Search
Close this search box.
Search

کافه رستوران گرتا | گروه معماری پایاپیرنگ

طراحی داخلی کافه رستوران گرتا | گروه معماری پایاپیرنگ
موقعیت: ایران، شیراز
معماران: اشکان قشقایی، سمانه متقی پیشه، پویا رنجبر
مساحت: ۳۰۹ مترمربع
تیم طراحی: پریسا حسینی، الهام درویش، رسول فتح اللهی، ایمان پورابراهیم
عکس: سمانه متقی پیشه، احمد میرزایی
سال: ۱۳۹۷

گروهی از پزشکان تصمیم به راه اندازی رستورانی داشتند که از لحاظ شفافیت فرآیند آماده سازی و تهیه غذا برای مشتریان قابل اعتماد باشد. به علاوه قصد داشتند این فضا جایی فراتر از رستوران بوده و به محیطی برای جمع های کوچک فرهنگی و همچنین برای علاقه مندان به مطالعه و گفتگو تبدیل شود. یکی از چالش هایی که طراحان با آن روبرو بودند محدودیت در زمان اجرا بود. اولین ملاقات میان کارفرما و طراحان ۱۵ اسفند بود و زمانی که کارفرمایان برای افتتاحیه در نظر گرفته بودند ۱۵ اردیبهشت بود و قابل تغییر نیز نبود. مساحت فضای داخلی تقریبا ۳۰۹ مترمربع می باشد.

کاربری این فضا پیش از این فست فود بوده و تقریبا مدتی بود که بدون استفاده مانده بود. یکی دیگر از خواسته های کارفرما از بین بردن ذهنیت مشتریان از تجربه فست فود پیشین و طراحی فضایی جدید بود. از این رو در گام اول، طراحان با توجه به محدودیتی که در زمان اجرا داشتند، سعی کردند تا میان زمان گفتگو با کارفرما، طراحی و اجرای عملیات همپوشانی ایجاد کنند. بدین ترتیب طراحان زمان بیش تری را برای تمرکز در طراحی جزئیات بدست می آوردند.

با توجه به هزینه های بالای بازسازی و استیجاری بودن ملک، جزئیات معماری به ویژه بخش های ثابت، پروژه باید با حداقل هزینه ها طراحی می شد و به علاوه سرعت در اجرا نیز مد نظر طراحان قرار می گرفت.

فضای روبروی آشپزخانه در واقع وُیدی بود که سایر فضاها در جوار آن قرار می گرفتند. طراحان این وُید را به یک فضای سفید تبدیل کرده و تا پله های ورودی رستوران امتداد دادند. این بخش اولین فضایی است که مشتری با آن روبرو می شود و می تواند به طور همزمان آشپزخانه، سالن طبقه همکف، سالن طبقه اول، و فضای کافی شاپ و مطالعه را مشاهده کند.

ساختار بتونی با تیرها و ستون های نسبتاً بزرگ و هندسه گسسته از مهمترین چالش های این پروژه بود. علاوه بر محدودیت های موجود در حین بازسازی تغییرات زیر صورت گرفت:

_ فضای پارکینگ به عنوان یک فضای ذخیره سازی و فضای بدون استفاده از آن به عنوان فضای پخت در نظر گرفته شد.

_ با تخریب پارتیشن بین آشپزخانه و فضای عمومی، آماده سازی مواد غذایی در معرض دید خواهد بود.

طبقه اول این کافه ستوران دارای دو بخش در هم تنیده بود که به واسطه نوع مبلمان و همچنین رنگ ها از یکدیگر جدا شدند. چنین انتخابی در جهت کاربری هم‌ زمان کافه و رستوران نیز اتفاق افتاده است. استراتژی طراحی اولیه با هم همپوشانی داشت تا طراحی و ساخت پروژه را انجام دهد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان مسکونی روزن | استودیو ریرا

ساختمان مسکونی روزن | استودیو ریرا موقعیت: ایران ، تهران معماران: عباس ریاحی فرد، فریناز رضوی نیکو مساحت: 3580 متر مربع سال: 2016 عکس : پرهام تقی اف ، علی دقیق ، مهدی کلاهی تولید کنندگان: Cosentino ، Alumil ، Artemide همکاران طراحی: یاسر کریمیان ، نوید نصرالله زاده ،

ادامه مطلب »

ساختمان اداری سنگ نرم | سینا مصطفوی

ساختمان اداری سنگ نرم | سینا مصطفوی موقعیت: ایران، تهران معمار: سینا مصطفوی تیم طراحی: بنفشه درویش ، حمید خاکی، محسن نوری، اشکان رضایی، نیوشا زریباف، کِن چِن (Ken Chen)، گو زی (Guo Xi) سال آغاز پروژه: ۱۳۹۳ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷ مساحت:  ۱۰۰۰ مترمربع طراحی سازه: امین نکوئیان تاسیسات

ادامه مطلب »

حیاطخانه فلاحتیان | گروه طراحی شیفت

حیاط خانه فلاحتیان | گروه طراحی شیفتموقعیت: ایران ، اصفهان ، پیربکرانمعماران: رامبد ایلخانی ، نشید نبیانتیم: رامبد ایلخانی ، نشید نبیان ، احسان کریمی ، پرنیان قائمی ، درنا مصرزادهمساحت: 677 متر مربعسال: 2016عکس: پرهام تقی افتولید کنندگان: نماچین اصفهانمدیر پروژه: درنا مصرزادههمکار طراح: گلناز جمشیدیارائه و همکاران گرافیکی:

ادامه مطلب »

ویلای چشم دره | دفتر معماری سپیدار

ویلای چشم دره | دفتر معماری سپیدار موقعیت: ایران، مشهد معمار: جواد شعری تیم طراحی: ملیحه ذبیحی، علی خدابخش، آمتیس عمادی سازه: مرتضی فرهمند، نغمه رضازاده عکس: استودیو وال هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان

ادامه مطلب »

فتوشاپ 2022

Adobe Photoshop 2022 v23.2.0.277 Win/Mac + Portable فتوشاپ Adobe Photoshop نرم افزاری گرافیکی جهت ایجاد ، ترکیب ، ویرایش ، بازسازی و یا دگرگونی عکس‌ها و نگاره‌ها بکار می‌رود. فتوشاپ برای سیستم‌عامل ویندوز و مکینتاش به‌کار می‌رود. هم‌چنین نگارش‌های گوناگون این نرم‌افزار تا نگارش دهم، در سیستم‌عامل لینوکس نیز با کمک

ادامه مطلب »

رصدخانه‌ای در کویر | پوریا خزائلی پارسا

رصدخانه‌ای در کویر | پوریا خزائلی پارسا موقعیت : ایران ، طبس ، بیابان روستای اصفهک معماران : امیرعلی زینتی، بهناز مترجمی، آیدین امدادیان، سونیا بیگی، بهار مهدی‌پور، حمیدرضا مالک‌خانی، رامتین رمضانی مشاور: پویا خزائلی همکاران محلی: محسن مهدی‌زاده، مصطفی یعقوبی، حسین باقری، مهدی حسینی با مشارکت: پویان مقدم، الهه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.