عمارت جمشیدی | نفیسه گلستانی

عمارت جمشیدی | نفیسه گلستانی
موقعیت: ایران ، شیراز ، خیابان وصال ، کوچه‌ی حمام برلیان
معمار: نفیسه گلستانی
مرمت: لادن شکرگزار
تاسیسات: رامین قاسم پورفر
ناظرین: عباس زاده، سلطانیان
کارفرما: شرکت عمران و مسکن‌­سازان فارس
سال احیای پروژه: 1399-1397
عکس: یاسین فرخی، امیررضا کنفچیان، نفیسه گلستانی

موقعیت فعلی:
بنا در خیابان وصال در انتهای کوچه­ای معروف به کوچه­ی حمام برلیان واقع است. خیابان وصال خارج از بافت قدیم بوده اما از محلات نسبتا قدیمی شیراز محسوب می­شود و می­توان در این خیابان خانه­های قدیمی زیادی یافت.

مشخصات بنا:
ساختمان اصلی این بنا به صورت چهارگوش بوده و تقریبا در وسط حیاط قرار گرفته است. ورودی بنا به شکل زیبایی با سنگ­‌های تراش­ خورده‌­ای که متمایل به قرمز می‌­باشد تزیین شده است و در قسمت شمال‌­شرقی بنا قرار دارد.
ورودی به دالان کوچکی متصل می­‌باشد، که در کنار آن اتاقکی است و تنها اتاق خارج از عمارت اصلی می‌­باشد. در ضلع شمالی بنا ایوانی به ابعاد 3*14 متر می‌­باشد که دو ردیف پله‌­ی شرقی و غربی به آن متصل می­‌باشد. در جلوی ایوان، چهار ستون دیده می‌­شود که دو به دو باهم قرینه هستند. نمای ایوان با گچ­بری‌­های زیبایی تزیین داده شده است. در نمای جنوبی نیز یک ردیف پلکان در وسط ایوانی به ابعاد 3*7 متر متصل می‌­باشد. فضای داخلی عمارت به 6 قسمت تقسیم می‌­شود. دو اتاق در ضلع غربی است و درازای آن شمالی‌ جنوبی است و اتاق شمالی دارای تراس می‌­باشد که به ­صورت قرینه در ضلع شرقی تکرار شده است و نیز دو اتاق بزرگتر در وسط قرار دارد که دارای تزیینات گچ‌­بری در حاشیه دیوارها و نقاشی روی سقف کاذب چوبی می‌­باشد. ضخامت دیوارها از 100 تا 40 سانتی‌­متر متغیر می‌­باشد. این بنا دارای زیرزمینی است که فاقد عناصر تزیینی می‌­باشد.

استفاده از آجر در بنا:
استفاده از این متریال به‌­ دلیل سرعت و سهولت کار باعث گردید که تزئینات آجری نقش بیشتر و تازه­‌تری پیدا کند. در این دوران استفاده از آجر، نه تنها در اولویت قرار گرفت بلکه در مدت زمانی کوتاه، بافت جدید به شکل موزون و هماهنگ به بناهای آجری زرد و قرمز تبدیل شد. تزئینات آجری آن، یادآور نسبی از نقوش آجری دوران پیش از صفویه است. تزئینات حصیری شکل، پیش­‌آمدگی و فرورفتگی در آجر چینی این بناها علاوه بر سایه روشن­‌های متنوع بر دیوارها، ترکیبی جدید از تزئین شرقی بر نمای غربی بناهاست.

بیانیه‌ی طراح:
طرح حاضر درصدد است تا فرآیند تهیه‌­ی طرح جامع مرمتی عمارت تاریخی منسوب به جمشیدی را در سه مرحله‌­ی بسترسازی و تدارک اولیه، طراحی و اجرا ارایه کند. در این راه تلاشی حداکثری برای ارائه طرح­‌های مقاوم‌­سازی بنا و الگوپذیری صحیح از راهکارهای مفید مرمت در دیگر کشورهای پیشرو در این زمینه صورت گرفته و کوشش شده تا جان کلام به شکلی درست منتقل شود.
تمام تلاش گروه بر این بوده است که اصالت بنا حفظ گردد، به گونه‌­ای که برای حفظ دید بصری سقف‌­های داخلی اتاق‌­ها، سرویس­‌های بهداشتی الحاقی فقط تا ارتفاع قابل قبول شکل گرفته، تا به اصالت بنا لطمه­‌ای وارد نگردد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه ی اخوان جامعه معماران یران

خانه‌ی اخوان | منصور زارع، محمدرضا اخوان

خانه ی اخوان ، منصور زارع ، محمدرضا اخوان موقعیت: ایران، شیراز، خیابان لطف‌علی خان زند، گذر قوام معماران: منصور زارع، محمدرضا اخوان طراحی تزئینات: محمدرضا اخوان مجری: محمدرضا اخوان ناظر: منصور زارع و همکاران کارفرما: محمدرضا اخوان مساحت زمین: 100 مترمربع مساحت زیربنا: 150 مترمربع عکس: خاطره عشقی اتمام پروژه: 1400 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »
امان خانه جامعه معماران ایران

امان خانه | دفتر معماری چارک

امان خانه ، دفتر معماری چارکموقعیت: ایران، فارس، آباده، روستای نجف‌آباد سفلیمعمار مسئول: مجتبی کاظمیتیم طراحی: زهرا عبداللهیطراحی و معماری داخلی: مجتبی کاظمی، زهرا عبداللهیکارفرما: مجتبی کاظمیمجری: مجتبی کاظمیگرافیست: صنم‌ناز علامهمساحت زمین: 600 مترمربععکس: محمدرضا شکیباییاتمام پروژه: 1398 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
رستوران داژیار جامعه معماران ایران

رستوران داژیار | دفتر معماری هرم

رستوران داژیار ، دفتر معماری هرم موقعیت: ایران، استان کردستان، شهرستان بانه، بلوار ورزش معماران: مرتضی مقدم، سامان بابایی، هیوا ابن‌عباس تیم طراحی: بهاره شیسی، مرضیه گلشاهی، الهه آذرخش، مهسا گرجی طراحی و معماری داخلی: دفتر معماری هرم کارفرما: مسعود علی‌محمدی مجری: هیوا ابن‌عباس مساحت زمین: 230 مترمربع مساحت زیربنا: 700 مترمربع عکس:

ادامه مطلب »

پیتزا وایفای | آتلیه معماری افرند

پیتزا وایفای ، آتلیه معماری آفرند موقعیت: ایران، شیراز معماران اصلی: امیر بهشت آیین، سحر بهشت آیین تیم طراحی: شیما قائدشرفی، سارا فرد شیرازی کارفرما: آقای طیبی گرافیک و ارائه:مهشید تعبدی ، ندا معماریان فرد اجرا:احسان سرشناس مساحت زیربنا: ۱۳۰ متر مربع عکس: آرش اختران اتمام پروژه: ۱۴۰۱ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
طلافروشی اوپال جامعه معماران ایران

طلافروشی اوپال | دفتر طراحی محمدتقی باقری و همکاران (ABMT.OFFICE)

طلافروشی اوپال ، ABMT.OFFICE موقعیت: ایران، مشهد معمار مسئول: محمد تقی باقری تیم طراحی:  محمدجواد موحد، ساره پورقربان،  محسن مولایی، سمانه علیپور، محمد پزشکیان، زهرا شمس آبادی، سمیرا توسلی طراحی و معماری  داخلی: محمد تقی باقری مجری: ABMT.BUILD(گروه نظارت و ساخت ABMT) مساحت زیربنا: ۱۵ متر مربع عکس: فرزاد باقرزاده

ادامه مطلب »
عطاری زمانی جامعه معماران ایران

عطاری زمانی | احسان فیروزمندان، محسن عزیزیان

عطاری زمانی ، احسان فیروزمندان، محسن عزیزیان موقعیت: ایران، لارستان معماران: احسان فیروزمندان، محسن عزیزیان کارفرما: امیر زمانی تاسیسات برقی: محمد‌رضا رضایی گرافیست: عبدالحمید عالی‌حسینی عکس: امیر دلشاد اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.