ساختمان مسکونی طاقچه مارنان | پوریا احمدی

 ساختمان مسکونی طاقچه مارنان، دفتر معماری فرایند بنیان
موقعیت: ایران، اصفهان، خیابان مارنان
معمار مسئول: پوریا احمدی
تیم طراحی: شکیلا ریاحی زاده- شهرزاد دوازده امامی
مساحت زمین: ۱۸۵ مترمربع
مساحت زیربنا: ۴۰۰ مترمربع
عکس:  نگار صدیقی
اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ساختمان مسکونی طاقچه مارنان، پوریا احمدی، جامعه معماران ایران

اتصال دو نسل در معماری یک خانه

در این پروژه که در زمینی حدود ۱۸۶ مترمربع را شامل می شود، کارفرما جهت طراحی به تیم طراحی PAstudio مراجعه کرده است. خواسته‌ اصلی این خانواده‌ چهار نفره حداکثر استفاده از تراکم زمین بوده است. طوری که بتواند قدرت پاسخ‌ گویی به انتظارات کاربران و استفاده‌ کنندگان را داشته باشد. این پروژه نقش مهمی در ارتباط و اتصال اعضای خانواده که از دو نسل و دو نگرش و خواسته هایی متفاوت و حتی تا حدودی دور می باشند و در یک خانه زندگی می کنند را دارد.

با توجه به این که این پروژه در محله‌ مارنان اصفهان که نزدیک به جلفا، کلیساهای تاریخی و محله‌ ارامنه‌ نشین قرار گرفته است، می‌ توان گفت مهم‌ ترین عامل تاثیرگذار در این بستر، بافت قدیمی به همراه خانه‌ هایی است برگرفته از معماری گذشته‌ اصفهان که نشان از گذشته‌ زیبای این منطقه دارد.

مواجهه‌ معمارانه با پروژه‌هایی که در محدوده‌ ای ارزشمند قرار دارند همواره چالش‌ ها و مسائل متعددی را به همراه دارد. بنابراین تیم طراحی با در نظر گرفتن این موارد تصمیم به خلق ایده‌ ای منعطف و تعریفی نو از فضا در بافت تاریخی گرفتند، که می‌ بایست در آن  ضمن حفظ ارتباط خود با تاریخ و گذشته، نمادی از کارکردهای مدرن را دارا باشد.

ساختمان مسکونی طاقچه مارنان، پوریا احمدی، جامعه معماران ایران

تعریف استراتژی طراحی

تیم طراحی در اولین مواجه با پروژه و ارتباط با کارفرما درگیر پاسخگویی به این موضوع شدند که چگونه می‌ توان فضایی طراحی کرد که موجب افزایش عملکرد با وجود تمام چالش‌ های حاضر باشد و حداکثر ارتباط بصری در بستر آشفته‌ نمای شهری را ایجاد کند؟

در هر پروسه‌ معماری، مهم‌ ترین اقدامات طراحی تعریف استراتژی و مسیر طراحی و توجه به موقعیت بنا و گذشته‌ آن بخش دیگری از عناصر کلیدی طراحی است. در همان ابتدای فرآیند تیم طراحی با چند موضوع اساسی مانند ابعاد نا مناسب و عقب‌ نشینی زمین و ارتباط عمودی بین طبقات روبرو شدند.

سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه می‌ توان به نیازهای کارفرما پاسخ داد؟ کار خلاقانه‌ تیم طراحی به طور همزمان تعریف کاربری‌ ها و نیز شناخت زبان خانه بوده است. تا در نهایت بتواند از اعمال آن ها، روی هم فضای معمارانه پدید آورند.

با بررسی شاخص‌ های امکان احداث پروژه از جمله همجواری‌ ها و واحدهای همسایگی سعی شده است تا میزان هارمونی در طرح فضای خارجی و محیط پیرامونی با طرح فضای داخلی به بالاترین حد خود برسد. لذا بر اساس این استدلال در اولین قدم، ساختمان را در ۴ سطح تعریف شد ه است:

۱.زیرزمین: خانه در دل زمین فرو رفته تا گودال باغچه‌ ای پرنور گرد آورد و فضای تفریح در نظر گرفته شود.

۲.طبقه‌ همکف: برای کیفیت فضایی و ایجاد معنایی تازه به عنوان مهمان‌خانه‌ خانوادگی محسوب شده است.

۳.طبقه‌ی اول: جهت نشیمن اصلی و تداعی فضای نیمه‌ خصوصی در خانه قرار گرفته است.

۴.طبقه‌ی دوم: ایجاد فضای خصوصی و قرار گرفتن اتاق‌ های خواب که جهت حس آرامش بیشتر فضای تراس و منظره درهم‌ تنیده شده است.

معماری ساختمان مسکونی طاقچه مارنان، پوریا احمدی، جامعه معماران ایران 

طراحی نمای ساختمان با الگو برداری از بناهای اشکانی

نمای یک بنا متعلق به سیمای عمومی است و علاوه بر برآوردن حس زیبایی می‌ تواند داستان دیگری هم برای گفتن داشته باشد. از آنجا که بناهای ما صاحب فرم‌ ها و هندسه‌ های موزون و تناسبات متعددی هستند، در این طراحی تصمیم گرفته شده که الگوهای مشابه به رغم ایجاد اصالت هندسه‌ های تاریخی زنده نگه داشته شوند. به همین منظور نمای اصلی با ایجاد حس تداعی بناهای اشکانیان مانند بازه هور، کاخ کوه خواجه شکل گرفته است. چرا که بناهای تاثیرگذار در تاریخ معماری می‌ باشند.

فضای ورودی هر مکان، نخستین و مهم‌ ترین حلقه‌ ارتباطی افراد با فضاست از این رو ورودی بلند با ایجاد حس دعوت‌ کنندگی و حداکثر دعوت نور به فضا یکی از اجزای تشکیل‌ دهنده‌ حجم ساختمان طاقچه مارنان می‌ باشد. باید در نظر داشت ایجاد و ارتقای حس دعوت‌ کنندگی در ورودی سبب ایجاد حس مکان و حس تعلق در فضا می‌ شود.

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی این فضا که مبتنی بر مدرنیته و نوآوری است، بر سادگی و حفظ یکپارچگی بصری تاکید شده است. در جهت تقویت سادگی کانسپت، از به کارگیری متریال‌ های متنوع پرهیز شده است و استفاده از متریال‌ های سبک و روشن مانند رنگ‌ های سفید و آینه، مورد توجه قرار گرفته است.

ماهیت معماری فرم و فضاست و نور عنصری ضروری در آن است لذا عناصر نورپردازی با جزئیات دقیق اجرا شده است. طاقچه‌ مارنان در روح، کالبد و جزئیات خود تلاش کرده است تا بستری باشد برای تولید روایتی از مفهوم بنیادین ارتباط و مرز در معماری.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه‌ی آرمان جامعه معماران ایران

خانه‌ی آرمان | کامبیز اسکندرتبار

خانه‌ی آرمان ، کامبیز اسکندرتبار موقعیت: ایران، نور معمار مسئول: کامبیز اسکندرتبار تیم طراحی: عباس غلامی، علیرضا اسفندریاری، هیلدا تهرانی کارفرما: آرمان حسین‌زاده مجری: آرمان حسین‌زاده مهندس تاسیسات: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع تاسیسات: کولر اسپلیت و شوفاژ رادیاتور مهندس سازه: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع سازه: بتنی مساحت زمین:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »
بلو وینگز جامعه معماران ایران

بلو وینگز | زما آرکیتکس

بلووینگز ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: زما آرکیتکس مدیر پروژه: مونا بیکایی مدیر اجرا: مجتبی اسکندری همکاران اجرایی: سلمان طبسی، سارا عنبری کارفرما: آقای جلیل‌زاده مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع عکس: ۱۴۰۰ اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: ۱۲۰ متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
نگین جامعه معماران ایران

نگین | زما آرکیتکس

نگین ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: مونا بیکایی مدیر پروژه: مونا بیکایی همکار طراحی: شرکت معماری زما آرکیتکس مدیر اجرا: سلمان طبسی کنترل کیفی: ضیا مفاخر همکاران اجرایی: سارا عنبری، مریم شهرستانی، مارال وثوقی کارفرما: آقای میرحجازی مساحت زیربنا: ۱۳۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ادامه مطلب »
کتابفروشی انتشارات نگاه جامعه معماران ایران

کتاب فروشی انتشارات نگاه | دفتر طراحی امیرحسین تبریزی

خانه آجری کردان ، استودیو معماری کاوموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: امیرحسین تبریزیتیم طراحی: پریسا اله قلی، یحیی بصاممدیر اجرایی: بابک رئیس داناتیم اجرایی: آقای یوسفینظارت: یحیی بصامطراح سه بعدی: پریسا اله قلیگرافیک: نسترن دوستیکارفرما: بابک رئیس دانامساحت زمین: ۳۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۵ مترمربععکس: امید مهدی زادهاتمام پروژه: ۱۳۹۹اعتبار: شایسته کسب پلاک نقره ای، رویداد میزان معماری، فصلنامه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.