Search
Close this search box.
Search

خانه 32 الف | دفتر طرح مانا

خانه 32 الف | دفتر طرح مانا
موقعیت: ایران، شیراز
معماران: پریسا و حمیدرضا محمدی، لیلا و علی شکرالهی
تیم طراحی: محمدمهدی ثابت، فاطمه درخشانیان، کیانوش کمالی
مساحت کل: ۲۰۰۰ مترمربع
مساحت زیربنا: ۸۰۰ مترمربع
عکس: پرهام تقی اف
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸

طراحان پیکره بندی فضایی این ساختمان مسکونی را با در نظر گرفتن نیازهای فضایی و رفتاری کارفرما، شرایط جغرافیایی منطقه و به علاوه با استفاده از انرژی خورشیدی شکل دادند.

_ طراحان ابتدا سطح زیربنای بخش های موردنیاز در برنامه فیزیکی را به شکل دوحجم اصلی شکل دادند. این دو حجم شامل فضاهای خصوصی و فضاهای عمومی می باشد.

_ حجمی که فضاهای عمومی را در بر گرفته دارای چرخشی نسبت به محور زمین به سمت جنوب می باشد. این امر باعث ایجاد فضای میانی مابین دو حجم و به علاوه موجب گسترش حداکثری جبهه ی جنوبی به منظور استفاده از نور و چشم‌انداز زمین شد.

_ فضای باز میانی بین دو حجم ساختمان به اندازه ارتفاع یک طبقه ی کامل به صورت فرو رفته در زمین محوطه ایجاد شد. طراحان در این بخش استخر را قرار دادند. بدین ترتیب با توجه به قرارگیری ساختمان های مجاور، حریم خصوصی در این بخش محفوظ بوده و حداقل میزان دید از اطراف به استخر و محیط پیرامون آن وجود دارد. وجود آب در این بخش از ساختمان مانند سایه اندازیِ جداره ها بوده و منجر به تلطیف فضا و آسایش حرارتی می شود و قرارگیری فضای دورهمی خانواده در جوار آن، فضایی صمیمی و دنج را برای کاربران ایجاد کرده است.

_ طراحان با در نظر داشتن سایه اندازها، تراس های اصلی و فرعی، حجم سازی جداره های دو پوسته، چشم انداز محیط اطراف و وجود درختان قدیمی در سایت پروژه و به علاوه چیدمان بخش های مورد نیاز برای خالی کردن حجم ساختمان و پیکره کلی به نتیجه ای کلی رسیدند.

_ آن ها در فضاهای خالی موجود در جوار ورودی، میان دو فضای خصوصی اتاق های خواب و دیگر فضاها یک راه پله ای مدور قرار داده اند. وجود یک وُید مابین طبقه ی همکف و اول در فضای عمومی موجب بسط فضایی، شفافیت و گشودگی زاویه دید در وجوه مختلف و به علاوه باعث ایجاد پیوستگی فضای بیرون با درون بنا گشته است.

این وُید با ایوان اصلی بنا در طبقه ی اول در ارتباط است. در این طبقه سالن پذیرایی خصوصی بواسطه ی پلی که از میان وُید عبور می کند به ایوان وصل می شود. این امر موجب ایجاد یکپارچگی در داخل و بیرون ساختمان می شود. در این بخش (نشیمن خصوصی و وُید) طراحان یک کتابخانه را تعبیه کرده اند که دارای پنجره ی شمالی بوده و دید های مختلفی به وجه جنوبی ساختمان دارد.

_ از ایده های مهم و اساسی برای رسیدن به طرح نهایی پروژه می توان به چندلایه بودن نمای ساختمان، ابعاد و موقعیت قرارگیری پنجره ها در نمای ساختمان، فشردگی احجام بنا و همچنین سایه اندازی بر سطح نما در راستای کنترل نور و تهویه ی طبیعی و به علاوه نور خورشید اشاره کرد. سطوح گسترده ای از نمای ساختمان به شکل دو پوسته ای اجرا شد. این خود افزون بر جنبه های زیبا شناختی در نما و ارتباط بصری باعث فراهم آمدن آسایش حرارتی و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

طراحان از شیشه های V-Cool را برای نمای انتخاب کردند. بدین صورت به طور همزمان انتقال انرژی و تابش کنترل شده و موجب کاهش مصرف انرژی گشته و در مقابل روشنایی و دید ساختمان افزایش می یابد.

در مجموع باید گفت در طراحی و ساخت این بنای مسکونی طراحان سعی بر این داشتند تا جزئیات مختلفی را برای تمامی بخش های ساختمان ارائه دهند تا ساختمان عمر مفید و طولانی تری داشته باشد و بدین ترتیب هزینه های نگهداری و مراقبت از آن را کاهش دهند.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.