بوتیک هتل مینودر | هما هرندی و مهدی هرندی

بوتیک هتل مینودر | هما هرندی و مهدی هرندی
موقعیت: یزد، خیابان امام خمینی کوچه دکتر مدنی
معماران: هما هرندی و مهدی هرندی
گروه طراحی: هما هرندی و مهدی هرندی
همکاران: بهسا قبادی . نگار گرجی ممتاز
زیربنا: ۲۰۰ متر مربع
سال تکمیل: ۱۴۰۰
کارفرما: مینو مدنی مصطفوی
عکس: دید استودیو
متریال های استفاده شده: چوب راش . میکروسمنت . آهن
برندهای ساختمانی استفاده شده: تارنگ دکور . شرکت پله فلزی دیمه .

گروه طراحی هرندی و هرندی برای پروژه مرمت و بازسازی بوتیک هتل مینودر علاوه بر در نظر گرفتن اصول مرمت صحیح تلاش کرده با در نظر گرفتن و رعایت اصول طراحی پایدار این مجموعه کوچک را تا حد امکان بهتر و کارآمدتر از گذشته در اختیار مصرف کننده قرار دهد.
متاسفانه خانه مدنی که خود بخش کوچکی از یک مجموعه بزرگتر (خانه اولیا) بوده در گذر زمان مورد دخل و تصرفهای فراوان و غیر اصولی قرار گرفته بود. از جمله تجاوز ساختمان بانک مجاور آن به حریم خانه با استفاده از مواد و مصالح ساختمانی ناهمگون با بستر تاریخی شهر و همچنین جداسازی بازگشت ناپذیر بنا از مجموعه خانه اولیا، که این همه شناخت گذشته و درک ساختار اصلی بنا را بسیار دشوار کرده بود. بر این اساس، در روند طراحی سعی بر آن شد تا جای ممکن با زدودن آثار مخرب گذشته، بنا را از نظر کالبدی و ساختاری به آنچه در گذشته بوده است نزدیک کرد.
در جریان برداشت اولیه از خانه مدنی دو اتاق در زیرزمین این خانه کشف شد. با توجه به اصل تسلسل و ارتباط فضاها در خانه های سنتی کویر مرکزی ایران و یزد و با توجه به اینکه در جریان دخل و تصرفهای غیر اصولی گذشته راه دسترسی به بام و همچنین یکی از اتاق های زیرزمین مسدود شده بودند، تصمیم گرفته شد با اضافه کردن یک راه پله در ورودی بنا حلقه اتصال فضاها مجددا کامل شود.

بوتیک هتل مینودر، هما هرندی و مهدی هرندی
بوتیک هتل مینودر، هما هرندی و مهدی هرندی

در زمینه مرمت پرهیز از همانند سازی و بازسازی عینی گذشته و در عین حال استفاده از تکنیکهایی که از نظر فیزیکی و شیمایی با مواد و مصالح سنتی به کار رفته در بنا سازگاری داشته باشند در درجه اول اهمیت قرار گرفته اند.

بوتیک هتل مینودر، هما هرندی و مهدی هرندی
بوتیک هتل مینودر، هما هرندی و مهدی هرندی

برای کاهش حداکثری مصرف انرژی مخصوصا در فصل تابستان یک داربست چوبی و یک درخت نارنج در نظر گرفته شده بود تا  از تابش مستقیم نور خورشید به فضاهای داخلی جلوگیری کنند که متاسفانه این دو مورد به تایید میراث فرهنگی نرسیدند. در این پروژه جهت کاهش مصرف آب و آلاینده های جوی، از سیستم آبگرمکن کم مصرف و ایمن برقی استفاده شده.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه