Search
Close this search box.
Search

خانه کنسول | امین حقیقت گو

خانه کنسول | امین حقیقت گو
معمار: امین حقیقت گو
موقعیت: ایران، تهران ،  مُشا
سازنده: امین حقیقت گو، میلاد احمدیان
عکس: محمدحسن اتفاق
سال: ۱۴۰۰

معماری خانه کنسول در مشای دماوند در ٦٠ كيلومتري تهران و در ارتفاع ٢٤٠٠ متري وأقع شده كه زمستان هاي سخت و سنگيني دارد. مساحت زمين در حدود ٦٠٠ متر مربع در ابعاد ٢٠ در ٣٠ متر با شيب ٢٠ درصدي مي باشد. طراحان با توجه به شرايط و ويژگي هاي اشاره شده با شرايط سخت و پيچيده اي مواجه بودند و تمام تلاش خود را براي بهره مندي از فضاهاي موجود زمين در جهت براوردن خواسته هاي كارفرما بكار گرفته و در اين راستا تصميم گرفتند تا زمين را به سه قسمت تقسيم كنند.

بر اين مبنا آن ها يك زيرزمين براي سرگرمي طراحي كردند، متشكل از جكوزي و بار كه مستقيما به فضاي باز راه دارد. در اين فضاي باز استخر آب گرم ، آتشكده و همينطور يك منطقه چند منظوره وجود دارد. طبقه همكف براي قسمت خصوصي در نظر گرفته شده كه در دو حجم طراحي كردند. يكي اتاق خواب مستر كارفرما و در حجم بزرگتر براي ورودي و اتاق خواب هاي مهمان. براي داشتن فضاهاي بيشتر در اين طبقه تصميم گرفتند كه در قسمت جنوبي به اين دو حجم اضافه كرده و با چرخش ٣٠ درجه در قسمت غربي، يك اتاق خواب اضافه كنيم. به علاوه با اين كار مي توانستند اتاق خواب مستر بزرگتري داشته باشند. همچنين بدنبال اين تغيير حجم در طبقه همكف، محوطه آتشكده و قسمتي از استخر آبگرم را پوشش دادند كه براي استفاده در زمستان كاربردي است. در نهايت قسمتي از شمال حجم بزرگتر را به سمت شرق جا به جا كردند تا يك حجم سوم كوچكتر جهت استفاده پاركينگ ايجاد شده و همينطور در غرب اين حجم فضاي ورودي شكل بگيرد.

 

طبقه اول براي فضاي نشيمن، آشپزخانه و غذاخوري در نظر گرفته شده و از دو حجم تشكيل مي شود. يك حجم براي فضاي نشيمن و ديگري براي آشپزخانه و فضاي نهارخوري. اين دو حجم را عمود بر طبقه همكف قرار دادند تا از افزايش حجم هاي طبقه پايين استفاده مضاعف شده و دو تراس بزرگ ايجاد گردد.


فضاي نشيمن را بالاترين سطح در نظر گرفتند تا چشم انداز بهتري از منظره اطراف داشته باشند. اين كانسپت به طراحان كمك كرد تا بدنبال براوردن خواسته هاي كارفرما، فضاي بيشتري در داخل ويلا و همينطور در فضاي باز داشته باشند. بهترين كاري كه مي توانست ساختار ويلا را با كوه هاي اطراف هماهنگ كند، ايجاد اختلاف سطح عمودي و افقي در طبقات بود و البته اين اختلاف سطح امتياز ديگري هم داشت و آن زهكشي جهت آب باران بود.

در نهايت هم تصميم گرفتند كه رنگ كل ويلا سفيد باشد تا در زمستان در برف پنهان شده و در تابستان تبديل به جلوه اي خاص شود و در آخر سطوح شيشه اي، در ابعاد بزرگ در نظر گرفته شد تا چشم انداز زيباي كوه هاي اطراف تحسين شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.