دفترکار و شوروم کارخانه بتن آپتوس | دفتر هوبا طرح

دفترکار و شوروم کارخانه بتن آپتوس | دفتر هوبا طرح
موقعیت: ایران، کرج
معمار مسئول: هومن بالازاده
معماری: دفتر هوبا طرح
گروه طراحی: دفتر هوبا طرح
مدیر پروژه: سعید فرشباف
مدیر سازه: رسول اژدری
اجرا: احسان لسانی
مساحت: ۳۲۰ مترمربع
سال: ۱۳۹۹
عکس: پرهام تقی اف، محمدحسن اتفاق

پروژه ی حاضر شامل طراحی بخش بیرونی و داخلی شوروم و همچنین بخش اداری کارخانه تولید بلوک بتونی آپتوس می باشد که در حومه کرج قرار دارد. روند طراحی با در نظر گرفتن مقابله دائمی و پیوسته بین گونه های مختلف ساخت و ساز در حومه شهر آغاز شد. این مقابله به طور عمده میان بناهای صنعتی، کشاورزی و مسکونی نامناسب صورت می گیرد. در چنین مقابله هایی معمولا برنده ساختمان های مسکونی با گرید پایین است و مغلوب همواره چشم انداز و مزارع کشاورزی هستند که تخریب می شوند تا جای آنها ساختمان های متراکم و کم کیفیت قرار گیرند.
معیارهای اصلی طراحی این پروژه ایجاد یک الگوی غالب بین فضای سبز و محیط ساخته شده بود. مسئله دیگر در مورد تحولات حومه، ارائه راه حل های ساخت و ساز با هزینه ی مقرون به صرفه است که با آخرین استانداردها نیز مطابقت داشته باشد.
با توجه به تمایل به صرفه جویی در هزینه، تصمیم بر این شد که لایه های فینیشینگ در کل فضای داخلی و خارجی ساختمان حذف گشته و از بلوک های بتونی شرکت به عنوان تنها متریال تشکیل دهنده کامل حجم ساختمان استفاده شود.
بر اساس معیارهای طراحی اولیه، حجم ساختمان ایجاد شده همزمان نمای بیرونی و داخلی را تشکیل می دهد. به جای ایجاد یک “جعبه” عظیم احاطه شده توسط سبز، تصمیم گرفته شد که حجم را به باکس های کوچکتر تقسیم کنند که مستقل باشند و براساس عملکرد آنها تعریف شوند. وُیدهای ایجاد شده بین باکس ها، فضای سبز را به داخل ساختمان وارد می کنند.
یک رابطه لایه ای بین فضای داخلی و خارجی از طریق شفافیت بین جعبه ها شکل گرفت. محدود کردن مصالح ساختمانی به یک بلوک منفرد، درک فضای خارجی را افزایش می دهد و کیفیت متفاوتی از نور طبیعی را در طول روز ایجاد می کند.
در نهایت باید افزود که تعدادی دیگر از تولیدکنندگان بلوک های بتونی در همسایگی کارخانه آپتوس وجود دارد. این پروژه می تواندست الگوی ساده ای را برای این بافت شهری تعریف کند که نه تنها از نظر هزینه مقرون به صرفه است، بلکه رابطه بین محیط ساخته شده و فضای سبز را نیز افزایش می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه