Search
Close this search box.
Search

ویلای یار | دفتر معماری آد

ویلای یار | دفتر معماری آد
موقعیت: ایران، تهران ، گیلاوند
معماران: حسین حسنی، امین حبیبی
مساحت زمین: ۵۳۰ متر مربع
مساحت بنا: ۲۷۵متر مربع
تیم طراحی: شیوا حسنی، مونا قاسمی
مشاور سازه: امیر افراد وطن
مشاور تاسیسات مکانیکی: مرتضی قدرت نژاد
مشاور تاسیسات الکتریکی: نوید جعفری
مشاور فضای سبز: حسن شهریاری
اجرا: دفتر معماری آد
مدیر پروژه: امین حبیبی
همکار اجرا: امیر حاج محمدی، محمدجواد خسروی
سال: ۱۳۹۷
عکس: محمدعلی ستاره

. این ساختمان خارج از تهران در شهر دماوند، روستای حصار در زمینی به مساحت ۵۳۰ متر مربع واقع شده است. طراحان برای طراحی این پروژه محدودیت های متفاوتی داشتند، یکی از این محدودیت ها مساحت کم و شکل نامناسب زمین بود به گونه ای که از هیچ هندسه خاصی پیروی نمی کرد. از دیگر محدودیت ها اختلاف ارتفاع بین خیابان بالایی سایت مورد نظر و انتهای زمین سایت بود، این ارتفاع حدود ۱۶ متر بود.یکی دیگر از این محدودیت‌ها خواست و نیاز‌های گوناگون کارفرما با وجود مساحت کم زمین بود.
نمونه ای از این خواسته‌ها شامل موارد زیر بود:

طراحی حیاط بزرگ، ایجاد ۲ پارکینگ مسقف، طراحی اتاق های بزرگ و …

طراحان با توجه به همه محدودیت‌ها و بعد از بازدید از سایت به این موضوع پی بردند که تمام زیبایی باید در خود بنا اتفاق افتد چرا که زمین مورد نظر آن ها در یک گودال قرار داشت که با درخت های اطراف زمین محصور شده بود. بر اساس همین موضوعات شروع به طراحی ویلا کردند.

طراحان با توجه به این موضوع که اختلاف ارتفاعی بین خیابان بالا سایت وجود داشت تصمیم گرفتند که فضای ورودی اصلی، اتاق ها و پارکینگ ها را در طبقه همکف و فضای اصلی شامل آشپزخانه، نشیمن و تی وی روم را در طبقه منفی ۱ قرار دهند. این موضوع باعث می شد که بین فضاهای اصلی و حیاط ارتباط مستقیمی شکل بگیرد و با استفاده از پنجره های بزرگ و یکپارچه این ارتباط قوی تر می شد، به گونه ای که ارتباط درون و بیرون همچنان با باز بودن و بسته بودن پنجره ها برقرار بود.

طراحان برای این که بتوانند حیاط بزرگتری داشته باشند، تصمیم گرفتند طبقه منفی ۱ را با حداقل سطح اشغال طراحی نمایند و میزان مساحت مورد نیاز برای اتاق ها را در طبقه همکف با کنسول به وجود آورند و همین موضوع باعث شد که در طبقه همکف کنسولی ۳۵۰ سانتیمتری را داشته باشند که علاوه بر تامین مساحت طبقه همکف یک فضای خاص در کنار استخر در طبقه پایین بوجود آورند.
با توجه به محل قرارگیری پروژه در یک اقلیم سرد و وجود پنجره های بزرگ و ارتفاع زیاد سقف طبقه منفی ۱، تصمیم گرفتند که از سیستم گرمایش از کف در این طبقه استفاده کنند.

برای تامین انرژی مورد نیاز برای گرمایش این ویلا از سلول‌های خورشیدی در بام این ویلا استفاده کرده که علاوه بر تامین انرژی برای گرمایش بنا، انرژی لازم برای گرمایش آب استخر را نیز تامین می‌کند و همینطور از سیستم هوشمندسازی برای کنترل روشنایی، سرمایش و گرمایش بنا برای استفاده هرچه بهتر از انرژی در این ویلا استفاده نمودند چرا که می بایست تمام نقاط اعم از استفاده صحیح از انرژی و هزینه های ساخت و هزینه های جاری کارفرما را نیز کنترل می کردند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

کارخانه ریسندگی و بافندگی احسان پود | دفتر معماری هوبا طرح

کارخانه ریسندگی و بافندگی احسان پود | دفتر معماری هوبا طرح موقعیت : ایران ، قم ،کیلومتر ۲۰ جاده قم ، شهرک صنعتی شکوهیه ،فاز ۲ معماران: عباس ریاحی‌فرد ، فریناز رضوی نیکو ، هومن بالازاده ، کامران حیرتی وضعیت : تکمیل شده مساحت : ۱۲۲۴۴ متر مربع کاربری :

ادامه مطلب »

کافه ای برای دوست | نوید دادخواه

کافه ای برای دوست | نوید دادخواه موقعیت: ایران ، اصفهان ، خیابان کاوه معمار: نوید دادخواه تیم طراحی: دفتر معماری مینیمال زیربنا: 22 مترمربع کارفرما : آقای حسینی (کافه پویا) عکس: سپیده حسینی ، شیوا داوری سال تکمیل: 1400 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی ستاره گلستان | مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان

ساختمان مسکونی ستاره گلستان | مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان موقعیت: ایران، تهران معمار: محمدرضا نیک بخت تیم طراحی: شهریار قاسمی، هاله تمدن نژاد، شقایق ابریشمی، شهرزاد شهنام، شهرزاد نیک بخت مساحت: ۹۲۸۰ مترمربع مدیر پروژه: بیتا برنا معماری داخلی و دکوراسیون: بیتا برنا، شهرزاد نیک بخت مدیر گروه

ادامه مطلب »

ساختمان فرانتیوم | فرزاد دلیری

ساختمان فرانتیوم | فرزاد دلیری موقعیت : ایران ، تهران ، چیتگر معمار: فرزاد دلیری مساحت : ۴۷۰۰۰ متر مربع زیر بنا: ۱۷/۰۰۰ مترمربع کاربری : اداری – تجاری سال ساخت : ۱۳۹۶-۱۳۹۵ کارفرما : مهندس حقیقت مدیر پروژه : محمد مهدی منائی مدیر اجرایی: علی‌رضا هوشمند مشاور تاسیسات مکانیکی

ادامه مطلب »

عمارت کاشمر | گروه معماری هره

عمارت کاشمر | گروه معماری هره موقعیت: ایران، تهران معمار: کاوه علی یون مساحت زمین: ۲۰۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق سال: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. ساختمان مسکونی کاشمر بر سطح

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.