خانه دربند | شرکت مشاور شاخه تجربی معماری کلانشهر

خانه دربند | شرکت مشاور شاخه تجربی معماری کلانشهر
موقعیت: ایران، تهران
معمار: آرش مظفری
تـیـم طـراحـی: مـیـلـاد صـالـحـی واثـق، عقیـل بهرا، بـابـک راشـدی، زهـرا سـادات رحـمـتـی، فرهاد مینایی، علی حاج غلامیان، مریم شریفی، ایمان دانشور‌نژاد، مهراد علی محمدی، سیاوش حبیبی، نگین یزدانی، نینا میر‌محمدی، بهناز خانی، نسترن کیا
مساحت زمین: ۳۰۵ مترمربع
مساحت زیربنا: ۱۶۵۰ مترمربع
اجرا: محمد‌مهدی حسینی ریوندی
طراحی سازه: داریوش زارعی، محمد‌جواد حمیدیا، کیارش محتشم دولتشاهی
تأسیسات: ایمان ایل بیگی، عبدالرضا نیکوسخن
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۳
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶
عکس: فرشید نصر‌آبادی

این پروژه در خیابانی کوهستانی و شیب دار در بالای منطقه ی دربند در شمال تهران قرار گرفته است. با توجه به موقعیت قرارگیری سایت، این خانه بر تهران مشرف می باشد. همانطور که تیم طراحی شرح می دهد، پروژه ی حاضر  برایندی از داشته ها و فیزیک سایت چون شیب، دسترسی، همسایگی، چشم انداز و دید، موقعیت قرارگیری در شهر تهران، قوانین و ضوابط شهرداری و همچنین نقد معماری تهران می باشد.

در این آپارتمان مسکونی، از تمام ابعاد و زوایا می توان چشم انداز متفاوتی از تهران را تجربه کرد، به عبارتی می توان گفت این پروژه همچون بامی است برفراز شهر تهران. هر یک از پنجره‌ ها دارای شخصیت منحصر به فرد خود می باشد. وجود این گونه تنوع در منظر به تعدد شکل و ابعاد و موقعیت قرارگیری پنجره ها انتزاع یافته است.

آپارتمان دربند بر سطح تپه ای بنا شده که دارای اختلافی حدود ۱۲ متر در شمال و جنوب سایت می باشد. طراحان با بهانه ی تأکید همراه با دسترسی با دید و چشم انداز شهر تهران، تراز لابی را خالی ساخته و سعی بر این داشتند تا امتداد بصری گذر شمالی از میان بنا عبور کرده و دید گذر شمالی به شهر و دید جنوب به کوه حفظ ساختند. افزون بر این موضوع، یکی از ویژگی های شاخص سایت، شیب تند گذر مجاور سایت بود؛ راه حل این مسأله به یکی از دیاگرام های شکل‌گیری پروژه تبدیل شد. شیبِ راه به زیر ساختمان باز شده و لابی و دسترسی اصلی به ساختمان در این بخش قرار گرفته است. شفاف سازی این بخش، بنا را از زمین جدا کرده و لابی شفاف پروژه بر شهر تهران بنا گشت.

از پایه و اساس های اصلی در طراحی این پروژه، نقش ضوابط شهرداری و به علاوه نقد آن بود. تأثیر‌گذاری تعداد پارکینگ بر سازه ی ساختمان، ابعاد دهانه ها و تعداد واحدها، ضوابط بیرون زدگی ها و دو متر پی ‌آمدگی پس از شصت درصد، تعیین تراز صفر جهت دسترسی به تراز همکف مجموعا در ایجاد فرم نهایی حجم آپارتمان دربند به چالش کشیده شد که در  فرم نهایی این مجموعه به چشم می ‌آیند. بیرون زدگی احجام، جلوه ای متفاوت به نمای این ساختمان افزوده. همچنین با تأکید بر شیب زمین و انتخاب نقطه ی صفر مناسب برای تراز همکف، ساختمان بالاتر از هر ترازی نسبت به تهرانی که ما می شناسیم قرار دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه