هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. ساختمان

ادامه مطلب »

ویلای ناتل | استودیو معماری محمد خاوریان

ویلای ناتل | استودیو معماری محمد خاوریانموقعیت: ایران، نور ، ناتلمعمار: محمد خاوریانمساحت: ۱۴۰ مترمربعسال: ۱۳۹۷عکس: استودیو دید هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. مناطق شمالی ایران به دلایل متنوع گردشگری و نزدیکی

ادامه مطلب »

آپارتمان میان | استودیو دیزاین رابو

آپارتمان میان | استودیو دیزاین رابو موقعیت : ایران ، تهران ، منطقه 22 معماران : امید طاهری ، آرین مارکانیان ، مریم فراهانی تیم اجرایی : علی مجدطاهری ، امید طاهری مساحت : 110 مترمربع سال: 1400 عکس: محمدحسین حمزه‌لویی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.