Search
Close this search box.
Search

خانه آجر بافت | علیرضا مشهدی میرزا

خانه آجر بافت | علیرضا مشهدی میرزا
موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان جیحون
معمار: علیرضا مشهدی میرزا
سال ساخت: 2011
این پروژه در فستیوال خانه های معماری سال 2012 شرکت داشت و برنده مجله معمار نیز بود.

شرح پروژه از زبان معمار :

ساختمانی که قرار بود طراحی کنیم، یک نما بیشتر نداشت.نمایی به عرض ۶ متر و ارتفاع حدود ۱۵ متر. برای ایجاد سایه‌های متنوع روی نما و کنترل نور، تصمیم گرفتیم نمایی سه‌بعدی طراحی کنیم. محدودیت‌های پروژه، از نظر متراژ و عدم امکان ایجاد تراس و فضای منفی در نمای خارجی، باعث شد از حداقل عمق لازم برای ایجاد نمای سه‌بعدی استفاده کنیم و بدون از دست دادن متراژ بنا، این نما توسط بافت آجری ایجاد شود
طراحی سنتی آجری دارای ارزش فرهنگی نیز هست ، در کشور ایران مردم برای محرمیت و حریم شخصی ارزش خاصی قائلند ، از این رو با پرده پنجره های خود را می پوشانند که این کار view بیرون را از ایشان می گیرد ، از این رو با ایجاد شبکه نیمه شفافی از آجر کاری کردم که به پرده ای نیاز نبوده و در عین حال نمای بیرون نیز از داخل از دست نمی رود. ”

روش ۲۳ :
با توجه به کم بودن حق‌الزحمه در این پروژه، می‌بایست روشی ابداع کنیم که نیاز چندانی به نظارت یا تولید نقشه‌های جزئیات اجرایی نداشته باشد. بنابراین کلیه ملزومات اجرایی در یک دستورالعمل که مبنای آن اعداد و ارقام ریاضی است، خلاصه شدند. اسم این روش را ۲۳ گذاشتیم، چون همه گزینه‌ها در آن با عدد ۲۳ شناخته می‌شوند: ۲۳ ردیف آجر، ۲۳ اندازه آجر برش‌خورده، ۲۳ کارتن آجر، ۲۳ ستون میلگرد که استراکچر نما بوده و آجرها به ترتیب داخل آن قرار می‌گیرند.

روند طراحی :
در این روش، مطابق دستورالعمل که معادل یک برگ A۴ است.
به کارفرما ارائه می‌شود، کارفرما می‌بایست ۲۳ جعبه برای هر طبقه تهیه کند. روی هر جعبه، از عدد ۱ تا ۲۳ کدگذاری می‌شود و داخل هر جعبه، مطابق جدول دستورالعمل، آجرهای برش‌خورده قرار می‌گیرند. این ۲۳ جعبه در هر طبقه قرار گرفته و کارگر جعبه‌ها را به ترتیب، از جعبه شماره ۱ باز کرده و آجرهای آن را به ترتیب اعداد، در هر ردیف داخل میلگرد کرده و به صورت خشکه‌چین روی هم قرار می‌دهد. این روش، مانند اجرای پازل است که پشت قطعات پازل شماره‌گذاری شده و مجری بدون اینکه حتی متوجه باشد، با استفاده از ارقام و اعداد، چیدمان را انجام می‌دهد. معمار می‌تواند بدون نظارت مستمر، با نیروی غیرمتخصص و بدون صرف هزینه‌های مازاد، در مدت زمانی کوتاه، نماهایی پیچیده از این قبیل را طراحی و اجرا کند.


فضای نور گیری :
دو درخت چنار روبروی زمین پروژه قرار دارند؛ ارتفاع این دو درخت بلند است، به طوری که از داخل هر طبقه درختان دیده می‌شوند. لذا تصمیم گرفتیم حضور درختان را در داخل خانه از بین نبریم و بتوانیم به هنگام استراحت در فضای نشیمن خانه، درختان را ببینیم، بدون آنکه از بیرون دیده شویم یا احتیاجی به پرده باشد. پوسته سه‌بعدی آجری به نحوی طراحی شد تا بخش‌هایی از خانه که به نورگیر و پنجره نیاز داشت، مجوف شود. به همین دلیل، ایده ۵۰ درصد را اجرا کردیم، یعنی ۵۰ درصد از سطح نما را به بازشو و نورگیر اختصاص دادیم، ولی نه به اشکال متعارف، بلکه به شکل شبکه شطرنجی و فضای پر و خالی، مطابق دیاگرام‌های فوق. در روز، نیازی به استفاده از پرده نیست و بیینده از داخل، بیرون را نظاره‌گر است، بدون اینکه از بیرون، فضای داخل دیده شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان مسکونی الوند | دفتر معماری شصت­‌وسه‏ ، طراحی روشمند فضا

ساختمان مسکونی الوند | : دفتر معماری شصت­‌وسه‏ ، طراحی روشمند فضا موقعیت : ایران ، تهران ، مرزداران معماران: علی حیدری ، زهرا خانیکی مساحت زمین: ۳۰۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۱۴۰۰ مترمربع عکس: محسن آزاده هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »

مجموعه غذایی تچرا | دفتر طراحی وارتا و همکاران

مجموعه غذایی تچرا دفتر طراحی وارتا و همکاران مجموعه غذایی تچرا | دفتر طراحی وارتا و همکاران موقعیت: ایران، شیراز معماران: محمد وارسته، رزا تبادار، شبنم محمدی تیم طراحی: پیمان تحقیقی مساحت: 350 مترمربع عکس: آرش خواجه اختران سال: 1400 کارفرما: محسن فخرپور همکاران: پارسا عابد ، امین رضایی هشدار!

ادامه مطلب »

خانه جعفری ها | گروه معماری کارابن

خانه جعفری ها | گروه معماری کارابنموقعیت: ایران، خمین، روستای سیانمعمار : مهدی پناهیمساحت زمین: ۴۰۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۳۰۰ مترمربععکس: مهدی پناهی، عاطفه موسوی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. در بخش مرکزی

ادامه مطلب »

ساختمان تجاری اداری زمرد 11 | شرکت مهندسین مشاور آکاران

ساختمان تجاری اداری زمرد 11 | شرکت مهندسین مشاور آکاران موقعیت: ایران، تهران، خیابان پاسدارن، نبش گلنبی و زمرّد  معمار و طراح:  معین افضل خانی ، زهرا عزیزی تیم طراحی : حنا مبارکی، محمدرضا عارفیان، فرشاد صدیقی، ماهک صدیقی، مریم افشاری کیا تاریخ : ۱۳۹۴-۱۳۹۹ مساحت زمین: ۱۲۴۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۱۰۴۰۰ مترمربع نوع: اداری، تجاری مشاور

ادامه مطلب »
مجموعه الف ، محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی

مجموعه الف | محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی

مجموعه الف | محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی موقعیت: شیراز، چهارراه خلدبرین گروه طراحی: محمد فرجام، کیانا بابایی، علیرضا بوستانی گرافیک: کیانا بابایی مساحت پروژه:300 متر مربع تاریخ شروع و اتمام طراحی: بهمن 1399- اسفند1399 تاریخ شروع و اتمام اجرا: اردیبهشت-1400شهریور1400 اجرا:محمد فرجام، علیرضا بوستانی عکس: آرش اختران هشدار!

ادامه مطلب »
ساختمان مسکونی نیمرخ جامعه معماران ایران

ساختمان مسکونی نیمرخ | دفتر طراحی معماری نظام عسکری

ساختمان مسکونی نیمرخ ، دفتر طراحی معماری نظام عسکری موقعیت: ایران، اصفهان، خیابان اردیبهشت، کوچه طباطبایی معمار مسئول: نظام عسکری تیم طراحی: مریم عسگری نژاد، پوریا رادمنش، محمد رنجبر، پروانه محسنی، بهناز شمسایی مهندس سازه: مهندس طوقی تاسيسات مکانیکی: بابک ایزدی تاسیسات الکتریکی: حامد گودرزی نورپردازی: حامد گودرزی مدیر اجرایی:

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.