Search
Close this search box.
Search

خانه چهارگاه | گروه معماری بن آرک

خانه چهارگاه | گروه معماری بن آرک
موقعیت: ایران، مشا
معمار: بهزاد اتابکی، پرشیا قره گوزلو
تیم طراحی: یاسمن لشگری، گلشن نریمانی
مساحت: ۵۵۵ مترمربع
ترسیم و ارائه: پارسا خادمی، مریم هنرور، منا لاهوتی
سازه: بهرنگ بنی آدم
مدیر پروژه: رضا فرحبخش
سال: ۱۳۹۹
عکس: محمدحسن اتفاق، آرک متال

واژه “چهارگاه” در زبان فارسی ترکیبی از دو واژه “چهار” و “گاه: به معنای زمان و دوره” و  همچنین به معنای “مکان” نیز می باشد. از این رو طراحان در این پروژه “گاه” را “سلسله یا مرحله” معنی کردند. بنابراین، شرح پروژه و فرآیند طراحی در “چهار” “سلسله یا مرحله” شکل گرفت که به شرح زیر می باشد:

مرحله اول:
موقعیت کوهستانی “مشا” به عنوان یک “باغ-شهر” در کوهپایه دماوند که دارای تابستان های دلپذیر، اما زمستان های سرد و خشن است، ایده اصلی طراحی را شکل داد و طراحان را به استفاده یک پوشش فلزی یکپارچه / همگن سوق داد. متریالی که سالها در معماری بومی منطقه مورد استفاده قرار گرفته است. در ارتفاعات شرقی این پوشش از قلب خانه به سمت درختان سپیدار بلند باغ باز شده است، در حالی که ارتفاعات غربی برای محافظت از آن در برابر باران و باد و طوفان فصلی غربی کاملاً بسته است.

مرحله دوم:
بر اساس برنامه ریزی طراحی، لبه پشت بام به شکل نمونه های اولیه سقف های شیب دار محلی، از محور متقارن مرکزی آن به یک موقعیت مورب تغییر شکل داده و باعث می شود تا چشم انداز دوردست در قسمت جنوب و جنوب شرقی و همچنین کوه های مرتفع شمالی نمایان شود. همزمان با آن، لبه ی مورب به سمت داخل انحنا یافته تا فضاهای مختلفی را در داخل ساختمان ایجاد کند.

مرحله سوم:
با توجه به نیازهای پروژه و برنامه ریزی، طراحان خانه را در دو فضای مستقل طراحی کرده اند:
فضای اول شامل طبقه ی همکف بود که به باغچه جنوبی متصل شده و فضای بعدی یک سالن دوبلکس در طبقه ی بالا بود که فضای داخلی را به چشم انداز اطراف متصل می سازد و به عنوان اصلی ترین مکان برای استراحت، پخت و پز و زندگی طراحی شده است.

مرحله چهارم:
سرانجام، ارتباط بین پوسته و هسته ساختمان منجر به سازش به شکل گرفتن یک هندسه ی اغراق آمیزی می شود که در روابط متقابل هسته و پوسته یکپارچه و مداوم آشکار می شود. در نتیجه، خانه مطابق با طرح باغ در جهت شمال – جنوب قرار می گیرد. علاوه بر این، شفافیت نمای جنوبی اجازه می دهد تا نور طبیعی به داخل ساختمان بتابد و به علاوه افراد از زیبایی فضای اطراف ( تابستان های سرسبز و مناظر برفی زمستان) بهره ببرند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای بافتار | دفتر معماری اول

ویلای بافتار | دفتر معماری اول موقعیت: ایران، البرز معمار: علی کاظمی طراح سازه: اکبر ترکاشوند گرافیک و ارائه : فاطمه بنایی مساحت کل: ۱۲۵۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۴۵۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق سال آغاز پروژه: ۱۳۹۸ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح

ادامه مطلب »

ویلای کوهسار | گروه طرح و ساخت ازنو

ویلای کوهسار | گروه طرح و ساخت ازنو موقعیت: ایران ، کرج ، کوهسار معماران: احسان توسلی، سولماز تاتاری تیم طراحی: زهرا جعفری، مرضیه دهقان، نیلا شاه محمدی، رعنا قمرصورت کارفرما: مهندس مجدالحسینی اجرا: گروه طرح و ساخت ازنو عکس: علی دقیق تاریخ شروع پروژه: ۱۳۹۶ تاریخ اتمام پروژه:1397 زیربنا:

ادامه مطلب »

خانه آجر بافت | علیرضا مشهدی میرزا

خانه آجر بافت | علیرضا مشهدی میرزا موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان جیحون معمار: علیرضا مشهدی میرزا سال ساخت: 2011 این پروژه در فستیوال خانه های معماری سال 2012 شرکت داشت و برنده مجله معمار نیز بود. هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »

دفتر مرکزی اوج | استودیو معماری هرندی و هرندی

دفتر مرکزی اوج | استودیو معماری هرندی و هرندی معماران: مهدی هرندی ، هما هرندی ، نیکو زیبایی فریمانی موقعیت: ایران ، تهران اجرا: محمد آریازاد مساحت زمین: ۳۰۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۷۶۰ مترمربع سال: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
دفتر قبادیان، استودیو پرشین گاردن

دفتر قبادیان | استودیو پرشین گاردن

دفتر قبادیان | استودیو پرشین گاردن موقعیت: تهران، ایران معماران: مهسا مجیدی، پانته آ پرهامی نقشه کشی و طراحی جزئیات: مینا نبوی، کتی تهرانی سرپرست سایت: کامران نقی، محسن محمدی مساحت : 280 مترمربع سال: 2022 عکس: استودیو دید هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه

ادامه مطلب »

ساختمان نظام مهندسی استان قزوین | علیرضا تغابنی

ساختمان نظام مهندسی استان قزوین | علیرضا تغابنی موقعیت: ایران ، قزوین معماران: علیرضا تغابنی، پریسا علی محمدی متراژ بنا: ۲۵۰۰ متر مربع سال اتمام پروژه: 2009 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.