Search
Close this search box.
Search

دفتر مرکزی آپارات | گروه معماری Qastic

دفتر مرکزی آپارات ، گروه معماری Qastic
موقعیت: ایران، تهران
طراحی: گروه معماری Qastic
تیم طراحی: مهدی علی بخشیان، رضا ضیاء، علیرضا شکوری، مریم لاله، امیرعلی علی بخشیان، Connor Van Cleave، علی ساسانیان، سروش ساسانیان

هماهنگ کننده و پیمانکار طراحی محلی پروژه: علیرضا شکوری مقدم
مشاوران طراحی: ناتانیل هدلی ، محمدرضا مجاهدی
مهندسی سازه: امیرحسین رئیس زاده
کارفرما: وب سایت ویدیویی آپارات، صبا ایده
مساحت: 600 متر مربع
عکس: استودیو سند
اتمام پروژه:  2016

دفتر مرکزی آپارات جامعه معماران ایران

مفهوم اولیه طراحی داخلی

مفهوم اولیه طراحی داخلی دفتر مرکزی آپارات (معروف به یوتیوب ایران) با دو سوال اساسی شکل گرفت. ابتدا ، ما تجزیه و تحلیل کردیم که چگونه می توانیم یک فضای باز را دوباره تعریف و ایجاد کنیم که باعث ایجاد همکاری مشترک بین کارکنان در یک ساختمان موجود می شود. دوم ، ما ایجاد فضاهای فرعی برای دفاتر مستقل کار کردیم که می توانند از تعاملات احتمالی از طریق مجموعه ای از مناطق مشترک به هم پیوسته در محیط دفتر استفاده کنند.

شکاف مفهومی

ایده ساخت یک ساختمان در یک ساختمان با گسترش شکاف بین راهروها و دفاتر مورد بررسی قرار می گیرد. مشابه خط ساحلی که زمین و دریا را به هم متصل می کند ، شکاف بین راهرو و اداره محل اکتشافات طراحی Qastic است. با کاوش و گسترش این شکاف، طراحی و ساخت پل‌ها، حفره‌های دوبلند، کارگاه‌ها و حفره‌های مشارکتی، جلوه پویایی دوبلندی را به فضای آپارات آورد. در نتیجه شفافیت ایجاد شده توسط خلأها ، مکالمات بین کارکنان در طبقات بالا و پایین با کارآیی بیشتری در طول ساعات کار اتفاق می افتد. دیوارهای شیشه ای فرصت هایی را برای تمام 75 ایستگاه کاری فراهم می کند تا از نور طبیعی و گردش در کل فضای دو طبقه 600 متر مربع استفاده کنند.

دفتر مرکزی آپارات جامعه معماران ایران

هندسه

هندسه متعامد چیدمان دفتر با یک رویداد که در مرکز دفتر اتفاق می افتد قطع می شود. این رویداد پله های مرکزی اصلی است که نه تنها به عنوان یک عنصر عمودی بین طبقات عمل می کند – بلکه به عنوان یک سالن نیمه تئاتر داخلی با صندلی است که به کارمندان اجازه می دهد جمع شوند، معاشرت کنند و گاهی اوقات فیلم های پیش بینی شده را تماشا کنند. ساختار پلکانی که بر روی دو تیر فولادی قرار گرفته است، فضایی مشخص و نیمه شفاف را برای یک کافه واقع در سطح زیرزمینی فراهم می کند.

این فضای کافه با محو کردن مرزهایش، با منظره بالایی دفاتر راهرو ادغام می شود. چارچوب با استفاده از آجر کاشی کاری 30×5 سانتی متری، ورودی اصلی را از طریق پلکان نیمه عمودی و افقی خود متصل می کند و ورودی را به طور یکپارچه به آخرین دیوار طبقه دوم متصل می کند.دیدن کاشی‌های آجری بسیار نزدیک و دور در یک پرسپکتیو یک نقطه‌ای، لحظه ورودی درک شده را گسترش می‌دهد و به فضا اجازه می‌دهد بزرگ‌تر از واقعیت خود بخواند.

با الهام از طراحی مدولار لوکوربوزیه از قد و تناسب انسان. این پله با دقت بسیاری از عملکردها و کاربردهای ارگونومیک مانند نشستن، ایستادن، تکیه دادن و چمباتمه زدن را پیشنهاد می کند. این سازه فولادی از فناوری برش پلاسما برای ایجاد رایزرهای فولادی با ضخامت 5 میلی متر استفاده می کند. نوارهای فولادی 5 میلی متری با استفاده از انحنای این رایزرها روی انحنای بلند کننده ها قرار می گیرند و یک سطح فولادی سازه ای منسجم ایجاد می کنند. با تقاطع با دو تیر اصلی، رایزرها بارها را از یک فضای پرترافیک منتقل می کنند که ممکن است برای ارتباطات روزانه بین طبقه و همچنین جمع آوری 50-70 نفر، ارائه یا جلسات اداری کامل استفاده شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
خردسرای فردوسی، فربد مهراز

خردسرای فردوسی | فربد مهراز

خردسرای فردوسی | فربد مهراز موقعیت: ایران، مشهد معمار: فربد مهراز گروه طراحی: محمد محمدزاده، زینب عمران، حسین محمدزاده، نرگس صمدی، نسترن تیلیمی، نوشین محمدی سال: 1399 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

ویلای جنت | گروه معماری آربا

ویلای جنت | گروه معماری آربا موقعیت: ایران، تهران، شهرک غرب معمار: آرین جواهری مساحت: ۶۶۰ مترمربع سال: ۲۰۱۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. پروژه ی حاضر شامل بازسازی خانه ای است

ادامه مطلب »

ساختمان اداری سنگ نرم | سینا مصطفوی

ساختمان اداری سنگ نرم | سینا مصطفوی موقعیت: ایران، تهران معمار: سینا مصطفوی تیم طراحی: بنفشه درویش ، حمید خاکی، محسن نوری، اشکان رضایی، نیوشا زریباف، کِن چِن (Ken Chen)، گو زی (Guo Xi) سال آغاز پروژه: ۱۳۹۳ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷ مساحت:  ۱۰۰۰ مترمربع طراحی سازه: امین نکوئیان تاسیسات

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی قاب | دفتر معماری ویرافرم

ساختمان مسکونی قاب | دفتر معماری ویرافرم موقعیت: ایران، قم معمار: رضا جعفری مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع عکس: علی اسماعیلی سال: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. در این پروژه، چالش اصلی طراحان

ادامه مطلب »

ویلای دیدار | دفتر معماری ایده همساز

ویلای دیدار دفتر معماری ایده همساز معماری ویلای دیدار | دفتر معماری ایده همسازموقعیت: ایران، البرزمعمار: رئوف قاسمیمساحت زیربنا: ۳۱۰ مترمربعسال:  ۱۴۰۰عکس: دفتر معماری ایده همساز هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. ویلای

ادامه مطلب »

ساختمان روشنای ایوان | آریا بیات مختاری

ساختمان روشنای ایوان | آریا بیات مختاری موقعیت: ایران، تهران معمار: آریا بیات مختاری تیم طراحی: محسن میردوست طراحی نقشه های فاز دو: آریا بیات، محسن میردوست مساحت زیربنا: ۲۰۹۰ متر مربع طراحی و دکوراسیون داخلی: ایوان مهرازی پایدار اجرای پروژه: ایوان مهرازی پایدار طراحی سازه: مصطفی فریدونی اجرای سازه: کیوان احزن سال:

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.