خانه دو پوسته ای | رضا دانشمیر

خانه دو پوسته ای | رضا دانشمیر
موقعیت: ایران ، تهران ، لواسان
معمار: رضا دانشمیر
همکاران طراحی: فرشید رفیعی، ایمان دانشورنژاد
سازه: بهرنگ بنی‌آدم
تأسیسات: فرامرز افشاریان
برق: محمود البرزی
اجرا: بهرنگ بنی‌آدم، پیام گل‌افشان
کارفرما: حسین شیخ‌زاده
مساحت: ۶۰۰ مترمربع
مساحت سایت: ۱۱۵۰ مترمربع
سال ساخت: ۱۳۷۹

سایت این پروژه در زمینی به ابعاد ۵۰×۲۳ متر در یک شهرک ویلایی منطقه‌ی لواسان واقع شده است. این خانه یکی از نخستین بناهای ساخته‌شده در این شهرک بوده و به همین دلیل، فضاهای پیرامون آن هنوز در دست ساخت است.
محیط طبیعی بکر به ساکنان امکان می‌دهد از چشم‌اندازهای زیبا و متنوعی بهره‌مند شوند، از کوه‌های واقع در شمال گرفته تا دشت‌های سرسبز در جنوب.
استراتژی اصلی در طراحی عبارت بود از ایجاد رابطه‌ای دوسویه میان پروژه و محیط اطراف و درآمیختن بنا در محیط. بر طبق قواعد ساخت‌وساز در لواسان، بنا می‌بایست در یک طرف زمین ساخته می‌شد و سمت دیگر به فضای سبز سرباز اختصاص می‌یافت. با در نظر گرفتن این مسئله و به منظور ایجاد یکپارچگی و پیوستگی میان فضای درونی ساختمان و فضای باز بیرونی، سطح شفافی طراحی شد که ساختمان را پوشانده و در برمی‌گیرد، به گونه‌ای که شکاف میان این سطح و ساختمان، امکان ایجاد ارتباط فضای سبز و فضای درونی ساختمان را فراهم می‌کند. این پوشش دارای مسیر پیوسته‌ای است که از طریق شیبراه و پلکان تا فضای باز و ایوان طبقه‌ی اول امتداد می‌یابد و سپس از طریق یک پلکان داخلی به طبقه‌ی همکف و زیرزمین می‌رسد و مسیر دسترسی پویا و ممتدی را به وجود می‌آورد.
این مسیر دسترسی یک حلقه‌ی به‌هم‌پیوسته است. با حرکت در این حلقه ساکنان خانه چشم‌اندازهای زیبا و متنوعی در اختیار خواهند داشت. حلقه نه‌تنها فرصتی برای لذت بردن از مناظر رنگارنگ پیرامون فراهم می‌آورد، بلکه خود به منظره‌ی تازه‌ای برای خانه تبدیل می‌شود.
سازه‌ی پروژه از جنس فولاد است و تأسیسات آن به صورت پکیج‌هایی برای اتاق‌خواب‌ها و فضاهای عمومی تعبیه شده که در عین حال کف فضاهای ورزشی و استخر را نیز گرم می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه