طراحی داخلی خانه روزن | دفتر طراحی درک فضا

طراحی داخلی خانه روزن | دفتر طراحی درک فضا
موقعیت: ایران ، تهران ، سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد ، کنارگذر آسمان ها ، بن بست ندا
معمار مهیار جمشیدی
عملکرد: مسکونی
همکاران طراحی: تینا الفیده فرد، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلو، حانیه دانشور، لیلا نوری
مجری: دفتر درک فضا
نوع تاسیسات: کولر آبی- شوفاژ
زیربنا: ۸۰ مترمربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: ۱۹/۰۳/۱۴۰۰ – ۳۱/۰۶/۱۴۰۰
عکس: محمدحسین حمزه‌لویی

خانه‌سازی در دوران اخیر به فعلی برای ایجاد فضای زندگی بسنده کرده است. می‌توان گفت زندگی آپارتمان‌نشینی ما را به محدودیت‌های مختلف عادت داده است. اصطلاح چهاردیواری اختیاری که از دیرباز در دایره‌ی جملات متداول ماست خود خاطرنشان‌کننده‌ی مواردی بنیادی‌ست. چهاردیواری! فضایی که محصور است و محرمیت در آن صرفا با ایجاد حصار (دیوار) ایجاد می‌گردد. اما تا بحال فکر کرده‌اید که یک آپارتمان که محل زندگی یک خانواده‌ست الزاما نیاز به محرمیت و حصار غیرقابل تغییر ندارد! می‌توان جداره‎‌های یک سالن یا اتاق خواب را متفاوت دید و در یک آپارتمان کوچک نیز در پی ایجاد تداوم فضایی بود. اگر جداره‌ی یک سالن یا اتاق، جداره‌ی Solid و بسته نباشد می‌توان ارتباط دیداری یا حتی حرکتی بین فضاهای خانه داشت. از طریق ساختن یک مفصل (باز و نیمه باز) با امکان دید و ندید و با عناصری مانند پرده به این مهم رسید. در این پروژه یک تراس کوچک داشتیم که تنها با یکی از دو اتاق خواب خانه کار می‌کرد. این پتانسیل موجب شد تا در پی فعال کردن نیروهای پنهان آن و تداوم بخشیدن آن به تمامی فضاهای خانه باشیم. تراس را فعال کردیم و جداره‌ی سبزش را از طریق ۲ پنجره‌ی قدی (روزن) از تراس اتاق اول به اتاق دوم و سپس به سالن امتداد دادیم. در انتهای این محور یک فضای نشیمن ایجاد کردیم تا این روزن به دو طرف سرویس دهد. با عمل به این ایده هم سالن از محصوریت خارج شد و هم فضای اتاق خواب اول با تمام خانه ارتباط یافت. از طریق یک پرده نیز در زمان‌های لازم مانند زمان استراحت می‌توان محرمیت مورد نظر را برقرار کرد. این ایده در پی ایجاد راهکاری قابل تکثیر در جهت رفتار متفاوت جداره‌های خانه و امکان تداوم بصری می‌باشد.

سکانس ورود نیز با وارد شدن یک راهرو خطی پروژه که به یک جداره کوتاه می‌رسد که محدوده‌ی آشپزخانه را تعریف کرده است. این دیاگرام سبب ایجاد سلسله مراتب ورودی به خانه می‌باشد. در پی سعی برای رسیدن به یکپارچگی فضایی، متریال کف نیز ساده و پیوسته با رنگی سفید انتخاب شد. خطوطی با هندسه‌ی ارگانیک بین دو روزن‌های خانه در فضا بر تداوم بصری و مسیر دیداری تاکید دارد. سلسه مراتب فضایی پروژه با خطوطی در جداره و کف مورد تاکید واقع شده است. در برابر شومینه فضایی برای نشستن افراد روی زمین در کنار هم که امری فراموش شده در خانه‌های امروزیست تعبیه شده که با تغییر متریال کف بر آن تاکیید شده است. خانه روزن پروژه‌ای اقتصادی با بودجه‌ی محدود می‌باشد که سعی در خرق عادت در جداره‌های موجود خانه‌ها دارد. این خانه می‌تواند قصه‌های زیادی را روایت کند، قصه‌های هم‌نشینی‌های خانه‌های قدیم و ارتباط بیشتر افراد یک خانه را با هم در کنار وجود فضاهای شخصی.
در انتخاب تمامی خطوط ، هندسه و حتی متریال‌های این پروژه سعی در کم‌گویی و خلوص شده است تا حرف خود را ساده و بی آلایش بزند. روزنی که در پی حس زندگی در فضاست. در فضاهای محدود آپارتمانی ۷۸ متری

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه