Search
Close this search box.
Search

آپارتمان مسکونی گلنار | دفتر معماری سهراب رفعت

آپارتمان مسکونی گلنار | دفتر معماری سهراب رفعت
موقعیت: ایران، تهران
معمار: سهراب رفعت
تیم طراحی: محسن شریفی، سالومه گل بابایی، محمد شوقی و نرگس جزایری
طراحی و معماری داخلی: سالومه گل بابایی
اجرا: حسین گودرزی
تاسیسات الکتریکی: آرمان محمدی
تاسیسات مکانیکی: ابوذر میوه چی
طراحی سازه: علی شمشیرگر
مساحت زمین: ۳۷۹ مترمربع
زیربنا: ۲۴۲۸ مترمربع
عکس: پرهام تقی اف
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۹

این پروژه ی مسکونی در نگاه اول ساختمانی خوش ساخت، مدرن و با ترکیب متریالی جذاب به نظر می رسد که در کالبد خود، شش واحد مسکونی بزرگ (۵ واحد به صورت تمام طبقه و یک واحد به صورت لافت)، فضاهای مشاع با کیفیت همچون لابی، سالن ورزش، مجموعه استخر و سایر فضاهای خدماتی ساختمان را جای داده است. با این وجود، ویژگی های بارز و قابل تأمل، فضاهای حایل در نمای ساختمان و همچنین سطح بندی و الگوی متفاوت در برنامه فیزیکی واحدهای مسکونی می باشد.

با در نظر گرفتن موقعیت مکانی ساختمان گلنار در یکی از خیابان‌های شاخص محله ی الهیه، که با وجود عرض کم آن هم تردد نسبتا بالایی در آن وجود داشت و به علاوه تعدادی ساختمان با موقعیت اداری در ضلع مقابل خیابان و مشرف به پروژه قرار داشتند، موجب شد تا ساختمان در نمای اصلی خود به یک فضای حایل نیاز داشته باشد. این فضای میانی که در ضلع جنوبی طبقات مسکونی قرار داشت، می بایست به گونه ای عمل می کرد که هم مانع نورگیری فضاهای داخلی نشده و به علاوه و اشراف به پنجره ی اتاق ها را هم کنترل می نمود. به این صورت خرد فضاهای خالی در پشت پ‍وسته ی نیمه شفاف نما شکل گرفت که این دوگانه ی شلوغی-آرامش را تعدیل می کرد.

دغدغه های دیگر در طراحی آپارتمان مسکونی گلنار ، در نظر گرفتن سبک جدید زندگی، متراژ بالای واحدها، کوچک بودن خانواده ها و چند عملکردی شدن هر یک از فضاها بود. به طور کلی در واحدهای مسکونی با متراژ بالا، غالبا تعداد فضاهای اصلی مثل تعداد اتاق خواب‌ها را افزایش می دهند و برنامه فضایی بر مبنای تعداد زیادی از فضاها شکل می گیرد که عموما در یک یا دو سطح با هم ارتباط دارند اما در آپارتمان گلنار، با توجه به متراژ بالای هر واحد و تعداد نفرات اندک خانواده ها در چنین نقاطی از شهر، رویکرد دیگری اتخاذ شد و از تعداد فضاهای اصلی کاسته شد و به ریز فضاهای داخلش افزوده شد. بدین ترتیب فضاهایی مستقل و خودبسنده نظیر اتاق خواب های بزرگ با فضاهای خدماتی مجزا به وجود آمد که به کاربرش آزادی عمل بیشتری در استفاده از فضا می دهد. علاوه بر این موارد، سطح بالای زندگی و امکانات مورد نیاز در ساختمان‌های مسکونی منطقه ایجاب می نمود که علاوه بر واحدها، در فضاهای مشاع این ساختمان نیز کیفیت و تنوع بالایی از خدمات جانبی نظیر امکانات ورزشی و تفریحی وجود داشته باشد و به همین منظور در پایین‌ترین تراز ساختمان، تمامی این الزامات در نظر گرفته شد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

کافه رستوران داکوما | استودیو بازماندگان

سازه و پوسته اصلی این فضا با کانتینر ساخته شده است ، که این امر امکان جابجایی پروژه را برای کارفرما فراهم نموده و همچنین باعث کاهش چشمگیر هزینه اجرا نیز شده است. در کل از سه کانتینر استفاده شده که دو کانتینر به هم متصل شده و بخش آشپزخانه را به وجود آورده است.
‎این پروژه شامل دو بخش کلی میباشد که بخش پشت بام به بهره برداری نرسیده است.
‎در طراحی داخلی فضای این رستوران ، گلخانه ای در نظر گرفته شده که نوعی تضاد با سایر متریال ها و ترکیب بندی مناسبی را به وجود آورده است.

ادامه مطلب »

ساختمان اداری رونیکس | دفتر مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار

ساختمان اداری رونیکس | دفتر مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار موقعیت: ایران، تهران معماران: بهزاد حیدری، شیرین صمدیان تیم طراحی: مریم مسندی، امیرفاضل قهرمان پور، حسین کریمی، الناز غفوریان مساحت: ۴۲۸۱ مترمربع مهندس سازه: جلال الدین ساجدیان مهندس برق: مهدی قندعلیزاده مهندس تأسیسات: آرش مجابی سال: ۱۳۹۸ عکس: استودیو

ادامه مطلب »
بوتیک هتل مینودر، هما هرندی و مهدی هرندی

بوتیک هتل مینودر | هما هرندی و مهدی هرندی

بوتیک هتل مینودر | هما هرندی و مهدی هرندیموقعیت: یزد، خیابان امام خمینی کوچه دکتر مدنیمعماران: هما هرندی و مهدی هرندیگروه طراحی: هما هرندی و مهدی هرندیهمکاران: بهسا قبادی . نگار گرجی ممتاززیربنا: 200 متر مربعسال تکمیل: 1400کارفرما: مینو مدنی مصطفویعکس: دید استودیومتریال های استفاده شده: چوب راش . میکروسمنت

ادامه مطلب »

ویلای کوهسار 252 | استودیو دوازده

ویلای کوهسار 252 | استودیو دوازده موقعیت: ایران، کرج ، منطقه آریان معمار: استودیو دوازده مساحت: ۱۰۰۰ مترمربع سال: ۲۰۱۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. پروژه ویلای کوهسار بر روی سایتی به

ادامه مطلب »

ویلای عادل | گروه معماری ترقی جاه

ویلای عادل | گروه معماری ترقی جاه موقعیت: ایران ، ساری ، سنگ ده معمار: محمد ترقی جاه تیم طراحی: محمد امین شیرزاد مساحت: ۲۴۰ مترمربع مهندس سازه: رامین مهنادل مشاوران الکتریکی و مکانیکی: گروه معماری ترقی جاه، معصومه مرادعلی همکاران: نادر قنبری، گلسا محمودیان عکس: متین سرابی سال: ۱۳۹۵

ادامه مطلب »

یادمان شهیدان گمنام | دفتر فنی دانشکده معماری،شهرسازی

یادمان شهیدان گمنام | دفتر فنی دانشکده معماری،شهرسازی موقعیت: ایران ، مشهد ، دانشگاه فردوسی مشهد معمار: حامد کامل‌نیا همکاران طراحی: مژگان روپوش، حمیدرضا نیکوقدم، محمدحسین قاسمی، سمیه جهان‌پناه طراحی و دکوراسیون داخلی: حامد کامل‌نیا نوع تاسیسات/نوع سازه: بتنی مساحت/زیربنا: 108 مترمربع کارفرما: دانشگاه فردوسی مشهد تاریخ شروع/تاریخ پایان ساخت:

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.