خانه‌ی شماره‌ی 75 | معماران پوست سوم

خانه‌ی شماره‌ی 75 ، معماران پوست سوم
موقعیت: ایران، کرج، شهرک زیبادشت مرکزی
معماران: سمانه قاسمپور، امیر قاسمپور
همکار طراحی: عاطفه سلیمانی
طراحی و معماری داخلی: سمانه قاسمپور، امیر قاسمپور
مجری: گروه ساخت دومان (فرزین خسروطبع)
کارفرما: امیرحسین کشاورز
محاسبات سازه: بهرنگ بنی‌آدم‌، علی کرمی
مشاور و مهندس مکانیک: روژه ساطوریانس، ایمان ایل بیگی، میلاد جلیلی‌نیا
مشاور و مهندس الکترونیک و سیستم هوشمند: مسعود بتويی، عادل شفیع‌پور
مساحت زمین: 2038 مترمربع
مساحت زیربنا: 850 مترمربع
عکس: مرکز عکاسی پرشیا- پرهام تقی‌اف / استودیو دید / مسیح مستاجران، حکیم حمادی 
اتمام پروژه: 1400

خانه‌ی شماره‌ی 75 جامعه معماران ایران

این پروژه دارای کاربری مسکونی است و به صورت تک‌واحدی می‌باشد که در سه طبقه شامل طبقه‌ی منفی یک، شامل تاسیسات مکانیکی و انبار، طبقه‌ی اول شامل سالن، نهارخوری، آشپزخانه، اتاق‌های مهمان، سرویس مهمان، فضای بازی، استخر سرپوشیده و فضاهای ملزم آنان و طبقه‌ی دوم شامل چهار اتاق خواب مستر به همراه تراس‌های عمومی و خصوصی در هر دو طبقه می‌باشد. در محوطه‌ی باز پروژه، استخر بیرونی و آشپزخانه‌ی فضای باز در ترکیب طرح لندسکیپ لحاظ شدند، ابنیه‌ای در جنوب سایت با عنوان خانه‌ی سرایداری و پارکینگ مسقف نیز موجود است.
ایده‌ی طراحی:
معماری خانه‌ی شماره‌ی ۷۵ از تفریق احجام حاصل می‌شود. فضای شکل گرفته از تجمیع و تفریق اجرام خالص که بر تجربه‌ی فضا متمرکز است تا آنجا که با توجه به خاصیت‌ها و نیازها و بر اساس تغییرات در چشم‌انداز طراحی، هندسه‌ی خالص تغییر شکل داده، افزوده و کسرها افزایش یافته و “اثر خالی” ایجاد می‌شود؛ اثری که فضای داخل و خارج را مدیریت می‌کند و به دنبال تاثیرگذاری است.
فضای تهی با هدف اولیه‌ی ادراک کافی شکل می‌گیرد و به دنبال تعریف فرصت‌های مختلفی است که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. فضایی به منظور فعالیت‌های مختلف و توانایی مشاهده‌ی محیط اطراف از زوایای متفاوت و چشم‌اندازهایی به هم پیوسته.
فرم معماری خانه، مطابق با فضای خالی شکل می‌گیرد و در آن، فرم خود را جلو نمی‌اندازد. هدف آوردن فضای منفی در پیش‌زمینه به جای ساختمان و درک آن است. فضایی ادراکی و بصری که با تاکید بر شفافیت و نفوذپذیری شکل می‌گیرند. خلا در کل شکل ایجاد می‌شود و با استفاده از مصالح تقویت می‌گردد. فضاهای تهی به دنبال از بین بردن تقسیم بیگانگی بین درون و بیرون و تبدیل طبیعت و تغییر فصول به بخشی بی‌عیب و نقص از تجربه‌ی ساختمان هستند.

خانه‌ی شماره‌ی 75 جامعه معماران ایران

باز کردن در یا پنجره به محیط اطراف و تقویت هدایت درک بصری که بسته به موقعیت و ابعاد فضاهای خالی سعی در ایجاد نفوذپذیری دارد، حرکتی سیال که به همراه ارائه‌ی گزینه‌ی حرکت به کاربران، امکان خوانش درک و پیش‌بینی محیط را می‌دهد. تاکید و توسعه‌ی این فضاها منجر به گسترش محدوده‌ی زندگی روزمره خواهد شد.
در این خانه، فضاها در چندین سطح به هم مرتبط می‌شوند، امتداد گشایش در سقف در طبقات زیرین و اثرگذاری آن در خلق فضاهای موازی با یکدیگر و ایجاد قاب‌هایی که دید را تغییر جهت می‌دهند، از ایده‌های معماری آن است.
گفتگوی فضای بین حجم داخل و شکل بیرونی و امتداد هر یک در دیگری، منجر به تجربه‌ی مشترک از فضای اصلی زندگی با لحظات خصوصی برای ساکنان خانه می‌شود.
سقفی گسترده در ترکیب با فضاهای تراس، سایه‌های عمیق ایجاد می‌کند؛ قابی از آسمان جهت لذت چشم و حفاظت از اهالی خانه از آزار نور شدید آفتاب.
خانه‌ی شماره‌ی ۷۵ با زیربنای ساخت 851 متر‌مربع در دو طبقه و در شهرک زیبادشت کرج قرار دارد، جهت‌گیری زمین در راستای شمالی-جنوبی و قرارگیری ساختمانی در همین راستا به منظور بیشترین بهره‌گیری از نور و منظر سایت و همچنین حفاظت از درختان موجود در آن است.
در جنوب سایت،‌ ابنیه‌ی شکل گرفته از دیوار گابیونی و به محض ورود به خانه قرار دارد، این ابنیه در ترکیب با دیواره‌های سایت شامل سردر ورودی، خانه‌ی سرایداری، آشپزخانه‌ی فضای باز و پارکینگ مسقف است.
عملکردهای بسیار فشرده و انبوه در پروژه، حرکت به سمت ایجاد تخلخل و شکل‌گیری روند طراحی بر مبنای تعریف فضای خالی را تقویت نموده و به این ترتیب فضاهای داخلی خانه به صورت مجموعه‌ای از حجم‌های در تعامل با فضاهای خالی قرار می‌گیرند.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »
اداری نشاط جامعه معماران ایران

اداری نشاط | امیرحسین علوی‌زاده

اداری نشاط ، امیرحسین علوی‌زاده موقعیت: ایران، تهران، پاسداران، گل نبی، ناطق نوری شمالی (زمرد)، پلاک 18 معمار مسئول: امیرحسین علوی‌زاده دفتر طراحی: آرکافیس کارفرما: معصومه کمالی‌خواه مجری: داود علوی‌زاده مهندس تاسیسات: حسام سیدحسینی مهندس سازه: بابک علی‌پور مساحت زمین: 380 مترمربع مساحت زیربنا: 2400 مترمربع عکس: پرهام تقی‌اف اتمام پروژه: 1395 هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
گالری انعکاس جامعه معماران ایران

گالری انعکاس | معمار استودیو

گالری انعکاس ، معمار استودیو موقعیت: ایران، اردبیل، چهارراه بازار معماران مسئول: محسن نوروزوند، نگار سریع‌الاطلاق فرد طراحی و دکوراسیون داخلی: معمار استودیو کارفرما: امین نبی زاده مساحت زیربنا: 36 متر‌مربع عکس: محسن نوروزوند اتمام پروژه: 1394 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.