خانه کرشمه | شرکت طرح و ساخت پادرا

خانه کرشمه | شرکت طرح و ساخت پادرا
موقعیت: ایران ، کاشان
معمار: سیدمحمدامین دارویٔی
مساحت زیربنا: ۳۱۱ مترمربع
مساحت زمین: ۴۴۳ مترمربع
سال ساخت: ۱۳۹۷-۱۳۹۸
همکاران طراحی : کامیار طلوع بهبود، مریم گلباز، مصطفی لهراسبی، منیرالسادات راستاد، ریحانه خسروی، فرهنگ ملک
اجرا: گروه ساختمانی ملک
طراحی سازه: حمید ملکی پور
تاسیسات برقی و مکانیکی: مهندسین مشاور علی عباس زاده
سرپرست اجرا: محمد ملکی پور
نظارت بر اجرا: سیدمحمدامین دارویٔی
گرافیک: عادله میرموسوی

در طرح خانه کرشـمه نمای اصلی به ۴ ستون آجری تبدیل شده است، ۴ ستون آجرین طنــاز و ایده کلی نما نیز در هماهنگی با محیط و مشخصاً نمای همسایگی خانه؛ نمای خانه همسایه ترکیبی است از تیغه‌های سنگی سفید که با فلاشینگ‌هایی تیره، خط آسمان آن تقویت شده است مشابه خط آسمان خانه طباطبایی‌ها، عروس خانه های ایران.

در طبیعت حاشیه کویری کاشان، نرمی باد که در تن احساس میکنی در کنار تیزی خارها و سنگها که به چشم میبینی همزمان ادراک می شوند… تضادی دوست داشتنی.این احساس که بادهای حاشیه کویری منطقه که به جهت گرما حتی نسیمی از آنها با تمام وجود حس می‌شوند احجام آجرین نما را تحت تاثیر خود قرار داده اند. اجرها طنازانه روی هم لغزیده‌اند و در باد رها شده اند…چون لباس طنازان در مینیاتورهای ایرانی.

ساده و آجری؛ اولین کلماتی بود که کارفرما در بیان خواسته هایش بیان کرد و چه خوب که معماری گذشته این سرزمین نیز دارای چنین ویژگی هایی است.
در طراحی خانه کرشـمه «طبیعت» منبع اصلی الهام بود و ما به دنبال دمیدن «حسی از مکان پروژه» در کالبد طرح بودیم؛ طبیعت بکر و بدیع حاشیه کویری کاشان: شگرف، قدرتمند و به شدت تاثیرگذارند.

در خانه کرشـمه گویی باد کل فرم را تحت تاثیر قرار داده (مانند بخش‌هایی از نما) و گاه همان‌گونه که سنگها را می ساید و باخود می برد -چون استادکاران آجرتراش- بخش‌هایی را تراشیده و نرم کرده (مانند لبه باغچه‌ها)‎
دیوارهای کنار درب حیاط و در محور آن درب اصلی ورود به ساختمان نیز گویی تحت وزش باد شکافته‌اند و باد را به آغوش گرفته‌اند… معماری بسان ترجمه‌ای از طبیعت

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

یکبار برای همیشه با حساب گوگل خود وارد شوید!

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پنل کاربری شما

علاقه‌مندی ها

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

پروفایل کاربری

ارسال پروژه

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه