Search
Close this search box.
Search

ساختمان اداری-تجاری مدرن پلازا | توسعه پایدار هزاره سوم

ساختمان اداری-تجاری مدرن پلازا | توسعه پایدار هزاره سوم
موقعیت: ایران،تهران
معمار: توسعه پایدار هزاره سوم
تیم طراحی: بابک مظاهریون، علی اصغری، مهدی دانشور
طراحی سازه: بابک مظاهریون، پیمان شیخی
اجرا: بابک مظاهریون، علی اصغری
عکس: محمدحسن اتفاق
ساختمان اداری-تجاری مدرن پلازا

۱-مفاهیم کلیدی و الهام بخش

با توجه به شیب قابل ملاحظه جنوب به شمال تهران در این منطقه و عدم صدور مجوزهای بلند مرتبه سازی در پهنه های جنوبی سایت، این ساختمان در طبقات بالا از دید پانورامیک و نا محدودی بهره مند می باشد. بکار گیری شیشه در حجم وسیع در نمای جنوبی جهت بهره گیری از این پتانسیل در طبقات اداری می باشد.
طراحی یک ساختمان لندمارک در بافتی نسبتا یکنواخت و مسکونی که دسترسی اصلی آن از طریق اتوبان تامین می گردد از چالش های اصلی طراحی بوده است. سرعت بالای تردد در این اتوبان طراح را ملزم به رعایت مقیاس درست در ترسیم خطوط اصلی نما می کند.
بنابراین پیروی از خطوط و فرم هایی با ابعاد کوچک عملا بی معنی بود. با توجه به نیازهای ذکر شده حجم بنا کم کم از یک مکعب شیشه ای روتین تغییر کرده و با تقسیم کردن ساختمان به قسمت بالایی و پایینی و ایجاد تمایز از این طریق و همچین بکارگیری زوایای تیز گوشه و بیرون زدگی های حجمی سعی شد باعث خوانایی و تمایز بیشتر این لند مارکت از فواصل دور در مقیاس بزرگ تر شهری شود.

۲- مشکلات در طول طراحی و ساخت پروژه

تصمیم شهرداری منطقه برای ساخت پلی در گوشه جنوب پیش بینی نشده بود که می تواند جلوی طبقات اداری را بگیرد. این مشکل با افزایش ارتفاع طبقات اول تا سوم و تغییرات جزئی در نما برطرف شد. این چالش و ورودی ها را به روشی جالب طراحی کرده است. دسترسی به طبقه همکف تجاری و در مرحله دوم دسترسی از ضلع شمالی به طبقات اداری اختصاص داده شد. اختلافات زیاد در دو داستان متفاوت طراحی شده است.

۳- تکنیک های ساخت و ساز:
سازه این ساختمان به صورت بتن مسلح به شکل ویژه و مصالحی مانند شیشه است، چوب، ورق فلز و سیمان می توان نام برد. استفاده از خنک کننده چیلر با مارک بالا و سیستم های گرمایشی با سیستم خنک کننده و گرمایش جداگانه با نام تجاری MC MASTER.
یک منبع آب برای این ساختمان طراحی شده است که در صورت قطع آب تا یک هفته آب ساختمان را تأمین می کند. صرف نظر از کمبود ساخت و ساز، این ساختمان کاملاً با الزامات استاندارد طلای LEED مطابقت دارد.

۴- طراحان با توجه به درخواست کارفرما برای تقسیم طبقات اداری به ۴ واحد و داشتن حداکثر دید (از شمال و جنوب) تقسیم طبقات و ساخت پیکره بندی را شروع کردند. پیکره بندی فضایی بر شکل‌ گیری روابط فضایی منسجم در یک مجموعه برای رفع نیاز کاربران و آسایش و آرامش آن‌ ها تأکید دارد در حقیقت پیکره بندی فضایی خانه در یک منطقه می تواند الگوهای مختلف نشات گرفته از گذر زمان در یک منطقه را نشان دهد.
با وجود دو گذر در ضلع شمالی و جنوبی ملک و اختلاف ارتفاع حدود ۳ متری بین دو معبر- طراحی واحد تجاری با ارتفاع ۶ متر با ایجاد شکستگی در سقف طبقه همکف این ملک مورد توجه قرار گرفت.
به دلیل اینکه هر واحد دید شمال و جنوب را کامل داشته باشد برای هر واحد یک پاسیو جدا طراحی شده که دید شمال بهتر و یک پاسیو مرکزی هم برای لابی در نظر گرفته شد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
داروخانه دکتر پاکزاد جامعه معماران ایران

داروخانه دکتر پاکزاد | دفتر معماری انعکاس هنر

داروخانه دکتر پاکزاد ، یاسمین زعیمیان موقعیت: ایران، رشت، چهارراه گلسار، خیابان نواب، نبش بن‌بست مهر معمار مسئول: یاسمین زعیمیان تیم طراحی: مریم طاهری کارفرما: دکتر حسینی، دکتر پروانه مساحت: همکف 90 مترمربع، اول 70مترمربع جزئیات طبقات و کاربری آنها: طبقه همکف: فروش دارو و بهداشتی، طبقه اول: مدیریت، ساخت دارو، انبار هوشمند

ادامه مطلب »

شهر مزه | رضا اسلامی

شهر مزه | رضا اسلامی موقعیت: ایران ، ساری ، باغ سنگ معمار: رضا اسلامی سرپرست تیم طراحی: یاسمن صدیقی همکاران طراحی: عطیه ول یزاده، مینا جعفریان، امیر عباسپور سرپرست تیم اجرا: محمد اسلامی سه بعدی: مجتبی یعقوبی گرافیک: یاسر باهو مساحت زمین: 200 م ترمربع کارفرما: آقای اکبری تاریخ

ادامه مطلب »

تبدیل چاپخانه به فست فود | گروه معماری رخ

تبدیل چاپخانه به فست فود | گروه معماری رخ موقعیت: ایران ، تهران ، نارمک معماران:علی بهزادی ، مریم اطمینان مجری: گروه اجرایی رخ مدیر اجرایی: افشین یخچالیها کارفرما: مدیریت فست فود مرکن، مینایی مساحت: 400 متر مربع سبک: مینیمال تاریخ تکمیل پروژه: خرداد 1388 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »

خانه شماره 90 | گروه معماری هیچستان

خانه شماره 90 | گروه معماری هیچستان موقعیت: ایران، اصفهان معمار مسئول: محمد رمضانی مساحت ۱۰۰۰ مترمربع سال: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. کانسپت اصلی این پروژه یک حجم واحدی است

ادامه مطلب »

آپارتمان مسکونی شماره 3 | استودیو CAAT

آپارتمان مسکونی شماره 3 | استودیوCAAT  موقعیت: ایران، محلات معماران: مهدی کامپوزیا، هلنا قنبری مساحت: ۲۹۰ مترمربع سال: ۲۰۱۸ عکس: پرهام تقی اف هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. این پروژه در پیرامون

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.