استفاده از طرح آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا

نوتردام |  Le Borgne Rizk Architecture
 زیربنا : ۲۰۰۰ فوت مربع
سال: ۲۰۱۹
عکس ها: ماکسیم برویله
برند های استفاده شده:   Fabelta، Arbres et bois، Bowerstone Shale Company
معمار اصلی: امانی ریزک
کارفرما و مجری:  آمانی ریزک، سوفی لو بورگن
کشور: کانادا

 

Le Borgne Rizk Architecture، یک شرکت برنده جایزه مستقر در مونترال که به دلیل به کارگیری خلاقیت، شایستگی فنی و حساسیت زیبایی شناختی برای ایجاد ساختمان های کارآمد، کاربردی و هماهنگ شهرت دارد، با افتخار (دو تریپلکس مسکونی نیمه متصل واقع در مونترال) را معرفی می کند. ناحیه جنوب غربی این پروژه به دلیل بازتفسیر عناصر طراحی کلاسیک تاریخ تریپلکس مونترال، و همچنین برای تفسیر مجدد نوآورانه از مضامین غالب محله، متمایز است.

 

امانی ریزک، شریک و یکی از بنیانگذاران شرکت، توضیح می دهد: «چالش از ابتدا طراحی ساختمانی با خصوصیات متمایز بود، اما با بافت محله ترکیب شود. آن قسمت از خیابان نوتردام کاملاً متنوع است و این سایت توسط یک پروژه مسکونی عظیم در سمت راست و یک ساختمان تجاری عجیب در سمت چپ احاطه شده است.

آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا
آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا

با توجه به اینکه واحدهای مسکونی اطراف عمدتاً با راه پله‌های داخلی طراحی شده‌اند، شرکت بر طرحی متمرکز شد که شکاف بین عناصر سنتی و ویژگی‌های محله موجود را پر کند.

خانم ریزک می گوید: «ما می خواستیم این سازه با محیط اطراف خود ترکیب شود، اما بدون اینکه همه چیز را صرفاً برای این منظور تکرار کنیم. زمانی که در یک زمین خالی شروع می‌کنید، این می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، و باید با عقب‌نشینی، تراز، ارتفاع و موارد دیگر بازی کنید تا آن را از آن خود کنید.» در انجام این کار، شرکت  Le Borgne Rizk از نزدیک با شهر مونترال همکاری کرد تا اطمینان حاصل شود که طراحی آن مطابق با الزامات تراز شهرداری اس.

آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا
آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا

 

 برخی از عناصر طراحی رایج را شناسایی کرد که باید به منظور تقلید از توپولوژی اطراف گنجانده شوند، اما سپس آنها را از طریق تزریق عناصر اصلی که ویژگی منحصر به فرد ساختمان را تعریف می کنند، دوباره تفسیر کرد.

 

شبکه ای از تأثیرات. راه پله های فلزی خمیده خارجی از سطح زمین به سطح دوم به عنوان ادای احترام زیبایی شناختی به طرح های تریپلکس گذشته منتهی می شود. اگرچه از بیرون در معرض دید قرار دارند، اما راه پله ها برای حفظ حریم خصوصی از طریق قرار دادن استراتژیک درختان بلند به طرز هوشمندانه ای پنهان می شوند. پلکان های سطح بالایی در یک حجم مرکزی بیرون زده قرار دارند که دو تریپلکس را به هم متصل می کند.

 

حجم مرکزی که در الگوی آجری ساخته شده است، از مفهوم مشربیه، یک عنصر معماری مشخصه طراحی سنتی اسلامی، الهام گرفته است. شبکه‌های آجری حجم علاوه بر قرار دادن راه‌پله‌های بالا، فرودها و ورودی‌ها، جذب نور طبیعی را تسهیل می‌کند و در عین حال منظره‌های خارجی را بدون به خطر انداختن حریم خصوصی به ساکنان ارائه می‌دهد. گسترش بیرونی حجم مرکزی فضای داخلی بیشتری را فراهم می کند و امکان فرود و ورودی های بزرگ را فراهم می کند. قسمت های زیرین فرودها با گیاه سدر تکمیل شده است و به قسمت های ورودی گرما می بخشد. سطح سوم حتی گسترده تر است و به گونه ای طراحی شده است که امکان نشستن در یک گوشه مطالعه کوچک با نمای خارجی را فراهم کند.

آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا
آجرچینی ایرانی-اسلامی در پروژه ای در کانادا

راحتی های آرام در داخل، فضاهای نشیمن به عنوان واحدهای اجاره ای سطح بالا، با چیدمان بسیار کاربردی، اما ساده طراحی شده اند. قسمت های جلویی آپارتمان های طبقه همکف و طبقه دوم دارای اتاق خواب های یک نفره و فضای اداری کوچک با تمرکز بر قسمت پشتی واحدها به شکل قسمت های بزرگ نشیمن / غذاخوری / آشپزخانه است. واحدهای طبقه سوم دارای سقف‌های دو ارتفاع و پله‌های یکپارچه منتهی به یک نیم طبقه بزرگ روی پشت بام هستند که برای حفظ حریم خصوصی بیشتر از خیابان عقب‌نشینی می‌کنند و به قوانین شهری احترام می‌گذارند.

 

خانم ریزک در پایان می‌گوید: «هرجا که از نمای اصلی عقب‌نشینی وجود داشته باشد، از جمله دیوارهای اطراف فرودها، آن‌ها به سبک ژاپنی shou sugi ban تکمیل شده‌اند. “این یک درمان چوب سوخته است که درجه ای از گرما را به نماهای توخالی و همچنین به تراس پشت بام اضافه می کند.” نوتردام با اشاره‌های قابل‌توجهی به طراحی کلاسیک، تفسیرهای مجدد منحصربه‌فرد، و الهام‌گیری از نبوغ، جایگاه خود را به عنوان یک مکان خوش‌آمد در محله به دست آورده است و گواهی بر تفکر خلاقانه Le Borgne Rizk است. به منظور قدردانی از کار نوآورانه این شرکت، این پروژه ۳ جایزه بزرگ طراحی را در دسته‌های نمای ساختمان، ساختمان مسکونی/اجاره کم‌مرتبه یا ساختمان کاندومینیوم، و جایزه ویژه/چوب در معماری دریافت کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه