بازسازی منزل مسکونی آقای امینی | شرکت مهندسین سومه

بازسازی منزل مسکونی آقای امینی | شرکت مهندسین سومه
آدرس : ایران، تهران، زعفرانیه
معمار: فرزاد رستمی‌فر
مدیر پروژه : فرزاد رستمی فر
کارفرما : آقای امینی
نظارت : شرکت مهندسین سومه
تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : شرکت مهندسین سومه
طراح فاز یک : شرکت مهندسین سومه
طراح فاز دو : شرکت مهندسین سومه
مشاور طراحی داخلی : شرکت مهندسین سومه
عکس: فرهاد توکلی
تیم طراحی: فرزاد رستمی فر، علیرضا شهامت نژاد
سال : ۱۳۹۰
کاربری : مسکونی
مساحت پروژه : ۱۹۵ مترمربع

تخریب خانه باغ‌های خاطره انگیز و نه چندان قدیمی شمال تهران در طی دو دهه اخیر و به خصوص دوران پس از جنگ ، یکی پس از دیگری ساکنین مستغلاتی نشین شمال تهران را آپارتمان نشین و دیگر گونه ساخته است.

 

فرآیندی که علیرغم ظاهر پر زرق و برق اش عاملی در نهایت در خلاف جهت مولفه‌های توسعه بوده و شهروند غیر مالک را نیز از حداقل حقوق شهروندی اش شامل بهره مندی از دید و منظر گشوده و محیط‌زیست در خور و پیاده راه محروم کرده است. صرف نظر از اقتضای رشد جمعیت و بازار سرمایه که چون تیغی دو لبه در جهت واگرایی و یا همگرایی بر مولفه‌های موثر بر توسعه تأثیرگذار است حضور نگرش معمارانه بر طرح و ایجاد فضای منفی و یا مثبت نیز نقشی تامل برانگیز و تعیین کننده خواهد داشت. بازسازی خانه امینی واقع در محله زعفرانیه تهران، به فرآیند بازسازی یک واحد مسکونی در مجموعه‌ای می پردازد که از نمونه های تبدیل یک خانه باغ به مجتمع آپارتمانی بوده است.

محور اصلی فرآیند طراحی بر مبنایی اززنده سازی فضای نوستالژیک و هویت متعلق به خانه قدیمی استوار است و سعی دارد واحد آپارتمانی را مطابق با نیازهای فضایی عملکردگرا احیا کند.در این روند ایجاد تقارن و تفکیک فضایی روز و شب در کنار به کارگیری نمادهایی طبیعت گرا با تفکری مینیمالیستی (minimalism) به دنبال عینیت بخشیدن به مبانی فکری در قالب یک تجربه فضایی جدید است.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه