Search
Close this search box.
Search

ساختمان جدید پلاسکو | کوروش رفیعی

ساختمان جدید پلاسکو
کوروش رفیعی

معماری ساختمان جدید پلاسکو|  کوروش رفیعی
موقعیت: ایران، تهران
معمار: کوروش رفیعی
تیم طراحی: محسن یزدیان، شفق جاویدی، مهدی صافی، احسان دهقانی، مهسا الهی، سنا رستگار، محمدرضا پیری، مریم سعادت، نرگس گلچین، اشکان رفیعی
مساحت: ۲۰۰۰۰ مترمربع
مدیر پروژه: مشاور گزینه
طراحی سازه: گروه مهندسی باستان پل
عکس: پرهام تقی اف
سال: ۱۴۰۰

پلاسکو ساختمانی ۱۷ طبقه بود که در مرکز شهر تهران قرار داشت. این ساختمان در ۳۰ دی ۱۳۹۵ در جریان آتش سوزی فروریخت. این ساختمان دارای یک برج ۱۵ طبقه در جلو و ۵ طبقه ساختمان مجزا در قسمت پشتی بود. قسمت برج در جریان آتش سوزی به طور کامل سوخت و ۱۶ آتش نشان و ۶ نفر دیگر در جریان آتش سوزی جان باختند، اما ساختمان پشتی به همان شکلی که بود بازسازی شد. در مهرماه ۱۳۹۷، مسابقه طراحی برای طراحی ساختمان جدید پلاسکو به عنوان اثر ملی ماندگار به صورت آزاد برگزار شد. این طرح در مسابقه رتبه دوم را کسب کرد و پس از گذراندن چندین ارزیابی، توسط هیئت داوران و کارفرما برای ساخت انتخاب شد.

کانسپت معماری: الزامات «مسابقه جدید پلاسکو» علاوه بر یک برج ۱۵ طبقه و ۵ طبقه زیرزمین با کاربری تجاری، یک طبقه از ساختمان را به یادمان شهدای آتش نشان اختصاص داده است. به دنبال محدودیت ها و برنامه فشرده در ساختمان، بخش یادبود انعطاف پذیرترین منطقه برای نشان دادن مفهوم طراحی بود.

طبقه همکف به دلیل دسترسی مستقیم به عابر پیاده مجاور و طبقه پنجم با اتصال به پشت بام باقی مانده ساختمان، سرزنده ترین مکان با پتانسیل مناسب برای اسکان یادبود قربانیان بود. بنابراین، در طرح پیشنهادی، فضای یادبود به صورت یک فضای پلکانی سیال نشان داده می شود که طبقه اول را به طبقه پنجم متصل می کند. علاوه بر این، یک خلاء افقی در ساختمان ۵ طبقه موجود وجود داشت. طراحان یک فضای خالی عمودی به برج جدید اضافه کرده و آنها را به هم وصل کردند. بنابراین، نمودار گردش از وضعیت ۲d به ۳d تبدیل می شود.

برای اینکه یک ساختمان یادبود باشد، این پروژه مستقیماً به ریزش غم انگیز اشاره نمی کند. طراحان معتقدند که بازنمایی واقع گرایانه از حادثه، به جای ارائه یک خاطره پویا زنده، تصویری لحظه ای را ثبت می کند و آن را در واقع خراب می کند. به این ترتیب انتزاع را برانگیختند. آن ها در جستجوی راه های جدیدی برای تشریح رویداد و ایجاد نوع جدیدی از معنای بودند. تکه تکه شدن فرم توجه مخاطب را به فاجعه می کشاند.

قطعات به گونه ای معلق هستند که حفره ای را در مرکز شکل می دهند. این افتتاحیه موزه ای است که مخاطبان را از هرج و مرج خیابان جدا می کند و آنها را به باغ پشت بام در بالای ساختمان ۵ طبقه هدایت می کند. در واقع موزه مسیری است که از ساختمان می گذرد و خاطره را در ذهن بازدیدکنندگان زنده می کند. با وجود حذف موزه در حین ساخت و ساز به دلیل اشتباه در مجوز شهرداری از پروژه، اثر آن در حجم باقی می ماند و به این ترتیب ما را به یاد حادثه می اندازد و یادمان شهدا خواهد بود.

 

 


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

بوتیک هتل حنا | گروه معماری باغ ایرانی

طراحی داخلی بوتیک هتل حنا | گروه معماری باغ ایرانیموقعیت: ایران، تهرانمعمار: مهسا مجیدیتیم طراحی: انوشه احمدی، دانیال اخویان، پانته آ بهرامی، نعیمه بیگی، مهدی نیکخواه، مینا نبوی، پیمان تاجیکمساحت: ۱۲۰۰ متر مربعسال: ۱۳۹۷عکس: افشین قادر پناه هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »
ویلای بلند پرواز جامعه معماران ایران

ویلای بلند پرواز | دفتر معماری مهیار

ویلای بلند پرواز ، دفتر معماری مهیار موقعیت: ایران، اصفهان معمار مسئول: مهیار عرب بوربور تیم طراحی: مهدی خانی لنداسکیپ: مهیار عرب بوربور همکاران: بهرام عرب، علیرضا علیدوستی مساحت: ۷۶۵ مترمربع عکس: استودیو دید اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »

پاییز 6 | استودیو حامد حسینی | تهران

پاییز 6 | حامد حسینی موقعیت: ایران | تهران | خیابان قیطریه | خیابان کتابی | کوچه شعله | پلاک 7  استودیو حامد حسینی معمار: سید حامد حسینی تیم طراحی: شادی شادمان روز عکاس: محمد حسن اتفاق تاریخ شروع و اتمام طراحی: 1397 تاریخ شروع و اتمام اجرا: 1397-1400 مساحت

ادامه مطلب »

ویلای افرا | ادیب خائز ، رامتین طاهریان ، استودیو راوی

ویلای افرا | ادیب خائز ، رامتین طاهریان ، استودیو راوی موقعیت: ایران، تهران ، لواسان معماران: ادیب خائز، استودیو راوی، رامتین طاهریان مساحت: ۵۹۳ مترمربع تیم طراحی: ادیب خائز، خورشید مظاهری نظری فر، وحید نژاد فلاح، پگاه اسدانی، سارا نجفی زاده، نازنین مهران، معصومه شفیعی، افسانه اسفندیاری مدیر پروژه:

ادامه مطلب »

ویلای زیر درختان چنار | مهدی هدایتی

ویلای زیر درختان چنار | مهدی هدایتی موقعیت: ایران ، اصفهان ، گلپایگان ، خیابان دکتر ابراهیمی معمار: مهدی هدایتی کارفرما: جناب اقای هدایتی همکاران طراحی: امیرحسین کرمی، هادی هدایتی تهیه نقشه های فاز 2: مهدی هدایتی مساحت/زیربنا: 220/245 جزئیات طبقات و کاربری آنها: دوبلکس مسکونی طراحی و دکوراسیون داخلی:

ادامه مطلب »

فروشگاه لباس بتن دوخت | استودیو فضای فرا تهی

فروشگاه لباس بتن دوخت | استودیو فضای فرا تهی موقعیت: ایران ، تهران معمار : نیما میرزامحمدی طراحی: ملیکا میرمیران سال: ۱۳۹۶ مساحت: ۳۰ مترمربع مدیر اجرایی: نیما میرزا محمدی تیم اجرایی: آرمان مهر آذین، نیما میرزا محمدی طراح سه بعدی: امیر محمد بروجردیها، ملیکا میرمیران گرافیک: ملیکا میرمیران، امیرعلی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.