سرزمین من | دفتر طراحی استاک

سرزمین من | دفتر طراحی استاک
موقعیت: ایران ، شیراز
معمار: علی سوداگران
کاربری : شهربازی
کارفرما : مشارکت بخش خصوصی با شهرداری صدرا
همکاران طرح : محمد امین زند شاهوار ، حنیف حق طلب
ترسیم : محبوبه کوهپایه ، شقایق نجاتی
اجرا و نظارت : علی سوداگران
سرپرست کارگاه : احمد پورکمال
ناظران مقیم کارگاه : محمدجواد رضایی ، علی مریمی
بودجه عمرانی پروژه : ۵۰ میلیارد ریال
سال ساخت : ۱۳۹۵-۱۳۹۸

پروژه سرزمین من در ورودی شهرجدید صدرا و مجاور اتوبان اصلی شیراز- صدرا واقع گردیده است . ۵/۱ هکتار از زمین ذوزنقه ای شکل این پروژه که از شمال ملزم به رعایت حریم خط لوله گاز و از جنوب محدود به جاده اصلی بود، جهت ساخت شهربازی به بخش خصوصی واگذار گردید ، اما از ابتدا امکان گسترش پروژه در سالهای آتی از شرق و غرب با کاربری های گردشگری مد نظرکارفرمایان قرارداشت .
برنامه فیزیکی پروژه شامل ۳ بخش اصلی : فضای بازی های روباز ، فضای بازی های روبسته و غذاخوری بود . که ۳ هزار متر به فضای بازی رو بسته ، هزار متر به رستوران ، کافی شاپ و فست فود و ۵ هزار متر از فضای میانی ، دو ساختمان نیز به فضاهای بازی روباز اختصاص یافت.


ایده اصلی در طراحی این مجموعه ، حذف احجام بواسطه ترکیبشان با لایه های سبز بود، به گونه ای که عملکردها بر حسب نیاز ارتفاعیشان، زیر پوسته های بتنی مدفون گردند، و در امتداد فضای سبز، تداعی گر تپوگرافی منطقه شوند. از سنگ گندمک که محصول همان کوههاست ، بتن اکسپوز و آهن زنگ زده در همین راستا استفاده گردید و پوسته ها در مجاورت اتوبان و دسترسی اصلی از زمین برخاسته و با شیب به کوههای پس زمینه پیوستند، تا با رویکردی متواضعانه در ورودی شهر ، حجمی دیگر به انبوه احجام رنگارنگ موجوددر منطقه اضافه نگردد.
چشم انداز بسیار زیبای کوههای اطراف ، ساخت و سازهای بسیار ضعیف سال های گذشته در این شهر جدید ، مجاورت زمین پروژه در کنار اتوبان اصلی و همچنین اهمیت پشت با م مجوعه بواسطه تسلط باغشهرهای اطراف و اشراف آنها بر پروژه ، همگی موجب شد تا فضای سبز با شیب بر روی بامها کشیده شود واحجام در زیر این لایه ها قرار گیرند و این نگاه طبیعت محورخط توسعه پروژه در آینده نیز گردد . بنابراین پروژه در قالب فضای سبز قابل گسترش طراحی گردید که ساختمان ها در زیر پوسته های سبز و بر اساس عملکرد های مورد نیاز ، ارتفاعاتشان از ۳ متر تا ۱۱ متر بالا و پایین شوند و خطوط مقسم عمود بر جاده با اندازه هایی غیر منظم همچون مزارع که در منطقه به وفور یافت می شوند با گونه گیاهای متنوع و کم آب ، مسیرهای حرکت و فضای سبز را تفکیک نمایند و هر از چندی پوسته های بتنی از زمین برخاسته ، عملکرد هایی ، بسته به نیاز و ارتفاعاتشان در زیر خود جای دهند . شیب این پوسته های بتنی از جنوب به شمال به سمت بالا بوده بوده تا در چشم انداز مسیر حرکتی و ورودی شهر تنها تپه های سبز با تک المان عمودی که نام مجموعه بر آن است ، دیده شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه