خانه قصردشت | دفتر طراحی استاک

خانه قصردشت | دفتر طراحی استاک
موقعیت: ایران ، شیراز
معماری و نظارت: علی سوداگران
طراحی داخلی: نازنین کازرونیان
مجری: محمد فیروزی
کارفرما: کامران مظفریان
سال طراحی و اجرا: ۱۳۸۷

این خانه برای یک خانواده‌ی ۴ نفره در منطقه قصردشت شیراز و در یک زمین ۵۰۰ متر مربعی طراحی و ساخته شد. در طبقه‌ی همکف، فضاهای عمومی از قبیل اتاق مهمان، آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی قرار گرفت و فضاهای خصوصی شامل اتاق‌های خواب و نشیمن خصوصی، به طبقه‌ی اول و همچنین فضای ورزشی، استخر و سرایداری به طبقه‌ی زیر زمین انتقال یافت.
چالش اصلی در طراحی این خانه، اولویت دادن به روابط و عملکرد فضاها بود؛ به‌گونه‌ای که هر فضا، مستقل و کاملاً تعریف‌شده باشد و در عین حال، این مرز بندی با کمترین دیوارها تعریف گردد تا ضمن ایجاد وسعت دید و تنوع فضایی، حریم فضاها و تناسباتشان، محیطی امن و دنج را فراهم نمایند.
به علت قرارگیری پلاک ساختمان در انتهای کوچه، چرخش ۴۵ درجه‌ی ورودی، امکان دسترسی و دید مناسب‌تری را برای ورود به خانه فراهم ساخت و فضای باقی‌مانده از این چرخش به پارکینگ اختصاص یافت.
نکته‌ی دوم در طراحی این خانه، سلسله مراتب دسترسی و حریم است که با چرخش ورودی، این امر نیز امکان‌پذیر شد و فضاها با کمترین دیوار‌گذاری و مانع بصری تعریف شدند.


در طبقه‌ی همکف، آشپزخانه، میز غذاخوری خصوصی، نشیمن خصوصی و بالکن، چهار فضایی هستند که به‌صورت متوالی در امتداد یکدیگر قرار گرفته‌اند. خانواده، اکثر زمان مفید خود را در این فضاها سپری می‌کند. ارتباط نزدیکِ میان آنها، محیطی با تناسبات مناسب و دنج ایجاد کرد که با وجود باز بودن آشپزخانه به نشیمن، هیچ دیدی از سوی فضای عمومی به آنجا وجود ندارد.
در جبهه‌ی جنوبی طبقه‌ی اول، ۳ اتاق خواب طراحی شده است. شکافی به عرض ۲ متر اتاق‌های کودکان را از والدین جدا می‌کند تا امتداد ایده‌ی حریم‌ها حتا در فضای خصوصی نیز مشخص گردد. همچنین این شکاف، امکان ورود نور به فضاهای میانی و ارتباط بصری میان دو طبقه و دید به فضای سبز را آسان می‌سازد. در این شکاف، پله‌ی دسترس، دودکش شومینه و چراغ‌های آویز به عنوان الِمان­هایی، در زیر تابش آفتاب خودنمایی می­کنند. امتداد این شکاف در نمای خارج ساختمان به یک آب‌نما ختم می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه