شهر مزه | رضا اسلامی

شهر مزه | رضا اسلامی
موقعیت: ایران ، ساری ، باغ سنگ
معمار: رضا اسلامی
سرپرست تیم طراحی: یاسمن صدیقی
همکاران طراحی: عطیه ول یزاده، مینا جعفریان، امیر عباسپور
سرپرست تیم اجرا: محمد اسلامی
سه بعدی: مجتبی یعقوبی
گرافیک: یاسر باهو
مساحت زمین: ۲۰۰ م ترمربع
کارفرما: آقای اکبری
تاریخ شروع و اتمام ساخت: اواخر مرداد ۱۳۹۹ اواخر مهر ۱۳۹۹
عکس: ملیسا اشتری

مسئله‌ی اصلی طراحی این پروژه ایجاد کشش اولیه در جذب مشتری در برخورد و مواجهه با این فضا تعریف شد که کاربرد رنگ‌های گرم و جذاب در ترکیب رنگ‌های مکمل در دایره‌ی رنگی، تضاد ویژه‌ای در جداره‌ی خنثی شهری موجود در این منطقه ایجاد می‌کند و این مواجهه را تبدیل به تجربه‌ای منحصر به فرد و متفاوت از عرصه‌های دیگر شهر می‌نماید. می‌توان پروسه‌ی جذب، حضور و خرید کاربران را در طراحی و سازماندهی فضاهای داخلی فروشگاه به طور مشخص، محور اصلی شکل‌گیری طرح دانست. در طراحی این پروژه سعی شده با کانسپت فاکتورهای موثر در روانشناسی محیط برای جذب مخاطب در وهله‌ی اول و ایجاد گردش و در نهایت تمایل و اشتیاق خرید به هدف اصلی پروژه که افزایش حضور مشتری و فروش بالاتر می‌باشد، دست پیدا کرد.فروشگاه شهر مزه که در واقع رویکردی نو در فروش اغذیه و زیرشاخه‌ی سوپرمارکت‌های بزرگ شهر می‌باشد، با تاکید صرف بر فروش و ارائه‌ی انواع خوردنی‌های موجود در بازار به استودیوی معماری اسلامی و همکاران جهت طراحی و اجرا واگذار شد. با توجه به استیجاری بودن محل پروژه و زمان اندک برای اجرا ، رویکرد طراحی همزمان با اجرا اتخاذ شد و بخش عمده‌ای از طراحی در مواجه‌ی تیم طراحی با مکان پروژه و بررسی‌های محیطی و تجربه‌های قابل لمس کاربران صورت پذیرفت.

فرآیند طراحی:
کانسپت پروژه بر اساس شکل‌گیری هویت محتوایی به عنوان فروشگاه شکل گرفت. ترکیبی از شهر و مزه، که شهر نماینگر حضور شهروندان و ظرف تعلقی مکان برای تعامل اجتماعی است و کارکرد مزه در ترکیب با مکان را در تقویت ادراک حواس بویایی و دیداری برای ایجاد خاطرات خوشمزه جستجو کردیم. بدین ترتیب فروشگاه جداره‌ای کاملا شفاف و بدون مانع برای گفتگو داشته و در جداره‌ی متضاد فروشگاه، رنگ زرد به کار رفته در دیواره‌های دور و کف دعوت‌کنندگی لازم را برای شهروندان ایجاد می‌نماید. کاربرد رنگ‌های محرک اشتها، ترکیب بوها در سکانس‌های مختلف طراحی شده جذابیت حضور و خرید را افزایش می‌دهد. رنگ مشکی وضعیت خنثایی به سقف‌ها بخشیده که برای تعریف بیشتر و مناسب‌تر جزیره‌ی پروتئین بار، سقف این بخش به صورت فنس فلزی در ارتفاع پایین‌تر و ترکیب با نورپردازی خاص طراحی شده است. به طور کل تیم طراحی تلاش کرده است به دیالوگی مناسب برای ارتباط با درون و بیرون و ایجاد ارتباطات، فضایی بر اساس کاربری‌ها و پاسخگوی حداکثری به فضاهای مورد نیاز دست پیدا کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه