Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی کاجخانه | زیبا آذر

ساختمان مسکونی کاجخانه
زیبا آذر

معماری ساختمان مسکونی کاجخانه |  زیبا آذر
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار: زیبا آذر
مدیر پروژه: حمید رضا یکدانه
مشاوراجرایی پروژه: امیرحسین قاسمی
گرافیک: علی گرجیان جلفایی، زیبا آذر
تیم ارایه: مرجان فقهی، نسیم کبیری
عکس :علی گرجیان جلفایی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۹
جوایز کسب شده: منتخب سومین فستیوال معماران و کارفرمایان و فینالیست جایزه قاره ای آسیا ۲A در سال ۲۰۲۱.

معماری ساختمان مسکونی کاجخانه، جامعه معماران ایران، ایزوآرک (1)

طراحان در معماری ساختمان مسکونی کاجخانه کاج ها را به اعضای کاجخانه هدیه کردند و بارها از اهالی کاجخانه شنیده اند، رهگذارن مکثی می کنند، براندازی می کنند و از کنارش عبور می کنند. تصور می کنند کاج ها و خانه ی آن ها کاجخانه شده اند!!!!!

کاجخانه آپارتمانی است در میان خانه های بی جان اطرافش در یکی از کوچه های پر از کاج اصفهان. زمانی که طراحی این پروژه آغاز شد، با وجود تمام محدودیت ها و خواسته های اقتصادی کارفرما با توجه به گرانی زمین و استفاده قشر متوسط از این واحد ها تلاش براین بود کاجخانه؛ خانه ای بشود برای ماندن؛ الگویی بشود برای زیستن؛ و به قول زومتور که سبک او اتمسفر است؛ ساختمان مبادله ای برقرار کند با محیط اطرافش. نوعی دادن و گرفتن؛ کاج های اطراف سایت با وجود تمام آلودگی ها و زشتی های بصری این منطقه می توانست نقطه ی عطف ماجرا باشد و کشمکشی عمیقی میان درون و بیرون برقرار کند. نوعی یکی شدن. مبنای اصلی ایده ی این پروژه نیز بر اساس بازیابی فضای زندگی و ارتباط با طبیعت با توجه به معماری اصیل خانه های ایرانی شکل گرفت.

امروزه به دلیل تعریف فضاهای  معماری در طبقات بالاتر از سطح زمین، ارتباط با طبیعت تا حدود زیادی از بین رفته است. از این رو با توجه به درختان کاج موجود در سایت تلاش برای یافتن راهی در جهت تقویت ارتباط با طبیعت چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ فیزیکی، دغدغه اصلی قرار گرفت و در پروسه طراحی پروژه برای تمامی فضاها، با توجه به محدودیتها و ضوابط، هر جا که امکان حضور سبزینگی بود، جزئیاتی مناسب طراحی شد.

از این رو نظیر به نظیر کاج ها گشودگی ها و فضاهای داخلی شکل گرفت به گونه ای که ساختار و درون پروژه را شکل داد و همچنین فضاهایی برای ایجاد سبزینگی در مجاورت دستگاه پله و نمای جنوبی، درتراس در نظر گرفته شد. با جایگذاری مناسب فضاها و گشودگی ها، متناظر با سبزینگی های اطراف  سایت (درختان کاج) سعی شد آشفتگی بصری موجود در سایت تا حد امکان کمرنگ و گوشه ای از سرزندگی و طراوت این درختان مهمان اعضای کاجخانه شود.

حال اثر این کشمکش درون و بیرون چه می توانست باشد بر کالبد بنا؟

پوسته هایی متناظر با کاج ها، گشودگی ها و فضاهای شکل گرفته در پسِ آن ها بر کالبد بنا کشیده شد، که ماهیت نیمه شفاف این پوسته ها خود حکایت از آشتی درون و بیرون دارد. این پوسته های نیمه شفاف از جنس آجر قهوه ای است که در سمت شرق پروژه دلیلی برا ی تعدیل نور شرق و رنگ قهوه ای آن به منظور ایجاد هارمونی با درختان اطراف سایت و برگرفته از تنه ی درختان می باشد، که به صورت مدولار و مضربی از آجر ۳۱*۲.۵*۷ چیدمان شده است. همچنین این پوسته ها با توجه به ضوابط اتش نشانی شهر اصفهان (ایجاد کنسول از ارتفاع ۴ متر به بالا ) نقشی اساسی در پیوستگی طبقه همکف و اول با بقیه طبقات کنسول شده از سمت شرق از لحاظ فرمی ایفا می کند.

در آخر باید بگوییم طراحان در کاجخانه کاج ها را به اعضای کاجخانه هدیه کردند و بارها از اهالی کاجخانه شنیده اند، رهگذارن مکثی می کنند، براندازی می کنند و از کنارش عبور می کنند. تصور می کنند کاج ها و خانه ی آن ها کاجخانه شده اند!!!!!


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

خانه فروردین | دفتر معماری پیرامون

خانه فروردین | دفتر معماری پیرامونموقعیت : ایران، اصفهان، خیابان استانداریمعمار: بهروز شهبازیکارفرما: برادران معزی نیانظارت : بهروز شهبازیعکس: حسین فراهانیتیم طراحی: آرمان نصر، آناهیتا شادکامسال : 1390-1393کاربری : مسکونیمساحت پروژه : 640 مترمربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
شوروم گروه آکا جامعه معماران ایران

شوروم گروه آکا | استودیو طراحی شماره ۴

شوروم گروه آکا ، استودیو طراحی شماره ۴ موقعیت: ایران، تهران، کامرانیه معمار مسئول: محمد یوسف صالحی، محمد صادق افشار طاهری، کسری شفیعی زاده تیم طراحی: نادیا فراهانی، میلاد مساوات، الهه حسینی، فرشید نصرآزادانی طراحی جزئیات: بیتا قراگوزلو، شیوا غفاری، ایمان اسلامی، آذین ساوه دورودی سرپرست کارگاه: یاسین پور رضائیان

ادامه مطلب »

ساختمان اداری تجاری ترمه | احمد بطحایی ، فرشاد مهدی زاده

ساختمان اداری تجاری ترمه | احمد بطحایی ، فرشاد مهدی زاده موقعیت : ایران ، همدان معماران: احمد بطحایی ، فرشاد مهدی زاده مساحت: 600 متر مربع سال: 2015 عکس: پرهام تقی اف مهندس عمران: هومن فرخی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »

عمارت سدروس | استودیو سدروس

عمارت سدروس | استودیو سدروس موقعیت: ایران ، تهران ، میدان قدس ، ابتدای باهنر ، روبروی پارکینگ شهرداری ، کوچه شیرازی ، پلاک 5 معمار: محمدمهدی سعیدی عملکرد: مسکونی کارفرما: اسماعیل جاوردی همکاران طراحی: دنیا فرقانی تهیه نقشه های فاز 2: مهسا معصوم زاده مساحت/زیربنا: 9000 مترمربع جزئیات طبقات

ادامه مطلب »

خانه باغ میان | دفتر معماری بام

این پروژه حاصل جمع آوری برخی فضاهای کاربردی (شبیه حمام، اتاق نشیمن و …) حول یک فضای باز است. گرچه استفاده از حیاط یک راه حل اساسی برای معماری ایرانی است، اما اخیراً بسیاری از مردم از آن غفلت می کنند.طراحان سعی کرده اند از یک محتوای تاریخی (سوبژکتیویسم) به شکل امروزی (یک مکعب ساده) در بیاورند. از بیرون، تنها چیزی که می تواند در مورد این خانه جالب باشد، سادگی آن است. پلاستری تجربی که در محل پروژه ساخته شد، روی تمام دیوارهای بیرونی پاشیده شد تا ظاهری شبیه دیوارهای خشتی بدست آید. یک گچ سفید همچنین تمام دیوارهای داخلی را پوشانده تا بوم سفیدی برای قرار دادن برخی آثار هنری ایجاد کند.

ادامه مطلب »

مجتمع مسکونی روشنا | رامین سبزقبایی

مجتمع مسکونی روشنا | رامین سبزقبایی موقعیت: ایران، تهران معمار: رامین سبزقبایی مساحت: ۳۰۰۰ متر مربعکارفرما: سید علی امیری مقدم سازنده: شرکت ساختمانی پترو کوار عکس: سیاوش باقری سال آغاز: ۱۳۹۷ سال اتمام: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.